Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie będ...
· Na niedzielę 28 kwie...
· [2024.04.26] Kłopoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2007.03.11] Z ochotką na płocie
Larwy ochotki doskonale sprawdzają się jako przynęta na ryby karpiowate: płocie, leszcze, karpie, wzdręgi… Nafaszerowane ochotką kule zanętowe potrafią sprowadzić w łowisko niezłe stadko wiosennych płoci. W marcu, szczególnie gdy robi się słonecznie i ciepło lubię się wybrać właśnie na rzeczone płocie. Larwa ochotki wydaje się wtedy przynętą idealną. Trzeba tylko umiejętnie założyć ją na haczyk (na właściwy haczyk). Często zdarza się, że w otwartym nad wodą pudełku znajdujemy prawdziwe kłębowisko larw, często ze sobą sklejonych. Ja od dłuższego czasu przesypuję je lekko mąką ziemniaczaną. O tym sposobie przeczytałem kilkanaście lat temu w „Wiadomościach Wędkarskich”. Działa. Najważniejszy jest jednak dobór właściwego haczyka. Na pewno na ochotki nie nadają się kute kryształki o prostokątnym przekroju trzonka. Za to najlepiej sprawdzają się, małe, cienkie, o długim i ostrym grocie tzw. druciaki. Jak małe? Najlepiej o rozmiarze: 22-18. Na wyjątkowo dorodne i wypasione larwy możemy zastosować haczyk nr 16, i to raczej wtedy, gdy w łowisku spodziewamy się trafić na duże płocie. Klasyczny sposób zaczepienia ochotki, to nawleczenie jej na haczyk, tuż za ciemniejszą główką.
Dobre efekty przynoszą różnego rodzaju „kanapki” z ochotkami. Na haczyk z larwą można dołożyć białego robaka – zarówno dużego, jak i drobnego, tzw. pinka. Skuteczną bywa też kanapka złożona z ochotki i kawałka czerwonego robaka. Oczywiście możemy też łowić na pęczek ochotek, czyli kilka larw zaczepionych na haczyk.
A gdy ryby biorą opieszale i często podskubują ochotkę, można założyć ją tak, by podskubywanie skutecznie ograniczyć. Ochotkę nawlekamy w takiej sytuacji na haczyk albo w połowie jej długości, albo prawie całą.
Trzeba też pamiętać, by cały zestaw dopasowany był do delikatnej przynęty – a więc używamy odpowiednio cienkiego przyponu oraz delikatnego i dobrze wyważonego spławika. I jeśli tylko marcowe płocie będą znajdować się w łowisku, sukces murowany.
Jakub Kleń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,497,769 unikalnych wizyt