W lipcu Eurostat poda³ dane dotycz±ce kszta³towania siê d³ugu publicznego w relacji do PKB na koniec I kwarta³u 2023 roku. Z danych tych wynika, ¿e polski d³ug publiczny liczony unijn± metod± ESA 2010, obni¿y³ siê do 48,1% PKB. Warto w tym kotek¶cie zauwa¿yæ, ¿e ¶redni d³ug publiczny 20 krajów nale¿±cych do strefy euro wyniós³ a¿ 90 proc. PKB, a wszystkich 27 krajów UE przekroczy³ 80 proc. Najbardziej zad³u¿one kraje to Grecja, W³ochy, Portugalia, Hiszpania i Francja. Dobrze te¿ pamiêtaæ, ¿e kiedy rz±d PO-PSL przejmowa³ w³adzê po rz±dach Prawa i Sprawiedliwo¶ci, d³ug publiczny wynosi³ tylko 46,5 proc. PKB, ale na koniec 2013 roku szybko zosta³ zwiêkszony a¿ do 57,1 proc. i to mimo wyprzeda¿y maj±tku narodowego za ok. 60 mld z³ i ziemi Skarbu Pañstwa za co najmniej 10 mld z³.
Sytuacjê najlepiej skomentowa³ Zbigniew Ku¼miuk, pose³ do Parlamentu Europejskiego: „za tamtych rz±dów na wszystko brakowa³o, nie by³o ¿adnych programów spo³ecznych, wzrosty wydatków na poszczególne dziedziny by³y tylko symboliczne, wyprzedawano maj±tek, wreszcie przechwycono nawet ¶rodki z OFE, a mimo tego d³ug publiczny na koniec 2015 roku wyniós³ 51,3% i by³ a¿ o 3 punkty procentowe wy¿szy ni¿ obecny”.
Ale pomiñmy ju¿ te historyczne „sukcesy” opozycji. Najwa¿niejsze, ¿e w trudnej sytuacji, w jakiej dzisiaj znajduje siê Europa i ¶wiat radzimy sobie ca³kiem nie¼le. To cieszy.
Jan L. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia August 07 2023
869 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".