Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Rozwój, wiara, rodzina, czyli… Szko³a ¶wiêtego Pallottiego
Szko³a powsta³a w Nowej Hucie 8 lat temu. Od tej pory doczeka³a siê ju¿ sporego grona zwolenników i przyjació³, wykszta³ci³a ponad 500 uczniów. Ma w Nowej Hucie wyrobion± opiniê, wci±¿ jednak kr±¿± na jej temat mity i legendy. Jaka jest naprawdê – dowiemy siê rozmawiaj±c z jej dyrektorem ksiêdzem Markiem Ostapiszynem SAC.
Zbli¿a siê moment kiedy rodzice sze¶ciolatków podj±æ bêd± musieli trudn± decyzjê zwi±zan± z wyborem szko³y. W Nowej Hucie „podstawówek” nie brakuje. Choæ mówi siê, ¿e „od przybytku g³owa nie boli” niejednemu rodzicowi konieczno¶æ podjêcia tej decyzji spêdza sen z powiek. Kryteria podejmowania decyzji s± ró¿ne: ¿eby by³o blisko, bo koledzy tam id±, bo szko³a ma dobr± opiniê. Niektórzy rodzice rezygnuj± z „rejonówki” wybieraj±c inn± placówkê – b±d¼ to ze wzglêdu na klasy profilowane, b±d¼ te¿ na zajêcia dodatkowe czy jednozmianowy system nauki . Tych, którzy ci±gle siê wahaj±, oraz tych którzy s± ciekawi jak wygl±da szko³a której dyrektorem jest ksi±dz zapraszam na rozmowê.
+ Zacznê, proszê wybaczyæ, od plotek. Czy to prawda, ¿e do Waszej szko³y przyjmowane s± jedynie dzieci wychowane w rodzinach katolickich, a podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzany jest „poziom religijno¶ci” rodziców?
- Ksi±dz Marek (¶miech): Naprawdê kr±¿± o nas takie plotki? Pierwsze s³yszê – mo¿e dlatego, ¿e plotkami siê nie zajmujê. Absolutnie nie. Jeste¶my szko³±, której (jak zreszt± widaæ ) dyrektorem jest osoba duchowna. Nasza szko³a wychowuje zgodnie z za³o¿eniami wiary i etyki katolickiej oraz duchowo¶ci± ¶w. Wincentego Pallottiego. Jednak nigdy nie sprawdza³em i sprawdzaæ nie zamierzam tego jak rodzice naszych dzieci realizuj± swoj± duchowo¶æ. Rodzice wybieraj±cy nasz± placówkê pragn± aby ich dzieci by³y wychowywane w duchu chrze¶cijañskim. W praktyce oznacza to np. odwo³ywanie siê do chrze¶cijañskich warto¶ci podczas rozwi±zywania konfliktów.
+ Po co zatem, wzbudzaj±ca wiele emocji i domys³ów, rozmowa kwalifikuj±ca do podstawówki? Jaki ma sens?
- Ksi±dz Marek: Przede wszystkim nie rozmowa kwalifikacyjna – tylko wstêpne spotkanie . Sens prosty i, dla mnie, oczywisty -chcê poznaæ rodzinê z któr± bêdê pracowa³ przez kolejne lata. Do tej szko³y przyjmujemy nie dziecko a ca³± rodzinê. Takie spotkanie to wyraz szacunku dla rodziców i dziecka. Jest to jednocze¶nie zapoznanie, niezbêdne do dalszych dzia³añ na rzecz dobra dziecka. Rodzice dowiaduj± siê jaka jest szko³a któr± wybrali. Szko³a, która przez kolejne lata bêdzie partnerem w wychowywaniu ich dziecka. Ja poznajê rodziców i podczas rozmowy, która czasem trwa kilkana¶cie a czasem kilkadziesi±t minut, staram siê zorientowaæ czy znajdziemy wspólne jêzyk.
+ Czy zatem Szko³a ¶wiêtego Pallottiego jest to szko³± dla wybranych?
- Ksi±dz Marek: Nie, nie i jeszcze raz nie. Przyjmujê ka¿d± rodzinê tak± jaka jest. Wa¿ne jest to, ¿e zale¿y nam na rodzicach, którzy bêd± chcieli z nami wspó³pracowaæ dla dobra dziecka. My w szkole mamy wzmacniaæ dzia³ania rodziców – mamy byæ przed³u¿eniem ich r±k.
+ Czym zatem ró¿ni siê wasza „zwyk³a podstawówka” (u¶miech) od innych zwyk³ych?
- Ksi±dz Marek: Ka¿da szko³a jest inna, ka¿da niezwyk³a. Nie chcê siê porównywaæ do kogokolwiek, powiem jak jest u nas. W naszej szkole najwa¿niejsze jest dziecko. W ka¿dym momencie dnia, w ka¿dej chwili rozwoju, w ka¿dej decyzji, któr± – wspólnie z nauczycielami- podejmujê liczy siê ma³y cz³owiek. To my tu jeste¶my dla niego a nie on dla nas. Nauczyciele tu pracuj± – otrzymuj± za to co robi± pieni±dze – dla dzieci czêsto szko³a jest prawie ca³ym ¶wiatem. Wiem i jestem tego ¶wiadomy, ¿e s± w¶ród moich uczniów tacy, którzy niemal ca³y dzieñ spêdzaj± w szkole. Muszê o nich zadbaæ równie¿ w godzinach pozalekcyjnych, czyli tych które spêdzaj± na ¶wietlicy. Program zajêæ dodatkowych to nie tylko rozwijanie talentów czy pomoc w nauce - choæ to oczywi¶cie te¿. Czas w ¶wietlicy to równie¿ czas odpoczynku i spacerów na ¶wie¿ym powietrzu.
+ Skoro ju¿ ksi±dz wspomnia³ o zajêciach dodatkowych, wiem ¿e s± szko³y gdzie ilo¶æ tzw. kó³ek jest niewielka a dostêp do nich ograniczony. Jak jest u was?
- Ksi±dz Marek: Nie wiem jak jest u innych. Nauczyciele pracuj±cy w szkole ¦wiêtego Pallottiego nie s± zatrudnieni na kartê nauczyciela tylko z kodeksu pracy. Oprócz 18 godzin, podczas których prowadz± lekcje, ka¿dy musi przepracowaæ na rzecz uczniów 6 godzin tygodniowo. Zajêæ dodatkowych wiêc u nas nie brakuje. Warto zaznaczyæ, ¿e wszystkie one s± zupe³nie bezp³atne.
+ Jednym z udogodnieñ w waszej szkole s± e-dzienniki, co to takiego?
- Ksi±dz Marek: To proste, e-dzienniki to dzienniki dostêpne on-line. Ka¿dy rodzic i uczeñ ma has³o, które pozwala mu obejrzeæ oceny i informacje które szko³a pragnie przekazaæ. To narzêdzie, które znacznie poprawia komunikacjê. Wspomaga pamiêæ dziecka, która, na poziomie podstawówki, lubi zawodziæ. Dzieci w tym wieku do¶æ czêsto zapominaj± jeszcze o ró¿nych rzeczach, e-dziennik pozwalaj± rodzicom od razu dowiedzieæ siê o tym co dzia³o siê tego dnia w szkole.
+ Od plotek zaczêli¶my i na plotkach zakoñczmy. Czy to prawda, ¿e rozpieszcza ksi±dz rodziców?
- Ksi±dz Marek: O, w tej plotce jest trochê prawdy. Szko³a pe³ni rolê s³u¿ebn± wobec rodziny, to nie dzieci i rodzice s± dla nas tylko my dla nich. S³ucham rodziców i tego co maj± do powiedzenia na temat naszej szko³y, staram siê uwzglêdniaæ ich uwagi. Wychodzê z za³o¿enia, ¿e oni najlepiej znaj± swoje dziecko. W szkole jest równie¿ sztab osób, które wspomagaj± rodziców w procesie wychowawczym: pedagog, wychowawca klasy, logopeda, dyrektor szko³y – ka¿da z tych osób pozostaje do dyspozycji rodziny. ¯eby by³a jasno¶æ nie ustêpujê rodzicom w ka¿dej sprawie, s± w szkole pewne zasady i nie wolno ich ³amaæ – chocia¿by taka, ze dziewczynki nie mog± nosiæ kolczyków, staram siê jednak zawsze wys³uchaæ i wspólnie szukamy rozwi±zania. To siê sprawdza. Nasi „rozpieszczeni” rodzice sami chêtnie podejmuj± dzia³ania na rzecz szko³y. Je¶li kto¶ dobrze czuje siê w jakim¶ ¶rodowisku to bêdzie siê stara³ dzia³aæ na rzecz tego miejsca. Szko³a ¦wiêtego Wincentego Pallottiego to takie w³a¶nie miejsce, w którym dzieci ich rodzice czuj± siê ¶wietnie. Kto nie wierzy…zapraszany ¿eby sprawdziæ.
+ Dziêkujê za rozmowê i w imieniu Ksiêdza zapraszam rodziców 6 latków do odwiedzenia szko³y, mo¿e wam siê spodoba i zostaniecie na nastêpnych kilka lat?
(a³)


Jase³ka wystawione przez uczniów Szko³y Podstawowej ¶w. Wincentego Pallottiego.
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.18 27,489,119 unikalnych wizyt