Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.14] W czerw...
· [2024.06.14] Symbol ...
· Na niedzielê 16 czer...
· [2024.06.14] ¦mieræ ...
· [2024.06.07] W czerw...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Debata o Solidarno¶ci w Muzeum Nowej Huty – „Krakowiacy nie Polacy? Lato w Ma³opolsce”
Pierwsza z serii Debat o Solidarno¶ci za nami. 22 wrze¶nia w Muzeum Nowej Huty spotka³o siê – z powodów epidemii – niezbyt liczne grono oko³o 20 osób, na pierwszej z cyklu debat o Solidarno¶ci.
Debata, pod prowokuj±cym tytu³em „Krakowiacy nie Polacy ? Lato w Ma³opolsce”, koncentrowa³a siê na pytaniu, czy lato 1980 roku by³o w Ma³opolsce nazbyt spokojne i nale¿y je wspominaæ z wyra¼nym niedosytem? Dlaczego "Wandea Reakcji" tym razem znalaz³a siê na uboczu protestów i jakie to mia³o konsekwencjê dla narodzin "Solidarno¶ci"?
Przyby³ych na spotkanie powita³ dyrektor Jacek Salwiñski, przypominaj±c wspólne inicjatywy wokó³ tematyki Solidarno¶ci organizowane wcze¶niej przez Muzeum PRL-u a nastêpnie przez Muzeum Nowej Huty, wraz z Sieci± Solidarno¶ci. By³o tego dotychczas niema³o, bo kilkana¶cie wystaw oraz co najmniej dwadzie¶cia debat.
O lecie 1980 roku w Nowej Hucie i Krakowie rozmawiali: Stanis³aw Handzlik – legenda Solidarno¶ci z Nowej Huty, Jan Franczyk, dzia³acz opozycji antykomunistycznej, wspó³za³o¿yciel Chrze¶cijañskiej Wspólnoty Ludzi Pracy i wspó³pracownik Studenckiego Komitetu Solidarno¶ci oraz prof. Jacek Chrobaczyñski z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dyskusjê prowadzi³ Adam Gliksman, który sam jest historykiem a do tego autorem wa¿nych opracowañ: Kalendarium Ma³opolskiej Solidarno¶ci 1980-2015 oraz dwóch tomów „Leksykonu Ludzi Ma³opolskiej Solidarno¶ci”.
Z dyskusji wynika³o, ¿e latem 1980 roku w Nowej Hucie niezale¿ny od w³adz komunistycznych ruch zwi±zkowy stawia³ dopiero swoje pierwsze kroki. Natomiast obraz nowohuckiej „Solidarno¶ci”, jaki ukszta³towany zosta³ w powszechnej spo³ecznej ¶wiadomo¶ci zwi±zany jest z dzia³alno¶ci± zwi±zku w stanie wojennym i wiosennymi strajkami w roku 1988, gdy „Solidarno¶æ” sta³a siê dojrza³ym, ¶wiadomym swoich celów zwi±zkiem zawodowym i wielkim ruchem spo³ecznym.
Nastêpna debata odbêdzie siê 16 pa¼dziernika o godz. 17.00 tak¿e w Muzeum Nowej Huty. Jej uczestnicy bêd± mówiæ o tym, co powstanie "Solidarno¶ci" oznacza³o dla Polski, o niezwyk³ych zmianach spo³ecznych, kulturalnych, ekonomicznych. Na pewno przypomn± tak¿e jak zmienia³ siê Kraków oraz Ma³opolska i ich mieszkañcy w trakcie "karnawa³u Solidarno¶ci".
Organizatork± cyklu debat o Solidarno¶ci jest Agata Klimek z Muzeum Nowej Huty.
(f)

Nowa Huta. Dlaczego Nie?! znów zagra³a
O nadziei u Cystersów
S³owa nadziei i otuchy – ubrane w poetyckie strofy i wy¶piewane przez krakowskich artystów – pop³ynê³y w poniedzia³kowy wieczór, 28 wrze¶nia 2020 roku, z duchowego centrum Nowej Huty – Opactwa Cystersów w Mogile, w stronê tych, którzy ka¿dego dnia mierz± siê z problemami wywo³anymi przez pandemiê COVID’19. Koncert 62. edycji cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! dedykowany by³ pracownikom s³u¿by zdrowia i innych s³u¿b, zaanga¿owanych w walkê z koronawirusem, ale jego przes³anie odnosi³o siê tak¿e do chorych i seniorów oraz ich opiekunów, do osób, które utraci³y ¼ród³o dochodów, do ka¿dego, w mniejszym lub wiêkszym stopniu dotkniêtego skutkami szerzenia siê wirusa.

By³ to najbardziej kameralny koncert w historii cyklu – w zabytkowych kru¿gankach Opactwa obejrza³o go na ¿ywo oko³o 70 osób, w¶ród nich gospodarz tego wyj±tkowego miejsca – opat o. dr Piotr Chojnacki OCist oraz pomys³odawca i koordynator cyklu – pose³ na Sejm RP Ireneusz Ra¶. Tym, którzy mimo chêci nie mogli byæ z artystami w Mogile, z pomoc± przysz³a jednak technologia – za spraw± Internetu i transmisji wydarzenia w portalu Facebook, koncert obejrza³o kilkuset widzów.
Wyst±pili dla nich krakowscy – niekoniecznie z urodzenia, ale zawsze z wyboru - arty¶ci. Koncert tradycyjnie poprowadzi³a Lidia Jazgar, dyrektor artystyczna cyklu. Jako pierwsza na scenie pojawi³a siê Agata Rymarowicz, która przy akompaniamencie syna Emiliana za¶piewa³a miêdzy innymi o iskierkach nadziei w utworze „Bo ja Wam jeszcze poka¿ê”. Po niej przed widzami wyst±pi³a Agata ¦lazyk, której towarzyszy³ Tomasz Kmiecik. Za spraw± tego duetu pod zabytkowymi, kunsztownie zdobionymi przed wiekami sklepieniami kru¿ganków pop³ynê³a traktuj±ca o budowie huty pie¶ñ „Pejza¿ horyzontalny” do s³ów autorstwa Wies³awa Dymnego. O nadziei, któr± niesie z sob± mi³o¶æ, wzruszaj±co opowiada³a Basia Stêpniak-Wilk, wspierana instrumentalnie przez Ja¶ka Kuska. Zwi±zana z nowohuckim Teatrem Ludowym Marta Bizoñ zaprosi³a s³uchaczy na krakowski Kazimierz, ¶piewaj±c na klezmersk± nutê o ³zach, u¶miechu i szczê¶ciu w piosence „Gdy jedna ³za” do s³ów Jacka Cygana, a nastêpnie - do s³onecznych i radosnych W³och skoczn±, autorsk± interpretacj± „O sole mio”. O tym, ¿e „Niebo do wynajêcia” na Ziemi cz³owiek mo¿e tworzyæ sam, za¶piewa³ Robert Kasprzycki, a towarzyszy³ mu – na gitarze basowej - Krzysztof Wyrwa. Koncert zakoñczy³ wystêp Lidii Jazgar i Ryszarda Br±czka. Artystka za¶piewa³a utwory z repertuaru zespo³u Galicja, którego jest liderk±. Poetycko opowiedzia³a o tym „co by³o i bêdzie i jest”, o „rado¶ci prawdziwej” i o tym, ¿e cz³owiek nigdy nie jest sam.
Tradycyjnie ju¿ podczas koncertu z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! prowadzona by³a zbiórka funduszy na rzecz nowohuckiego Hospicjum ¶w. £azarza, które z powodu pandemii ma powa¿ne problemy finansowe. Datki na rzecz podopiecznych placówki zbierali do puszek wolontariusze Hospicjum, a dla ogl±daj±cych koncert internautów dostêpna by³a kwesta internetowa za po¶rednictwem portalu pomagam.pl.
Organizatorami wydarzenia by³o Porozumienie Dzielnic Nowohuckich - Dzielnice: XIV Czy¿yny, XVI Bieñczyce, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta i Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty. Koncert odby³ siê przy wsparciu Miasta Kraków, a patronat medialny nad wydarzeniem objêli: G³os. Tygodnik Nowohucki, Radio PLUS, TVP Kraków, Dziennik Polski oraz Dwutygodnik Kraków.pl. Partnerem cyklu jest Agencja Art. Blue.
Cykl Nowa Huta. Dlaczego Nie?! powróci³ po kilkumiesiêcznej przerwie, spowodowanej pandemi± koronawirusa – pomimo utrudnieñ i na przekór przeciwno¶ciom, nios±c nadziejê i dobr± energiê tak¿e tym, którzy zasiedli przed ekranami komputerów w swoich w³asnych domach.
(f)


Fot. Pawe³ Kalina
NA ODPU¦CIE W MOGILE
W niedzielê, 20 wrze¶nia, w g³ówny dzieñ odpustu Podwy¿szenia Krzy¿a ¦wiêtego, przy o³tarzu polowym na Placu ¶w. Jana Paw³a II w ogrodach opactwa ojców cystersów kard. Stanis³aw Dziwisz przewodniczy³ uroczystej odpustowej sumie. W Mszy ¶w. uczestniczy³o kilka tysiêcy wiernych.
W wyg³oszonej homilii krakowski metropolita senior podkre¶la³, ¿e krzy¿ wrós³ w polsk± historiê, kulturê i to¿samo¶æ. - Krzy¿ nikomu nie zagra¿a. Ukrzy¿owana mi³o¶æ nikogo nie odtr±ca, ale wszystkich pragnie wywy¿szyæ, przyci±gn±æ do siebie – mówi³. I doda³, ¿e przez znak krzy¿a "nikogo nie wykluczamy, bo sta³ siê symbolem najwy¿szych warto¶ci, najwiêkszej mi³o¶ci, ogarniaj±cej wszystkich ludzi, bêd±cych przecie¿ dzieæmi jednego Boga".
Osobisty i wieloletni sekretarz ¶w. Jana Paw³a II wspomina³ jego liczne pielgrzymki jako metropolity krakowskiego do sanktuarium Chrystusa Ukrzy¿owanego w Mogile. Przypomnia³ te¿, ¿e 50 lat temu papie¿ Pawe³ VI, na wniosek cystersów i kard. Karola Wojty³y, og³osi³ mogilski ko¶ció³ bazylik± mniejsz±. - Nie przypuszcza³ wówczas ksi±dz kardyna³, ¿e po dziewiêciu latach przybêdzie do Mogi³y ju¿ jako biskup Rzymu, aby pok³oniæ siê Chrystusowi Ukrzy¿owanemu - mówi³ kardyna³.
Przez ca³± odpustow± oktawê do Mogi³y licznie pielgrzymowali czciciele Ukrzy¿owanego - w¶ród nich Caritas Archidiecezji Krakowskiej, a tak¿e przedstawiciele krakowskich wspólnot zakonnych i parafii, którzy modlili siê podczas codziennych nabo¿eñstw. Mszy ¶w., która odprawiona zosta³a 14 wrze¶nia w bazylice w Uroczysto¶æ Podwy¿szenia Krzy¿a ¦wiêtego, przewodniczy³ metropolita krakowski arcybiskup Marek Jêdraszewski.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
62. Nowa Huta. Dlaczego Nie?! – Koncert na trudny czas…
Z nadziej±, z wdziêczno¶ci±, z wiar± powraca po przymusowej przerwie cykl: Nowa Huta. Dlaczego Nie?! 28 wrze¶nia 2020 o godz. 19 w klasztorze oo. Cystersów w Mogile rozpocznie siê jego 62. edycja. Wyst±pi w niej liczne grono krakowskich artystów. Koncert obejrzeæ bêdzie mo¿na bezp³atnie na ¿ywo (w ograniczonej liczbie przed scen±) oraz w najwiêkszej sali koncertowej ¶wiata - Internecie. Tak¿e towarzysz±ca cyklowi zbiórka funduszy na rzecz nowohuckiego Hospicjum ¶w. £azarza odbêdzie siê na dwa sposoby: w¶ród widzów kwestowaæ bêd± wolontariusze, datki przekazywaæ mo¿na równie¿ on-line.
Choæ up³yw czasu sprawi³, ¿e ludzie nieco oswoili zagro¿enie zwi±zane z pandemi±, przyzwyczajaj±c siê do obostrzeñ i zakazów, a niektórzy zaczêli je bagatelizowaæ lub zaprzeczaæ mu – w wielu szpitalnych, tak¿e tym po³o¿onym „po s±siedzku” miejsca najbli¿szego koncertu – Szpitalu ¯eromskiego, ka¿dego dnia lekarze i pielêgniarki, czêsto nie bacz±c na w³asne bezpieczeñstwo, staraj± siê nie¶æ pomoc i ulgê w cierpieniu chorym. I to im - pracownikom s³u¿by zdrowia i innych s³u¿b, zaanga¿owanych w walkê z koronawirusem - dedykowany jest ten koncert.
„Jest inaczej. Ale Nadzieja ta sama. Wszystko bêdzie dobrze. Wszak Najlepsze dopiero przed nami! Naprawdê w to wierzê. Z³o ma okre¶lon± datê wa¿no¶ci. A Dobro ju¿ wygra³o. Na zawsze. Choæby nie wszyscy to wiedzieli. A, ¿e „z rzeczy ¶wiata tego zostan± tylko dwie, dwie tylko: poezja i dobroæ... ”, poprosi³am Kole¿anki i Kolegów aby¶my poetycko, ka¿dy swoim s³owem Wiary, Nadziei i Mi³o¶ci ¶wiatu przymno¿yli. Dedykuj±c koncert Wszystkim, którzy w ten trudny czas, czêsto bardziej ni¿ o sobie, o Innych pamiêtaj±. „Có¿ mam, czego bym nie otrzyma³”. B±d¼my wdziêczni i dziêkujmy sobie nawzajem. Odpocznijcie z nami nieco. Zapraszamy!” – tak do udzia³u w koncercie zachêca Lidia Jazgar - dyrektor artystyczny cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!
W koncercie wyst±pi±: Marta Bizoñ, Robert Kasprzycki i Krzysztof Wyrwa, Lidia Jazgar i Ryszard Br±czek - czyli Galicja w duecie, Agata Rymarowicz i Emilian Rymarowicz, Basia Stêpniak-Wilk i Jasiek Kusek, Agata ¦lazyk oraz Tomasz Kmiecik.
Przed scen± liczba miejsc jest bardzo ograniczona. Wej¶cie na koncert odbêdzie siê na podstawie listy zapisanych osób. Wydarzenie odbêdzie siê w ramach re¿imu sanitarnego ustalonego na czas epidemii COVID-19. Ale koncert bêdzie te¿ transmitowany w ca³o¶ci w serwisie Facebook: https://www.facebook.com/events/2745810525695294
Tradycj± jest, ¿e podczas koncertów i wydarzeñ z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! prowadzona jest zbiórka funduszy na rzecz nowohuckiego Hospicjum ¶w. £azarza. Ze wzglêdu na to, ¿e ten koncert odbywa siê w wyj±tkowych okoliczno¶ciach, przy ograniczonej liczbie widzów gor±co prosimy wszystkie osoby uczestnicz±ce w koncercie, tak¿e on-line o wsparcie Hospicjum i przekazanie datku za po¶rednictwem: https://pomagam.pl/pola-nadziei To bardzo potrzebna pomoc, poniewa¿ z powodu pandemii Hospicjum ¶w. £azarza ma powa¿ne problemy finansowe.
Prowadzenie koncertu: Lidia Jazgar. Koordynator cyklu: Ireneusz Ra¶ – pose³ na Sejm. Organizatorami wydarzenia s±: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich - Dzielnice: XIV Czy¿yny, XVI Bieñczyce, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty.
Koncert odbywa siê przy wsparciu Miasta Kraków. Partner cyklu: Agencja Art. Blue. Patronat medialny: G³os. Tygodnik Nowohucki, Radio PLUS, TVP Kraków, Dziennik Polski, dwutygodnik Kraków.pl. Wiêcej informacji o cyklu mo¿na znale¼æ na stronie projektu: www.nhdn.pl.
(f)

W ¯eromskim odnowiono sale porodowe. Jest domowo i przytulnie
Zakoñczy³a siê przebudowa bloku porodowego w „¯eromskim”. Przysz³e mamy bêd± teraz rodzi³y w ca³kowicie odnowionych salach. To by³ ostatni etap modernizacji Oddzia³u Ginekologiczno – Po³o¿niczego w Szpitalu im. Stefana ¯eromskiego.
Koszt przebudowy to 510 tys. z³ - w tym 350 tys. z³ to dotacja Gminy Kraków, a 160 tys. z³ na remont porodówki przekaza³ marsza³ek Ma³opolski. Przebudowa bloku porodowego (cztery sale porodowe oraz sala operacyjna) trwa³a od kwietnia br. Wyposa¿enie dodatkowe, takie jak: fototapety, akcesoria do kangurowania i drobne ozdoby zakupiono z pozyskanych darowizn. Wystroje poszczególnych sal w klimacie czterech pór roku, ciep³e ¶wiat³o i piêkne dodatki, to tylko najbardziej widoczne efekty remontu porodówki w „¯eromskim”. Ale zmiana estetyczna, to jednak nie wszystko. Znacz±co zmieni³a siê tak¿e infrastruktura: wszystkie sale porodowe maj± osobn± ³azienkê. Pacjentka w ka¿dej chwili mo¿e skorzystaæ z prysznica w celu ³agodzenia bólu, w jednej z sal jest tak¿e wanna do imersji wodnej. Nowa jest tak¿e ca³a aparatura medyczna schowana pod przyjaznymi panelami, sprzêt oraz meble: m.in. superfunkcjonalne ³ó¿ka, szafki, sto³eczki, fotele, stanowisko do wype³nienia dokumentacji, k±cik noworodka.
Po³o¿ne zadba³y o to, aby umo¿liwiæ pacjentkom poród aktywny i poród w pozycjach wertykalnych, dlatego na salach nie zabrak³o szarf porodowych, drabinek, worków sako, pi³ek, mat. Nie zapomniano tak¿e o tatusiach, dla których przygotowano stoliki i fotele, gdzie mog± usi±¶æ i oczekiwaæ na dziecko. Akcesoria do kangurowania, koszule porodowe, radio, dekoracje, ¶wieczki, obrazy, kocyki, poduszki, otulacze, rêczniki – dodatków i gad¿etów dla ka¿dej rodz±cej kobiety i jej dziecka jest co nie miara. Po³o¿ne osobi¶cie zaanga¿owa³y siê w pozyskiwanie dodatkowych pieniêdzy na ich zakup.
- To bêdzie najpiêkniejsza porodówka w Ma³opolsce - przekonuje Anna Battek, po³o¿na z bloku porodowego. – Zale¿a³o nam na stworzeniu domowej przytulnej atmosfery. Przecie¿ kobiety prze¿ywaj± tu z nami najwa¿niejsze chwile swojego ¿ycia - dodaje.
Ma³gorzata Pi±tkowska – Kowalska, pielêgniarka oddzia³owa na Ginekologii i Po³o¿nictwie Szpitala Specjalistycznego im. Stefana ¯eromskiego w Krakowie dodaje, ¿e do tej pory na oddziale, który wygrywa³ ogólnopolskie akcje „Obywatel mama”, „Rodziæ po ludzku”, brakowa³o nowoczesnych i komfortowych sal. – Ale po remoncie – od marca 2019 r. na oddziale jest piêknie i nowocze¶nie, wreszcie i na salach porodowych kobiety bêd± siê czu³y godnie i szczê¶liwie – podkre¶la pielêgniarka oddzia³owa.
Nie kryje zadowolenia tak¿e Andrzej Gach, szef oddzia³u ginekologiczno-po³o¿niczego.
-Jestem szczê¶liwy, uda³o siê zakoñczyæ przebudowê ca³ego oddzia³u. Mam nadziejê, ¿e ju¿ w najbli¿szym czasie zwiêkszy siê liczba porodów w „¯eromskim”. Drogie Panie, czekamy na Was -kwituje dr Andrzej Gach.
Oddzia³ ginekologiczno-po³o¿niczy w „¯eromskim” dzia³a ponad 60 lat; od pocz±tku jego istnienia przysz³o na ¶wiat ponad 175 tys. dzieci. Aktualnie rocznie przychodzi na ¶wiat tu ponad 2,5 tys. dzieci. Jest to jedna z najwiêkszych liczb porodów w ca³ym regionie!
(f)

„Na fundamencie krzy¿a. Historia Ko¶cio³a w Nowej Hucie” – Konkurs w nowej formule
Muzeum Nowej Huty – oddzia³ Muzeum Krakowa zaprasza uczniów szkó³ ponadpodstawowych do udzia³u konkursie „Na fundamencie krzy¿a. Historia Ko¶cio³a w Nowej Hucie”, organizowanym w zwi±zku z 60-t± rocznic± obrony krzy¿a w Nowej Hucie.
W konkursie mog± braæ udzia³ dru¿yny licz±ce od 2 do 4 osób, uczêszczaj±cych do jednej szko³y. Tegoroczna, nowa formu³a konkursu bêdzie obejmowa³a 2 etapy: dru¿ynowe przygotowanie fotoreporta¿u, którego tematem jest „Wspó³czesna pamiêæ o obronie krzy¿a nowohuckiego” oraz dru¿ynowy udzia³ w grze miejskiej „Na fundamencie krzy¿a. 1960”. Fina³ konkursu bêdzie mia³ miejsce 19 pa¼dziernika 2020 r. w Muzeum Nowej Huty.
W ramach przygotowañ do konkursu Muzeum zaprasza uczestników na wydarzenia zwi±zane z jego tematyk±: lekcjê muzealn± oraz spotkanie z autorami ksi±¿ek o historii krzy¿a nowohuckiego.
Chêæ udzia³u w Konkursie nale¿y zg³aszaæ mailowo na adres nowahuta@muzeumkrakowa.pl (w temacie wiadomo¶ci prosimy wpisaæ: „Konkurs Na fundamencie Krzy¿a”). W zg³oszeniu prosimy o podanie nazwy szko³y, nazwy dru¿yny oraz liczby uczniów bior±cych udzia³ w Konkursie w ramach dru¿yny. Zg³oszenia bêd± przyjmowane do 24 wrze¶nia 2020 r. Szczegó³owe informacje na temat Konkursu wraz z Regulaminem znajduj± siê na stronie www.muzeumkrakowa.pl.
Konkurs jest objêty honorowym patronatem Dominika Ja¶kowca - przewodnicz±cego Rady Miasta Krakowa. Jest organizowany we wspó³pracy z „G³osem. Tygodnikiem Nowohuckim”, parafi± Naj¶wiêtszego Serca Jezusa w Krakowie, Centrum Jana Paw³a II „Nie lêkajcie siê” oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca ¦wiêtego Jana Paw³a II w Wadowicach.
Konkurs finansowany jest ze ¶rodków przekazanych z Fundacji PZU w ramach projektu „60-ta rocznica obrony krzy¿a w Nowej Hucie - projekt wystawienniczo-edukacyjny Muzeum Krakowa”.
(f)


Fot. Bartosz Arkuszewski
Z ksiêgarskiej pó³ki – Osiem dni Erzsébet
Na krakowskiej Krowodrzy znika dziewczyna. W tym samym czasie w mie¶cie trwa festiwal po¶wiêcony seryjnym mordercom. Czy te dwie sprawy siê ³±cz±? Dziennikarz ¶ledczy Kornel R±czy, dziêki nadnaturalnym zdolno¶ciom córki, trafia na trop zaginionej studentki. Przyjdzie mu siê zmierzyæ zarówno z biurokracj± policji, jak i fanatyzmem wytrawnego gracza, który pragnie obmyæ we krwi nie tylko m³ode, kobiece cia³o.
Janusz Mika w swojej najnowszej powie¶ci Osiem dni Erzsébet prowadzi czytelnika w ¶wiat faktów, które po³±czy³ ze wspó³czesn± histori± detektywistyczn±, gdzie odkrycie to¿samo¶ci sprawcy zbrodni jest równie istotne, co próba zrozumienia sekretów ludzkiej psychiki i motywacji. Ksi±¿ka w sprzeda¿y od 21 wrze¶nia w ksiêgarniach i na www.km.com.pl
(f)

Zajrzyj do Huty
Od 18 do 20 wrze¶nia br. (od pi±tku do niedzieli) bêdzie mo¿na wzi±æ udzia³ w kolejnej ods³onie akcji „Zajrzyj do Huty”, której organizatorem jest Muzeum Nowej Huty – oddzia³ Muzeum Krakowa we wspó³pracy z partnerami projektu. Mecenasem wydarzenia jest PGE Energia Ciep³a S.A. Oddzia³ nr 1 w Krakowie.
Wszystkie wydarzenia w Muzeum Krakowa organizowane s± z zachowaniem re¿imu sanitarnego. Dla zapewnienia bezpieczeñstwa zdrowotnego wszyscy uczestnicy zajêæ realizowanych w przestrzeni zamkniêtej zobowi±zani s± do zakrywania ust i nosa. Osobom, które ze wzglêdów medycznych nie mog± nosiæ maseczek, organizatorzy zalecaj± korzystanie z przy³bic lub rezygnacjê z udzia³u w zajêciach. Przed wej¶ciem do muzeum konieczna jest równie¿ dezynfekcja r±k. Ze wzglêdu na stan epidemii organizator zastrzega sobie prawo zmiany programu. Uwaga! W Muzeum Nowej Huty - oddziale Muzeum Krakowa, os. Centrum E 1, w dniach 19-20 wrze¶nia zni¿ka 50% na wydawnictwa Muzeum Krakowa o tematyce nowohuckiej.
A w jakich wydarzeniach bêdzie mo¿na wzi±æ udzia³? Poni¿ej prezentujemy wybrane punkty programu. Szczegó³owy program wydarzeñ „Zajrzyj do Huty” dostêpny jest na stronie internetowej Muzeum: www.muzeumkrakowa.pl.


Odpust w Mogile 2020
Biblioteka Kraków zaprasza na Narodowe Czytanie – „Balladyna” na Placu Szczepañskim w Krakowie
5 wrze¶nia o godz. 15.00 zapraszamy na pl. Szczepañski w Krakowie do udzia³u w dziewi±tej edycji Narodowego Czytania - wydarzenia organizowanego pod patronatem prezydenta RP.
W tym roku bêdziemy czytaæ „Balladynê” Juliusz S³owackiego - wybitne dzie³o polskiego romantyzmu, które powsta³o na emigracji, a pierwszy raz zosta³o wydane w 1839 roku w Pary¿u.
W pierwszej czê¶ci wydarzenia wybrane fragmenty „Balladyny” bêd± czytaæ aktorzy i przedstawiciele lokalnych w³adz samorz±dowych oraz krakowskich instytucji kultury. Krakowska Teatr Scena STU przedstawi sceny z w³asnej inscenizacji „Balladyny” w re¿yserii Krzysztofa Pluskoty.
W czê¶ci drugiej wydarzenia Narodowy Stary Teatr przedstawi sceniczny dialog dwóch aktorek w re¿yserii Aleksandry Skorupy pod tytu³em „Szekspir S³owackiego”, w którym fragmenty z „Balladyny” i „Makbeta” Szekspira zostan± opowiedziane w dwóch jêzykach – polskim i rosyjskim.
W gronie osób czytaj±cych "Balladynê" s±: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Dominik Ja¶kowiec – przewodnicz±cy Rady Miasta, Ma³gorzata Jantos – radna Miasta Krakowa, Katarzyna Olesiak – dyrektor Wydzia³u Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, Robert Piaskowski – pe³nomocnik Prezydenta Krakowa ds. kultury, Jan Franczyk – redaktor naczelny „G³osu – Tygodnika Nowohuckiego”, Jerzy Fedorowicz - senator RP, Zbigniew Grzyb – dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury, Marek Mikos – dyrektor Narodowego Starego Teatru, Jerzy Fedorowicz Jr - zastêpca dyrektora Teatru Ludowego.
Fragmenty dramatu S³owackiego zinterpretuj± równie¿ aktorzy i aktorki z Narodowego Starego Teatru oraz Krakowskiego teatru Scena STU: Jerzy Trela, Rados³aw Krzy¿owski, Grzegorz Mielczarek, Natalia Kaja Chmielewska, Aleksandra Nowosadko, Joanna Pocica, Kamila Bestry, Kristina Baranovska, Katarzyna Krzanowska.
Obok zawodowych aktorów, w roli Aliny, Balladyny oraz Kirkora, wyst±pi± osoby wy³onione w internetowym castingu przeprowadzonym przez Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie. Wiêcej informacji o castingu na Facebooku.
S³owo wstêpne: Stanis³aw Dziedzic - dyrektor Biblioteki Kraków / Prowadzenie: Krzysztof Jêdrysek - Teatr im. Juliusza S³owackiego
Partnerami Biblioteki Kraków w tegorocznej edycji Narodowego Czytania s±: Narodowy Stary Teatr, Krakowski Teatr Scena STU i Nowohuckie Centrum Kultury. Podobnie jak przed rokiem wydarzenie bêdzie transmitowane online do Centralnej Biblioteki Miasta Wilna.
(red)
Gala Operetkowa w Alei Ró¿ odwo³ana
Z przykro¶ci± informujemy, ¿e zaplanowane na najbli¿szy weekend wydarzenie Aleja Operetkowa w Nowej Hucie zosta³o odwo³ane. By³a to bardzo trudna decyzja, najwa¿niejsze jest jednak dla nas zdrowie i bezpieczeñstwo krakowianek i krakowian.
W zwi±zku ze zwiêkszeniem liczby zachorowañ na koronawirusa problem pandemii COVID-19 w Polsce niestety siê nasila. Wprawdzie od po³owy czerwca notowali¶my w naszym kraju wiêcej ozdrowieñ ni¿ zaka¿eñ, jednak od 20 lipca sytuacja ta zaczê³a siê zmieniaæ. W³a¶nie dlatego od miesi±ca Ministerstwo Zdrowia dzieli powiaty naszego kraju na trzy strefy o ró¿nym nasileniu zachorowañ.
W ci±gu ostatniej doby w województwie ma³opolskim potwierdzono a¿ 233 nowe przypadki zaka¿enia koronawirusem, z czego w samym Krakowie – 59 przypadków. W konsekwencji Ministerstwo Zdrowia objê³o Kraków ¿ó³t± stref± epidemii SARS-CoV-2, zgodnie z wytycznymi resortu: je¶li na danym terenie odnotowano miêdzy 6 a 12 nowych zachorowañ na 10 tysiêcy osób, zostaje on objêty stref± ¿ó³t±. Je¶li nowych zachorowañ jest powy¿ej 12 na 10 tysiêcy, wówczas objêty on zostaje stref± czerwon±.
Przypominamy obostrzenia obowi±zuj±ce w strefie ¿ó³tej dotycz±ce organizacji imprez:
W strefie ¿ó³tej na ró¿nego typu imprezach mo¿e znajdowaæ siê nie wiêcej ni¿ 1 osoba na 4 m2, a nie, jak do tej pory – na 2,5 m2. Widownie, w tym kinowe, mog± byæ wype³nione tylko w 25 procentach, a w wydarzeniach plenerowych mo¿e uczestniczyæ do 100 osób.
Przypominamy, ¿e utrzymany jest obowi±zek zakrywania nosa i ust przy pomocy odzie¿y lub jej czê¶ci, maski, maseczki, przy³bicy albo kasku ochronnego, m.in. w ¶rodkach publicznego transportu zbiorowego, obiektach handlowych lub us³ugowych, zak³adach pracy i budynkach u¿yteczno¶ci publicznej oraz w miejscach ogólnodostêpnych, chyba ¿e zachowana bêdzie odleg³o¶æ 1,5 m.
Uznali¶my, ¿e odwo³anie wydarzenia Aleja Operetkowa w Nowej Hucie bêdzie s³usznym rozwi±zaniem s³u¿±cym bezpieczeñstwu mieszkañców miasta. Nieustannie monitorujemy sytuacjê i bêdziemy na bie¿±co informowaæ o kolejnych wytycznych s³u¿b sanitarnych oraz o wynikaj±cych z nich decyzjach.


 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 28,092,078 unikalnych wizyt