EDWARD BIELEŃ
Urodził się 82 lata temu, w Weryni w powiecie kolbuszowskim, w II Rzeczpospolitej było to województwo lwowskie. W tej miejscowości ukończył szkołę powszechną, a potem kontynuował naukę w Kolbuszowej, także podczas okupacji hitlerowskiej. Ostatecznie gimnazjum ukończył w Kolbuszowej i tam zdał maturę w 1948 roku. W szkole był prezesem Sodalicji Mariańskiej. Po ukończeniu szkoły średniej od razu rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, które ukończył w 1953 roku, uzyskując dyplom lekarski. W latach 1953–1955 pracował w Klinice Chorób Dzieci na Akademii Medycznej. W 1955 roku zdał egzamin I stopnia ze specjalizacją pediatria, a w 1961 roku uzyskał II stopień specjalizacji w tej dziedzinie, a w 1971 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych. W połowie lat pięćdziesiątych związał się z Nową Hutą, podejmując pracę w Szpitalu Żeromskiego na Oddziale Dziecięcym początkowo jako starszy asystent, pełniąc równocześnie obowiązki lekarza pediatry w przychodni dziecięcej w os, Na Skarpie. Z czasem zostaje zastępcą ordynatora II Oddziału Dziecięcego, a od 1970 kieruje jako ordynator Oddziałem Noworodków i Wcześniaków. Tam pracuje do emerytury, na którą przechodzi w 1994 roku, ale jeszcze przez kilka lat prowadzi prywatną praktykę lekarską. Bardzo wielu nowohucian i nowohucianek zawdzięcza mu życie i zdrowie, rodząc się w Szpitalu Żeromskiego. Nasz redaktor naczelny Jan Franczyk wspomina, że dr Bieleń wyleczył go w dzieciństwie z chronicznego zapalenia oskrzeli, stosując specjalną autoszczepionkę. Ileż takich wspomnień mają rodzice albo kiedyś dzieci, a dzisiaj dorośli mieszkańcy Nowej Huty?
W młodości związał się z ruchem ludowym. W 1943 roku złożył przysięgę w Batalionach Chłopskich, przyjmując pseudonim „Biały”. Przenosił broń i był łącznikiem w BCh. Po włączeniu BCh do Armii Krajowej był członkiem AK – BCh. Po wojnie zostaje działaczem Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”, a później Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Był członkiem Wojewódzkiego Komitetu Wykonawczego ZSL w Krakowie, pracując w Komisji Zdrowia. Działalność kontynuuje w Polskim Stronnictwie Ludowym. Później zostaje członkiem Zarządu Grodzkiego PSL w Krakowie. Od 1989 roku jest wiceprzewodniczącym Zarządu Dzielnicowego PSL Nowa Huta, do dzisiaj. Jako członek BCh należał do ZBOWiD w latach 1985 do 1992. Od 1992 roku należy do do Światowego Związku Żołnierzy AK, a od roku 2004 działa w Ogólnopolskim Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich, pełniąc funkcję wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego w Małopolsce.
Od 1954 roku dostaje mieszkanie na B1, obecnie os. Szkolne, i tam mieszka do grudnia 1956. Od stycznia 1957 do chwili obecnej mieszka w os. Uroczym. W 1952 roku jeszcze na studiach lekarskich żeni się z Danutą, którą poznał w Kolbuszowej w gimnazjum. Żona poświęciła się rodzinie, wychowując dwóch synów Janusza i Marka. Janusza znałem osobiście jako asystenta dyr. Eugeniusza Pustówki, pełniłem wówczas funkcje red. naczelnego „Głosu Nowej Huty”. Marek jest artystą malarzem po ASP.
SŁAWOMIR PIETRZYK
Fot. autor
· Napisane przez Administrator
dnia June 11 2010
4123 czytań ·
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".