Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.05.03] Co płos...
· [2024.05.03] Dla oca...
· Na niedzielę 5 maja ...
· [2024.05.03] Bardzo ...
· [2024.04.26] Karasie...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2007.03.11] Z ochotką na płocie
Larwy ochotki doskonale sprawdzają się jako przynęta na ryby karpiowate: płocie, leszcze, karpie, wzdręgi… Nafaszerowane ochotką kule zanętowe potrafią sprowadzić w łowisko niezłe stadko wiosennych płoci. W marcu, szczególnie gdy robi się słonecznie i ciepło lubię się wybrać właśnie na rzeczone płocie. Larwa ochotki wydaje się wtedy przynętą idealną. Trzeba tylko umiejętnie założyć ją na haczyk (na właściwy haczyk). Często zdarza się, że w otwartym nad wodą pudełku znajdujemy prawdziwe kłębowisko larw, często ze sobą sklejonych. Ja od dłuższego czasu przesypuję je lekko mąką ziemniaczaną. O tym sposobie przeczytałem kilkanaście lat temu w „Wiadomościach Wędkarskich”. Działa. Najważniejszy jest jednak dobór właściwego haczyka. Na pewno na ochotki nie nadają się kute kryształki o prostokątnym przekroju trzonka. Za to najlepiej sprawdzają się, małe, cienkie, o długim i ostrym grocie tzw. druciaki. Jak małe? Najlepiej o rozmiarze: 22-18. Na wyjątkowo dorodne i wypasione larwy możemy zastosować haczyk nr 16, i to raczej wtedy, gdy w łowisku spodziewamy się trafić na duże płocie. Klasyczny sposób zaczepienia ochotki, to nawleczenie jej na haczyk, tuż za ciemniejszą główką.
Dobre efekty przynoszą różnego rodzaju „kanapki” z ochotkami. Na haczyk z larwą można dołożyć białego robaka – zarówno dużego, jak i drobnego, tzw. pinka. Skuteczną bywa też kanapka złożona z ochotki i kawałka czerwonego robaka. Oczywiście możemy też łowić na pęczek ochotek, czyli kilka larw zaczepionych na haczyk.
A gdy ryby biorą opieszale i często podskubują ochotkę, można założyć ją tak, by podskubywanie skutecznie ograniczyć. Ochotkę nawlekamy w takiej sytuacji na haczyk albo w połowie jej długości, albo prawie całą.
Trzeba też pamiętać, by cały zestaw dopasowany był do delikatnej przynęty – a więc używamy odpowiednio cienkiego przyponu oraz delikatnego i dobrze wyważonego spławika. I jeśli tylko marcowe płocie będą znajdować się w łowisku, sukces murowany.
Jakub Kleń
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,675,342 unikalnych wizyt