Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.19] Parę sł...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielę 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
W 30. rocznicę powołania Tajnej Komisji Robotniczej Hutników – PRZECHOWALI SOLIDARNOŚĆ
13 grudnia 1981 roku był szokiem nie tylko dla działaczy i członków „Solidarności”, ale dla większości Polaków. Wprowadzenie stanu wojennego, internowanie i aresztowania tysięcy opozycjonistów i działaczy niezależnego związku zawodowego, a później cyniczne zamordowanie górników na Śląsku, skłaniały do pytań o przyszłość kraju.
Nowohuccy członkowie „Solidarności” dość szybko otrząsnęli się z pierwszego szoku i przystąpili do działania. Już w lutym 1982 roku, Maciej Mach, Stanisław Malara, ks. Władysław Palmowskim, wikary z Bieńczyc, Wojciech Daniel i Zbigniew Kubiak powołali Komitet Ocalenia Solidarności Nowa Huta, który obejmował swoim zasięgiem niemal wszystkie zakłady na terenie Nowej Huty. W tym samym czasie Kazimierz Łapczyński, Stanisław Malara, Jerzy Ostałowski i Czesław Tondyra powołali KOS na terenie Huty im. Lenina.
Działalność te struktury została sparaliżowana jesienią 1982 roku, gdy niektórych działaczy aresztowano a innych powołano do karnego obozu wojskowego w Czerwonym Borze. Wówczas działający w podziemiu związkowcy postanowili „policzyć” się na nowo. 19 września 1982 roku w budynku na os. Centrum B, w który przez lata funkcjonował nowohucki „Orbis” (blok nr 8), odbyło się spotkanie, które dało początek Tajnej Komisji Robotniczej Hutników „Solidarność” Kraków – Nowa Huta.
To właśnie TKRH przez lata stanu wojennego „przechowała” Solidarność. Funkcjonujący przy Tajnej Komisji Robotniczej Hutników Społeczny Fundusz Pomocy Pracowniczej stał się praktycznie konspiracyjnym związkiem zawodowym, który skupiał ok. 7 tysięcy hutników. Z TKRH współpracowało Duszpasterstwo Hutników przy parafii na Szklanych Domach, którego prace koordynował Zbigniew Ferczyk, a którego duszpasterzem był o. Niward Karsznia OCist. Później centrum podziemnej „Solidarności” stały się Mistrzejowice z ks. Kazimierzem Jancarzem. Z kolei związani z „Solidarnością” nowohuccy nauczyciele spotykali się w Mogile – duszpasterstwo dla nich prowadził o. Paweł Mynarz OCist.
Dzięki tym wszystkim zaangażowanym i odważnym ludziom nowohucka „Solidarność” przetrwała najtrudniejsze lata stanu wojennego. Historii tamtych czasów poświęcony zostanie najnowszy, 43 zeszyt czasopisma „Sowiniec”, w którym znajdą się m. in. artykuły naukowe o TKRH, roli nowohuckiego Kościoła w czasach stanu wojennego oraz dokumenty i relacje uczestników tamtych wydarzeń.
Uroczystości upamiętniające 30. rocznicę powstania Tajnej Komisji Robotniczej Hutników odbędą się w najbliższy piątek i sobotę (21 i 22 września). Poniżej przedstawiamy ich program:
+ 21 IX (piątek): godz. 14 – złożenie kwiatów na grobach ofiar stanu wojennego: Bogdana Włosika i Ryszarda Magura przez delegację TKRH (cmentarz w Grębałowie); godz. 16 – odsłonięcie tablicy pamiątkowej na bloku nr 9 w os. Centrum B od strony al. Solidarności (tablica zostanie odsłonięta na bloku sąsiadującym z budynkiem „Orbisu”, gdyż tamtejsza wspólnota mieszkaniowa nie wyraziła zgody na bezpłatne umieszczenie pamiątkowej tablicy historycznej na swoim bloku); godz. 17.45 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Bogdana Włosika; godz. 18 – Msza św. w kościele Arka Pana w intencji członków TKRH „Solidarność”, ich rodzin oraz osób które z nią współpracowały w latach 1982-1988; godz. 19 – odsłonięcie w Arce Pana okna witrażowego, ufundowanego przez członków TKRH, a po odsłonięciu koncert orkiestry Huty ArcelorMittal Poland S.A.
+ 22 IX (sobota): godz. 15.30 – złożenie kwiatów pod pomnikiem „Solidarności” przy placu Centralnym; godz. 16 – otwarcie wystawy pt. „Nowa Huta Underground. XXX rocznica powstania Tajnej Komisji Robotniczej Hutników NSZZ „Solidarność”; godz. 17-21 – spotkanie jubileuszowe w NCK (wręczenie odznaczeń państwowych, wspomnienia współpracowników TKRH, prezentacja filmu Bogusława Gizy „Solidarność Nowej Huty 82-89”.
(f)
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,486,411 unikalnych wizyt