84 lata temu, 1 wrze¶nia 1939 roku o godzinie 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpocz±³ ostrza³ Westerplatte, Wojskowej Sk³adnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdañska, bronionej przez za³ogê pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego i kapitana Franciszka D±browskiego. Przez siedem dni polscy ¿o³nierze bohatersko odpierali powtarzaj±ce siê ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, staj±c siê symbolem polskiego oporu.
Ju¿ w pierwszych dniach wrze¶nia niemieccy ¿o³nierze dali siê poznaæ jako brutalni mordercy ludno¶ci cywilnej. 4 wrze¶nia w Czêstochowskie i Sieradzu zamordowali kilkaset osób. Tego samego dnia niemieckie lotnictwo zbombardowa³o Sulejów, w którym nie stacjonowa³y wówczas ¿adne polskie jednostki wojskowe. Zginê³o tam oko³o 700 osób, a miasto zosta³o zniszczone w 70 proc. Dwa tygodnie pó¼niej, 17 wrze¶nia od wschodu na Polskê nast±pi³ atak Armii Czerwonej.
Tymczasem wielka ofensywa naszych ówczesnych sojuszników, Francji i Wielkiej Brytanii, okaza³a siê fikcj±. Zostali¶my sami. Nie mieli¶my szans, by siê wówczas skutecznie obroniæ. Nawet eliminuj±c wojskowe b³êdy pope³nione we wrze¶niu 1939 roku przez niektórych polskich dowódców.
Na kanwie wrze¶nia 1939 roku widaæ jak wiele szczê¶cia w swoim nieszczê¶ciu ma dzisiaj Ukraina, która w chwili rosyjskiej agresji znalaz³a w Polsce i w innych demokratycznych pañstwa realn± pomoc i wsparcie.
Jan L. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia August 31 2023
805 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".