Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2023.06.30] JESTE¦MY RÓWNO GRABIENI
W ostatnich latach przez Polskê przesz³a pandemia, potem wojna na Ukrainie przygna³a do nas miliny uchod¼ców. Rz±dowa propaganda wciska³a nam ciemnotê jak to jeste¶my bronieni przed tymi zjawiskami, które nas ponoæ ³upi±. Prawda wygl±da jednak zupe³nie inaczej. Pañstwo PiS nie do¶æ, ¿e nie broni nas przed spekulacjami wynikaj±cymi niby ze ¶wiatowych procesów, ale samo grabi nas równo.
Telewizja rz±dowa pokazuje nam wstrêtnych banksterów, którzy nas okradaj±. Sam pan premier Morawiecki chce przeciwdzia³aæ tym niedobrym bankierom i wprowadza wakacje kredytowe. Dla banków, które obecnie s± w wiêkszo¶ci spó³kami Skarbu Pañstwa jest to najlepsze dobrodziejstwo. Raty sp³at kredytów przesuniête na czas kiedy z³otówka bêdzie mocniejsza to czysty zysk i tak siê sta³o. Znów zyskuj± banki. Banki podnios³y kryteria udzielania kredytów, bo akurat jest inflacja i liczba kredytów jest mniejsza o dwie trzecie. Jak wynika z obliczeñ Komisji Nadzoru Finansowego przynios³o to bankom nadzwyczajne zyski. Tylko w pierwszym kwartale 2023 roku zysk sektora bankowe wyniós³ blisko 9 mld z³, co oznacza wzrost w stosunku do ub. roku o ponad 40 procent. Wyja¶nienie jest proste, banki zarabiaj± na prostych klientach, którzy s± ³upieni na niskim oprocentowaniu swoich wk³adów i wszelkich op³atach które dyktuj± banki.
Kolejne ³upienie Polaków odbywa siê w sektorze dostarczania wszelkiej energii. Najpierw wciskano nam ciemnotê jak to drogo p³acimy Ruskim za dostarczane surowce energetyczne. Po rozstaniu siê z tym dostawcom narzekano na ceny tych surowców na rynkach ¶wiatowych, gdzie zaczêli¶my kupowaæ surowce energetycznie. Teraz okazuje siê, ¿e te ceny spad³y bardzo wyra¼nie, a my nadal ponosimy wysokie koszty zwalaj±c to na wojnê w Ukrainie. Okazuje siê ¿e pañstwowa spó³ka PGE osi±gnê³a w pierwszym kwartale 2023 roku blisko 3,5 mld z³ powtarzalnego zysku, czyli o 30 procent wiêcej ni¿ w zesz³ym roku. Sk±d tak gigantyczne przychody? Ano st±d, ¿e ochronnymi tarczami objêto g³ownie indywidulanych odbiorców, a pozostali g³ównie przedsiêbiorcy p³ac± nadal zawy¿one koszty. I co? Producenci odbijaj± sobie te koszty w produktach finalnych za które p³acimy coraz wiêcej. Uderza to przede wszystkim w³a¶nie indywidualnego konsumenta.
Drañstwo polega na tym, ¿e u nas ceny pr±du s± wci±¿ takie same jak wtedy gdy Rosjanie stali pod Kijowem. Tymczasem ceny pr±du na rynkach ¶wiatowych spad³y ju¿ poni¿ej cen sprzed wojny na Ukrainie. Podobnie jest z cenami paliw i gazem ziemnym, których cena w Polsce jest sztucznie utrzymywane na wysokim poziomie. Wielomiliardowe zyski uzyskuje coraz wiêkszy monopolista na naszym rynku, czyli ORLEN który po¶rednio jako firma z wiêkszo¶ciowym udzia³em pañstwowym dofinansowuje rz±d, a bezpo¶rednio nas ³upi na paliwach i karmi dziesi±tki milionerów wywodz±cych siê z obozu rz±dz±cego, wciskaj±c im miliony z³otych do kieszeni.
£askawca niejaki prezes Orlenu og³osi³ obni¿kê cen paliw na swoich stacjach na wakacje o 0,30 z³ na litrze. Ludzie nie wierzcie w tê ³askawo¶æ, bo cena podstawowej benzyny E-95 bior±c pod uwagê ceny ropy na ¶wiatowych gie³dach i kurs z³otówki do dolara w którym zakupuje siê ten surowiec powinna wynosiæ 4,80 z³ za 1 litr. W Polsce bêdziemy p³aciæ ok. 6.00 z³ i tu widaæ najbardziej jak nas ³upi ten rz±d dyktuj±cy ceny w naszym pañstwie.
S£AWOMIR PIETRZYK
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,580,769 unikalnych wizyt