Z koñcem kwietnia min±³ termin rocznych osobistych rozliczeñ podatkowych. Ka¿dy z nas (oprócz tych, za których czyni to zak³ad pracy lub ZUS) mia³ obowi±zek z³o¿enia PIT-a. To dobry moment, by pochyliæ siê nad kondycj± finansow± Polaków.
Zarobki Polaków zawsze wywo³ywa³y du¿o emocji. W telewizji nie raz mo¿na by³o us³yszeæ, ¿e przeciêtne wynagrodzenie to ponad 4,2 tys. z³ brutto, czyli 3 tys. z³ na rêkê. Tymczasem wiêkszo¶æ telewidzów przeciera³a oczy ze zdumienia na te rewelacje, bo a¿ 66% Polaków zarabia mniej. Poni¿ej 1,5 tys. z³ netto zarabia prawie 1,5 mln Polaków (18%). Polskie renty i emerytury nale¿± do najni¿szych w Europie. A i mo¿liwo¶ci Polaków nadal daleko odbiegaj± od mo¿liwo¶ci obywateli innych europejskich pañstw. Nawet gdy we¼miemy pod uwagê przeciêtne polskie wynagrodzenie (3 tys. z³ netto – a przypomnijmy, ¿e mniej zarabia 2/3 Polaków), to i tak jest ono czterokrotnie ni¿sze od przeciêtnego wynagrodzenia Niemców. Nawet w krajach dotkniêtych g³êbokim kryzysem, jak Grecja czy Hiszpania, ludziom ¿yje siê ³atwiej.
Problem w tym, bogactwo narodu mierzy siê poziomem ¿ycia najbiedniejszych grup spo³ecznych – jak s³usznie zauwa¿y³ znany ekonomista i komentator portalu Bankier.pl, £ukasz Piechowiak. A o poziomie ¿ycia najbiedniejszych Polaków, lepiej ju¿ nawet nie mówiæ.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia May 09 2014
1176 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".