Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2023.09.01] Pora na suma (3)
Sum niew±tpliwie potrafi dostarczyæ wielu emocji. Gdy nauczyli¶my siê ju¿ „czytaæ rzekê” (o czym wspomina³em w ubieg³ym tygodniu) i wytypowali¶my miejsca, w których mo¿emy spodziewaæ siê wiêkszego suma, pozostaje kwestia doboru odpowiedniej przynêty, odpowiedniego sprzêtu i odpowiedniej pory dnia (a raczej doby, bo w nocy te¿ mo¿na polowaæ na te ryby).
W charakterze przynêty za³o¿onej na haczyk sprawdzaj± siê zarówno filety z kr±pia, jazgarza czy p³otki, jak i pêczki rosówek czy jelit. Niez³e efekty daje tak¿e u¿ycie w charakterze ¿ywca ruchliwych karasi lub kr±pi. Ale warto podkre¶liæ - niewielkich. Bo wbrew pozorom sum nie rzuca siê ³apczywie na du¿e ryby – w jego diecie zdecydowanie przewa¿aj± niewielkie rybki. Co prawda, otwór gêbowy suma jest du¿y, ale jak wynika z do¶wiadczenia wybiera on raczej niewielkie osobniki. To dlatego w charakterze przynêty dobrze sprawdza siê ¿ywotny kr±p, który potrafi przez kilka godzin bez przerwy d±¿yæ do ewentualnej kryjówki, co doskonale wabi suma.
W dzieñ sumy ¿eruj± niemal wy³±cznie w pobli¿u swoich kryjówek. Szukamy ich wiêc w miejscach g³êbszych. £owcy sumów poszukuj± tej ryby w g³êbokich rozpadlinach, zacienionych g³êbokich zakolach, w czelu¶ciach brzegowych pó³ek, pod g³azami i innymi podwodnymi przeszkodami. Sum wybiera bowiem miejsca zaciszne i g³êbokie. Opuszcza je dopiero o zmroku. A noc± potrafi wychodziæ na ¿er nawet na p³yciznê. Chwyta wtedy drobnicê niekiedy w pobli¿u powierzchni wody. W polowaniu zdarza mu siê podp³ywaæ niemal pod sam brzeg.
Sum ¿eruje na ogó³ od zmroku do wschodu s³oñca. Ale nawet w s³oneczny dzieñ nie pogardzi przynêt±, o ile ta znajdzie siê w pobli¿u jego kryjówki. Dlatego ³owi±c w dzieñ, zamiast przesiadywaæ w jednym miejscu, nale¿y szukaæ stanowiska sumów w g³êbszych miejscach na znacznym obszarze rzeki. Odwrotnie w nocy – mo¿na rozpaliæ sobie ognisko (o ile nie ³owimy w granicach administracyjnych Krakowa, gdzie obowi±zuje zakaz palenia ognisk) i spokojnie czekaæ w jednym miejscu, bo noc± sum jest bardziej aktywny i sam wyrusza na poszukiwanie ¿eru. W zbiornikach zaporowych sumów – o ile w nich s± – szukamy w dalszej odleg³o¶ci od brzegu.
Sprzêt, zw³aszcza do po³owu nocnego, powinien byæ wyj±tkowo mocny i bardzo pieczo³owicie przygotowany. D³ugie i sztywne wêdzisko oraz niezawodny du¿y ko³owrotek ze sporym zapasem ¿y³ki, to podstawa. Je¶li w ³owisku spodziewamy siê spotkaæ kilkudziesiêciokilogramowe okazy, warto zastosowaæ ¿y³kê przekroju 1 mm. Tym bardziej, ¿e w nocy ³owiæ bêdziemy w warunkach bardzo trudnych, bez mo¿liwo¶ci obserwowania ¿y³ki przy powierzchni wody, a nawet przy szczytówce wêdziska i trudno nam bêdzie manipulowaæ wêdziskiem, ko³owrotkiem i latark± jednocze¶nie. A do tego wszystkiego bêdziemy musieli patrzeæ pod nogi, by nie wpa¶æ do wody. Dlatego w nocy unikamy samotnych wypraw. Zawsze lepiej, bezpieczniej i efektywniej jest, gdy obok nas stoi kolega z latark± i hakiem. Kto¶, kto po¶wieci i pomo¿e wyholowaæ suma.
A bior±c pod uwagê potencjaln± wielko¶æ suma, zanim zarzucimy wêdkê (niezale¿nie od tego, czy bêdziemy ³owiæ w dzieñ czy w nocy) rozejrzyjmy siê, czy w przypadku zaciêcia tej ryby, znajdziemy wygodnie miejsce do jej wyholowania.
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,612,079 unikalnych wizyt