Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie będ...
· Na niedzielę 28 kwie...
· [2024.04.26] Kłopoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Rodzicielstwo zastępcze szansą dla dzieci i wyzwaniem dla rodzica zastępczego
Sejm ustanowił rok 2009 Rokiem Rodzicielstwa Zastępczego
Antoś lat 5, Ania lat 7, Piotr lat 12, Krzyś lat 14 i wiele, wiele innych dzieci mieszka w domach dziecka na terenie całej Polski. Dzieci te mają rodziców biologicznych, którzy z różnych względów nie mogą ich wychowywać. Przebywają w placówkach, chodzą do szkoły, mają zajęcia dodatkowe, dostają ciepłe posiłki, ubrania, prezenty na święta, brakuje im tylko jednego… DOMU. Dając dzieciom dom dajemy często jedyną szansę na prawidłowe funkcjonowanie w dorosłym życiu, na poprawne relacje z rówieśnikami, na zatarcie złych wspomnień z dzieciństwa.

Domu, którego często nie pamiętają albo też wspomnienie z nim nie jest najlepsze, jednak pragnienie miłości, jest w tych dzieciach ogromne. Szansą dla nich są rodziny zastępcze. W rodzinie zastępczej dziecko z czasem staje się jej pełnoprawnym członkiem. W placówce natomiast stale jest osobą, która podlega wychowywaniu. Rodzina zastępcza to forma opieki znana od dawna. Wcześniej sprawowali ją głównie krewni dziecka, często z podobnymi problemami jak jego rodzice. Z czasem propagowaniem rodzicielstwa zastępczego stało się priorytetem w opiece zastępczej nad dziećmi.
Planem wszystkich instytucji i organizacji zajmujących się opieką nad dziećmi jest to, aby zniknęły z Polski przepełnione placówki opiekuńcze zwane domami dziecka. Ideą rodzicielstwa zastępczego jest zapewnienie dzieciom osieroconym i skrzywdzonym możliwości do wychowywania się w warunkach rodzinnych, które z różnych względów nie mogą przebywać w rodzinach biologicznych. Na terenie Krakowa funkcjonują różne organizacje pozarządowe działające na rzecz dzieci i ich rodzin (naturalnych i zastępczych). Jedną z takich organizacji jest Stowarzyszenie Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych "Pro Familia", które od kilku już lat podejmuje działania na rzecz opieki nad dzieckiem zaniedbanym, opuszczonym, osieroconym; szczególnie na rzecz tworzenia nowych rodzin zastępczych. Stowarzyszenie służy rodzinom adopcyjnym, zastępczym i biologicznym pomocą psychologiczną i pedagogiczną, poszukuje i szkoli kandydatów na opiekunów zastępczych, przygotowuje kadrę organizatorów zastępczego środowiska rodzinnego, prowadzi Ośrodek Adopcyjno–Opiekuńczy oraz trzy Rodzinne Domy Dziecka.
Stowarzyszenie „Pro Familia” jest jednym z partnerów projektu realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie pn. „Kocham. Wychowuję. Pracuję. Jestem rodzicem zastępczym” . Jest to projekt służący budowaniu lokalnego systemu opieki nad dzieckiem i rodziną. Jego celem jest dotarcie z informacją o rodzicielstwie zastępczym do jak największej liczby osób zainteresowanych pełnieniem funkcji rodziny zastępczej oraz kandydatów, którzy mogliby prowadzić rodzinne domy dziecka. Organizatorzy akcji liczą, że w Krakowie powstaną nowe rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Obecnie w naszym mieście działa 11 rodzinnych domów dziecka, 22 pogotowia rodzinne (z 54 miejscami dla dzieci), 5 rodzin specjalistycznych (dla 5 dzieci) i 54 rodziny niespokrewnione (dla 63 dzieci).
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej utworzonej w ramach projektu „Kocham. Wychowuję. Pracuję. Jestem rodzicem zastępczym” www.jestemwdomu.krakow.pl/ jak również strony Stowarzyszenia Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych „Pro Familia”, prowadzącego Ośrodek Adopcyjno Opiekuńczy „Pro Familia” www.profamilia.pl . Można również zgłosić się do jednego z ośrodków i zasięgnąć informacji bezpośrednio. Oto ich adresy:
+ Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy „Pro Familia”, os. Zielone 1, tel. 012 642 12 16
+ Publiczny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy „Centrum Zastępczej Opieki Rodzinnej”, ul. Piłsudskiego 29, tel. 012 422 29 94.
+ Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy „Dzieło Pomocy Dzieciom”, ul. Rajska 10, tel. 012 631 03 00.
+ Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy TPD, ul. Lenartowicza 14, tel. 012 632 11 71.
(f)
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,495,286 unikalnych wizyt