Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie będ...
· Na niedzielę 28 kwie...
· [2024.04.26] Kłopoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Honoris Gratia dla Studium Terapii przez Sztukę Inki Dowlasz
2 lipca b.r. w Krakowskiej Operze Kameralnej miała miejsce uroczysta gala podsumowująca kolejną edycję Studium Terapii przez Sztukę. Zbiegło się to z jubileuszem XX-lecia działalności Studium. Wśród zaproszonych gości, poza absolwentami i dawnymi pedagogami, znaleźli się pomysłodawcy i propagatorzy idei Studium. W gronie szczególnie zasłużonych znaleźli się: senator RP - Jerzy Fedorowicz, przedstawiciel Sejmiku Województwa Małopolskiego – Jerzy Fedorowicz Junior oraz reprezentacja Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Odznaczenia Honoris Gratia wręczyła Katarzyna Piotrowska – zastępca Dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Odznaczenia przyznawane przez prezydenta Jacka Majchrowskiego otrzymali: dr Inka Dowlasz – założycielka Studium; Maria Stanisławiak – psycholog, psychoterapeuta – współtwórczyni wizji Studium oraz Jarosław Szwec – popularny wśród młodzieży aktor.
A wszystko zaczęło się od autorskiego programu Jerzego Fedorowicza „Terapia przez Sztukę”, który rozsławił nowohucki Teatr Ludowy niemal w całej Europie. Były to spektakl „Romeo i Julia” z udziałem punków i skinów, a także praca w szpitalach, w Monarze, cykl spotkań transmitowanych przez TVP „Zadyma”. Kontynuowanie idei „pracy przez teatr” przypadło Ince Dowlasz. Bazę merytoryczną stanowiły doświadczenia para-teatru w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego oraz warsztaty Teatru Royal Curt w Londynie. Powstały wówczas: Studio Improwizacji, akademicki Fakultet w Teatrze, autorskie spektakle („Bici biją”, „Odlot”, „Sytuacja bez wyjścia”, „Wakacje w Holandii”). Z atmosfery tych spotkań wyłoniła się idea stworzenia Studium Terapii przez Sztukę. Wzmocniła ją zacieśniająca się współpraca z Instytutem Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej owocem były prace dyplomowe i artykuły naukowe na temat wychowania i terapii przez sztukę, oraz aktywny udział pracowników Studium w zajęciach akademickich, warsztatach, konferencjach i panelach dyskusyjnych.
Słuchacze Studium rekrutują się z różnych stron kraju, a także zza granicy (Suwałki, Warszawa, Wiedeń, Edynburg). Są wśród nich nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, ekonomiści, przedsiębiorcy.
Siłą Studium są pedagodzy: aktorzy, reżyserzy i psycholog. To pod ich skrzydłami przez dwie dekady dojrzewało liczne grono absolwentów (ponad trzysta osób), ludzi z pasją do teatru. Moduł „Sceny” prowadził przez 18 lat Jarosław Szwec, obecnie robi to Andrzej Róg; „Wiersz” - Mateusz Przyłęcki, obecnie - Tadeusz Łomnicki; „Piosenka” – dawniej Barbara Szałapak, dziś - Faustyna Krajewska; „Ruch sceniczny” – kiedyś Magdalena Przybysz, aktualnie - Urszula Sadowińska-Pardyak; „Psychologia twórczości” – od początku Maria Stanisławiak. Ince Dowlasz, szefowej Studium, przypada rola prowadzenia zajęć z podstaw konstrukcji spektaklu, improwizacji i reżyserii.
Pomimo trudności lokalowych i finansowych Studium przetrwało i dalej się rozwija. Od 2018 roku działa w gościnnych progach Krakowskiej Opery Kameralnej Jadwigi i Wacława Jankowskich.

Joanna Olszewska–Gniadek
absolwentka Studium


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,545,259 unikalnych wizyt