W ubieg³ym tygodniu agencja ratingowa Fitch og³osi³a, ¿e utrzymuje rating Polski na poziomie A-. Komentuj±c tê decyzjê Ministerstwo Finansów zaznaczy³o, ¿e Fitch wskazuje na zdywersyfikowan± gospodarkê, solidne ramy makroekonomiczne oparte na cz³onkostwie w Unii Europejskiej, a tak¿e poprawiaj±cy siê bilans handlu zagranicznego oraz nieco ni¿szy poziom d³ugu publicznego w porównaniu z krajami o zbli¿onym ratingu. Spo¶ród trzech najwiêkszych agencji ratingowych wiarygodno¶æ kredytow± Polski najwy¿ej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski wed³ug Fitch i Standard & Poor’s to "A-", czyli jeden poziom ni¿ej ni¿ Moody's. Perspektywy wszystkich ocen s± stabilne.
W tej sytuacji dziwi± ostatnie ataki wymierzone w prezesa Narodowego Banku Polskiego. Co wiêcej, opozycja, która wkrótce mo¿e utworzyæ rz±d zak³ada, ¿e jednym z jej pierwszych ruchów mo¿e byæ postawienie prezesa NBP Adama Glapiñskiego przed Trybuna³em Stanu. Po podjêciu uchwa³y przez Sejm prezes NBP zosta³by z automatu zawieszony w obowi±zkach.
W trakcie odbytej w ubieg³y pi±tek konferencji prasowej wiceprezes NBP Marta Kightley okre¶li³a to wszystko jako igranie z ogniem. „To na pewno siê odbije bardzo silnie na reputacji Polski i na pewno zareaguj± bardzo silnie miêdzynarodowe instytucje takie jak Miêdzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny...” - mówi³a Kightley.
Mo¿na nie lubiæ PiS-u. Mo¿na nie lubiæ prezesa Glapiñskiego. Ale ryzykowanie stabilno¶ci± z³otówki, stabilno¶ci± polskich finansów publicznych, jest skrajnym brakiem odpowiedzialno¶ci za pañstwo.
Jan L. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia November 18 2023
901 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".