Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Bo¿e Cia³o
Bo¿e Cia³o – wielkie ¦wiêto Eucharystii w Ko¶ciele katolickim obchodzone jest w czwartek, jedenastego dnia po uroczysto¶ci Zes³ania Ducha ¦wiêtego (czyli cztery dni po uroczysto¶ci Trójcy Przenaj¶wiêtszej). Z uwagi na to, ¿e uroczysto¶æ Zes³ania Ducha ¦wiêtego nale¿y do tzw. ¶wi±t ruchomych, Bo¿e Cia³o wypada pomiêdzy 21 maja a 23 czerwca. W tym roku obchodzone jest 7 czerwca.
¦wiêto Cia³a i Krwi Pañskiej ustanowiono w XIII wieku. Najwcze¶niej, bo od roku 1246, obchodzono je w Belgii, w diecezji Liége. W XV w. rozpoczê³y siê w Europie uroczyste procesje Bo¿ego Cia³a. W Polsce obchody Bo¿ego Cia³a rozpoczê³y siê w 1320 r. w Krakowie oraz ca³ej diecezji krakowskiej. Wprowadzi³ je biskupa Nanker zwany ¦l±zakiem. Równie¿ w Polsce od XV w. zaczê³y odbywaæ siê procesje, które wychodzi³y ze wszystkich ko¶cio³ów i prowadzi³y do czterech o³tarzy ustawianych na zewn±trz ¶wi±tyni.
Kraków od najdawniejszych czasów s³yn±³ na ca³± Polskê z barwnych i okaza³ych procesji. Kroczyli w nich duchowni: biskupi, ksiê¿a i zakonnicy, a w czasach gdy Kraków by³ stolic± Polski, tak¿e królowie ze swym dworem. W procesji szli równie¿ rajcy miejscy, wojskowi w paradnych
mundurach, bractwa kupieckie ze swymi god³ami i sztandarami, uczeni w uroczystych togach profesorskich, w ³añcuchach i p³aszczach przybranych gronostajowym futrem, szli studenci i uczniowie, sz³y bia³o ubrane dziewczêta oraz rzesze wiernych.
Tradycjê uroczystych procesji z wawelskiej katedry do Rynku G³ównego przerwa³y dopiero w³adze komunistyczne. Pomimo licznych apeli kard. Karola Wojty³y nie godzi³y siê na przemarsz z Naj¶wiêtszym Sakramentem po krakowskim Rynku. Procesje w miastach i w parafiach wiejskich ograniczane by³y najczê¶ciej do terenów przyko¶cielnych. Na przyk³ad parafia w Mogile uzyskiwa³a zgodê na procesjê jedynie w kierunku Wis³y, a nie w stronê nowohuckich osiedli. Sytuacja uleg³a zmianie dopiero po przemianach ustrojowych.
Polskie procesje Bo¿ego Cia³a do dzisiaj zachowa³y swoj± okaza³o¶æ. Niesione s± w nich ko¶cielne chor±gwie i przybrane kwiatami feretrony. Uczestnicz± w nich t³umnie wierni, a w¶ród nich dzieci w strojach pierwszokomunijnych, kilkuletnie dziewczynki przebrane w stroje ludowe i sypi±ce kwiatki, a na g³ównej procesji w Warszawie zobaczyæ mo¿na równie¿ wojskowych i stra¿aków w
galowych mundurach. Z wielkim staraniem i przy czynnym udziale parafian urz±dza siê procesyjne o³tarze. W³asne o³tarze zwyczajowo wystawiaj± i dekoruj± ró¿ne grupy zawodowe: górnicy, rolnicy, rybacy, stra¿acy, a tak¿e cz³onkowie ró¿nych wspólnot i stowarzyszeñ ko¶cielnych. W oknach i na balkonach domów znajduj±cych siê przy drodze lub ulicy, którymi przechodzi procesja umieszcza siê zawsze symbole religijne i kwiaty. W latach PRL-u, w ma³ych miasteczkach i na terenach wiejskich, takie symbole religijne i kwiaty spotkaæ mo¿na by³o nawet w oknach domów cz³onków partii komunistycznej, co skrzêtnie odnotowywa³a S³u¿ba Bezpieczeñstwa i Wydzia³y ds. Wyznañ..
(f)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,492,869 unikalnych wizyt