Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
CYSTERS
Z Jadwig± Klimkowicz - re¿yserem filmu "Cysters" oraz Piotrem Piech± odtwarzaj±cym rolê tytu³owego Cystersa, rozmawia Jan L. Franczyk

+ Sk±d pomys³ na realizacjê filmu o Cystersie?
Piotr Piecha
: - Do powstania filmu bardzo czêsto inspiruj± niezwyk³e sploty ¿yciowych wydarzeñ, barwne ¿yciorysy, zaskakuj±ce spotkania z drugim cz³owiekiem. Boles³aw Jackiewicz, pó¼niejszy o. Korneliusz, spotka³ na swej drodze ¿ycia cystersa. Kilkunastoletni ch³opak, jako junak, przyje¿d¿a w czasie przerwy wakacyjnej w okolice Krakowa, aby na terenach Mogi³y i innych pobliskich podkrakowskich wsi budowaæ nowe miasto. W czasie, gdy wraz z innymi junakami kopie do³y pod fundamenty nowego bloku, obok przechodzi dziwnie ubrany ksi±dz, zagaduje do nich, a na pytanie: kim jest? - odpowiada, ¿e jest cystersem z klasztoru w Mogile. Ch³opak, który wtedy po raz pierwszy s³yszy s³owo cysters, rozpoczyna z nim rozmowê. Nazajutrz jest ju¿ w klasztorze w Mogile. Po rozmowie z ojcem cystersem, opiekunem nowicjatu, ju¿ wie, kim bêdzie – bêdzie cystersem. Boles³aw Jackiewicz – junak - przyjecha³, aby budowaæ Now± Hutê i bêdzie j± budowa³ przez kolejne ponad 70 lat. Tyle, ¿e ju¿ nie z betonu i stali, ale Duchem Bo¿ym, jako o. Korneliusz Jackiewicz, cysters.
Pozwolê sobie na odrobinê prywatnych zwierzeñ. Spotka³em o. Korneliusza cystersa w 2011 roku. Ju¿ wtedy wspomina³, i¿ pragnie, aby posta³a sztuka dramaturgiczna, która przybli¿y, zarówno osobê ¶w. Bernarda, jak i cysterskie charyzmaty. Zaprosi³ mnie do wspó³pracy. Prace nad tekstem rozpoczê³y siê w 2019 roku. Ojcu Korneliuszowi zale¿a³o,aby premiera widowiska u¶wietni³a wspania³e rocznice: 900-lecia powstania Zakonu Cystersów, 800-lecia powstania Opactwa w Mogile i 40-lecia powstania klasztoru i parafii pw. Matki Bo¿ej Czêstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie – Nowej Hucie.
Pandemia spowodowa³a, ¿e prace nad inscenizacj± zosta³y przerwane. Nie przeszkodzi³o to w napisaniu dramatu pt.: „¦w. Bernard p³omienne serce oddane Jezusowi i Maryi” oraz wydaniu go w formie ksi±¿kowej w 2021 r.
13 maja 2023 roku (w kolejn± rocznicê pierwszego Objawienia siê Matki Bo¿ej w Fatimie), o godzinie 21.00 (w godzinie Apelu Jasnogórskiego) o. Korneliusz Jackiewicz odszed³ do Domu Ojca.
+ Jak rozumiem dwie osoby by³y dla tego filmu szczególnie wa¿ne – to osoba ¶w. Bernarda z Clairvaux i osoba ¿yj±cego 900 lat pó¼niej o. Korneliusza, junaka który przyby³ do Mogi³y by budowaæ tutaj nowe miasto, i który zosta³ mogilskim cystersem…
Jadwiga Klimkowicz: Tak, to prawda. ¦w. Bernard z Clairvaux to postaæ której przypominaæ nie trzeba gdy¿ jego spu¶cizna jest szeroko znana, natomiast ojciec Korneliusz jest ju¿ przyk³adem z naszej epoki, dowodem na to i¿ ¶cie¿ki Pana Boga s± naprawdê niezbadane, a pod±¿anie za nim mo¿e byæ alternatyw± dla jak¿e modnej dzisiaj filozofii konsumpcji i hedonizmu.
+ Co ³±czy te osoby?
Piotr Piecha: ¦w. Bernarda z Clairvaux i osobê ¿yj±cego 900 lat pó¼niej o. Korneliusza? £±czy mi³o¶æ do Boga w Trójcy Jedynego – w odpowiedzi na Jego mi³o¶æ oraz wielka mi³o¶æ do Maryi, Matki Chrystusa – w odpowiedzi na Jej mi³o¶æ. Z tego uczucia mi³o¶ci wyp³ywa³y wszelkie formy dzia³ania zarówno ¶w. Bernarda, jak i o. Korneliusza, w nie³atwych czasach, w których przysz³o im ¿yæ.
+ Mogilscy cystersi przez wieki promieniowali swoj± duchowo¶ci± i kultur± na okoliczne ziemie, ale opatrzno¶ciowo pe³nili wyj±tkow± rolê po II wojnie ¶wiatowej, gdy na terenach Mogi³y oraz innych pobliskich wsi w³adze komunistyczne postanowi³y wybudowaæ najwiêkszy wówczas kombinat metalurgiczny i nowe miasto – miasto bez Boga i bez ko¶cio³a…
Jadwiga Klimkowicz: Tytaniczna praca wykonana przez Cystersów w okresie powojennym jak i nastêpnych dziesiêcioleciach, katechizacja mimo skrajnie nieprzychylnych warunków niezliczonej ilo¶ci m³odzie¿y, dzieci jak i studentów oraz doros³ej czê¶ci populacji Nowej Huty, to powód do dumy i sygna³ dla nastêpnych pokoleñ. To wyj±tkowe ¶wiadectwo heroizmu cystersów w walce o dusze w komunistycznej rzeczywisto¶ci.
+ Jakie najwa¿niejsze przes³anie chcieliby¶cie Pañstwo, jako twórcy filmu, przekazaæ zarówno mieszkañcom Nowej Huty jak i innych polskich miast?
Jadwiga Klimkowicz: Có¿, naszym zamiarem jest uwypuklenie sensu istnienia takich wspólnot jak Ojcowie Cystersi. Pokora , prostota, dyscyplina, pracowito¶æ, milczenie, skromno¶æ liturgii to co¶, co wyró¿nia zgromadzenie na tle innych i samo w sobie stanowi przes³anie dla wspó³czesnych i przysz³ych pokoleñ.
+ Pan w filmie wcieli³ siê w postaæ tytu³owego cystersa. Czy inspiracj± dla Pana by³a postaæ o. Korneliusza?
Piotr Piecha: Film, pod tytu³em „Cysters”, chocia¿ powsta³ na kanwie ¿yciorysu o. Korneliusza, nie jest opowie¶ci± o nim samym. Postaæ Cystersa, któr± gram, ³±czy symbolicznie wiele cysterskich ¿yciorysów, zarówno tych sprzed wieków, jak i wspó³czesnych. To opowie¶æ o Cystersie, o cysterskim charyzmacie, czyli czyli oddaniu siê poprzez ¿ycie w Zakonie w s³u¿bê Mi³o¶ci Jezusowi i Maryi, a dziêki tej Mi³o¶ci zapalonemu, p³omiennemu sercu - w s³u¿bê mi³o¶ci ludziom. Film ukazuje te¿, jak wa¿ne jest „tu i teraz”, pokazuje obecno¶æ i dzia³alno¶æ osób duchownych, w tym konkretnym przypadku cystersów, w¶ród tworz±cej siê nowej spo³eczno¶ci. A tak¿e, jak istotne jest budowanie relacji miêdzyludzkich na p³aszczy¼nie wiary.
+ No w³a¶nie. Mówi Pan o „tu i teraz”. Czy w dzisiejszych, do¶æ skomplikowanych czasach duchowo¶æ cysterska mo¿e byæ atrakcyjna? A je¶li tak, to co jest w niej dla Pañstwa najbardziej poci±gaj±cego?
Jadwiga Klimkowicz: Idee rozpropagowane przez ¶w. Bernarda, na¶ladownictwo Chrystusa - cz³owieka, szczególna cze¶æ dla Matki Bo¿ej, a co za tym idzie pobo¿no¶æ i teologia, wpisuj± siê w polski katolicyzm i nasze rozumienie Ko¶cio³a. A wracaj±c do pytania? No có¿, duchowo¶æ cysterska stoi jakby kontrze do dzisiejszych czasów, ale dla ludzi my¶l±cych samodzielnie stanowi niew±tpliwie atrakcyjn± alternatywê.
+ Dziêkujê za rozmowê.
* * *
Premierowy pokaz filmu „Cysters” odbêdzie siê w najbli¿sz± niedzielê, 27 sierpnia br. o godz. 18.00 w ko¶ciele M. B. Czêstochowskiej na os. Szklane Domy.



Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,544,750 unikalnych wizyt