Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2024.03.29] Na ryby w kwietniu
Wraz z nastaniem ciep³ych dni ryby oraz pasjonaci ich ³owienia zdecydowanie siê o¿ywiaj±. Pod wp³ywem wy¿szych temperatur wodne ekosystemy nabieraj± rozpêdu, a ryby po okresie zimowej stagnacji wracaj± do aktywnego ¿erowania. Tyle tylko, ¿e kwiecieñ, to tak¿e czas przygotowañ do tar³a dla wielu gatunków ryb, dlatego szczególn± uwagê nale¿y po¶wiêciæ informacjom dotycz±cym ich ochrony, aby swoimi dzia³aniami nie wp³yn±æ destrukcyjnie na liczebno¶æ danej populacji. W kwietniu nadal nie wolno ³owiæ bolenia (okres ochronny do 30 kwietnia), brzany (do 30 kwietnia), lipienia (do 31 maja), sandacza (do 31 maja), suma (do 30 czerwca w Odrze, a do 31 maja na odcinkach od uj¶cia Warty do granicy z wodami morskimi), szczupaka (do 30 kwietnia) i ¶winki (do 15 maja). Do 31 maja nale¿y tak¿e zrezygnowaæ tak¿e z g³owacicy.
Na co zatem mo¿emy siê nastawiaæ? Wydaje siê, ¿e za ryby kwietnia mo¿na uznaæ p³ocie oraz leszcze. P³ocie w kwietniu s± nadzwyczaj energiczne. Bo w³a¶nie w tym miesi±cu przypada szczyt sezonu p³ociowego. Sprzyja temu przede wszystkim temperatura wody, która zwykle nie spada poni¿ej 5 stopni Celsjusza. Najlepsz± metod± po³owu p³oci jest sp³awik, który nie powinien byæ jednak za ciê¿ki. Mo¿na p³oæ ³owiæ równie¿ metod± gruntow±, jednak nie sprawdza siê ona przy ma³ych okazach. Natomiast miejscem, gdzie p³oci spotkamy najwiêcej jest rzeka. W jeziorze, w kwietniu mo¿emy spotkaæ ich du¿o mniej. Je¶li chodzi o przynêty, to wiosn± najlepiej sprawdzaj± siê przynêty zwierzêce. Mog± to byæ zarówno bia³e, jak i czerwone robaki. Sprawdzaj± siê równie¿ rosówki i chru¶ciki. Oczywi¶cie, nie sposób wykluczyæ zupe³nie przynêt pochodzenia ro¶linnego. W charakterze przynêty mo¿na wykorzystaæ równie¿ kukurydzê lub groch, a tak¿e makaron lub ciasto.
Z kolei leszcze w kwietniu dopiero przygotowuj± siê do tar³a. Ryby te w lecie i jesieni± znale¼æ mo¿na na wodach g³êbokich, jednak w kwietniu najlepiej bior± w miejscach p³ytkich, gdzie g³êboko¶æ nie jest wiêksza ni¿ 3 metry. W rzekach leszcze wybieraj± fragmenty o spokojnym nurcie. Spotkaæ je mo¿na równie¿ na zatokach lub zakrêtach. Metody po³owu s± podobne do metod po³owu p³oci, czyli dobrze sprawdza siê sp³awik i akceptowalny jest grunt. Na haczyk przy po³owie leszczy warto w³o¿yæ czerwonego lub bia³ego robaka oraz rosówkê.
Nie wszyscy wêdkarze wiedz±, ¿e w kwietniu mo¿emy równie¿ spotkaæ lina. Co prawda, niektórzy twierdz±, ¿e lina ³owiæ nale¿y w maju, jednak wprawieni wêdkarze ³owi± go ju¿ kwietniow± por±. Lin, podobnie jak p³oæ i leszcz, zaczynaj± aktywnie ¿erowaæ wraz ze wzrostem temperatury wody. Najlepiej je ³owiæ metod± gruntow± lub sp³awikow±. Liny preferuj± smaki przynêt karpiowatych. Sprawdzaj± siê wiêc przede wszystkim robaki.
Niezale¿nie od ilo¶ci i wielko¶ci z³owionych ryb, warto w kwietniu jak najczê¶ciej pojawiaæ siê nad wod± i wêdkowaæ podczas wiosennych dni, zw³aszcza tych ciep³ych. Okolice jezior i rzek nie s± jeszcze zat³oczone. Pó¼niej przyjdzie majówka, a po niej okres wakacji, które z ca³± pewno¶ci± zaburz± ten stan rzeczy, dlatego dla mi³o¶ników ciszy i spokoju to czas szczególnie cenny.
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,505,477 unikalnych wizyt