Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2022.07.15] ZAPA¦Æ DEMOGRAFICZNA
Ka¿de pañstwo, aby siê rozwijaæ i mieæ dobre wyniki ekonomiczne potrzebuje szeregu czynników temu sprzyjaj±cych. Jednym z podstawowych jest pozytywna demografia. W pañstwie rozwijaj±cym siê prawid³owo powinno rodziæ siê wiêcej obywateli ni¿ umiera. Tylko wtedy jest zapewniony przyrost naturalny, który jest warunkiem rozwoju gospodarczego. Dlaczego? W przysz³o¶ci dzieci dorastaj± i wchodz± na rynek pracy zapewniaj±c jego prawid³owe funkcjonowanie. Ponadto nasz system emerytalny jest oparty na p³aceniu ¶wiadczeñ z dochodów aktualnie pracuj±cych. Przed laty proporcje pracuj±cych do pobieraj±cych ¶wiadczenia by³y 4 do 1. Obecnie przyrost seniorów i spadek wchodz±cych na rynek pracy doprowadzi³ do proporcji ju¿ w okolicach 2 do 1.
Coraz wiêkszy niepokój budzi tzw. wska¼nik dzietno¶ci, który jeszcze na prze³omie w latach 90-tych wynosi³ 2,1 co zapewnia³o przynajmniej stan odnawiania siê spo³eczeñstwa. Obecnie wynosi on ok. 1,4 czyli w ¿adnych przypadku nie zapewnia nam przyrostu naturalnego. Pog³êbia t± z³± tendencjê wzrost zgonów. Wystarczy porównaæ podstawowe dane. W 2020 roku urodzi³o siê w Polsce 355 tys. dzieci, a zmar³o 478 tys. Polaków. W roku 2021 ta z³a tendencja siê pog³êbi³a, bo dzieci urodzi³o siê mniej o 20 tys., a zmar³o obywateli o 42 tys. wiêcej, czyli przekroczyli¶my 500 tys. zmar³ych i uby³o nam 520 tys. rodaków. Luka demograficzna siêga ju¿ prawie 200 tys.
Dlaczego tak siê dzieje, gdy rz±dz±cy twierdz±, ¿e prowadz± znakomit± politykê spo³eczn± i prorodzinn±, czego dowodem jest m.in. s³ynne 500+. Okazuje siê, ¿e tak nie jest i wystarczy porównaæ siê do innych pañstwa europejskich. Otó¿ UNICEF nie dawno opublikowa³ raport pod has³em „Czy najbogatsze kraje ¶wiata s± przyjazne rodzinom?”. Z tego raportu wynika, ¿e czo³owe miejsca pod tym wzglêdem zajmuj± Szwecja, Norwegia i Islandia. Kraje skandynawskie zapewniaj± kobietom stabilno¶æ zatrudnienia, odpowiedni± opiekê medyczn±, dobry urlop macierzyñski oraz dostêp do wielu placówek wczesnej edukacji. To dzia³a. W takich warunkach kobiety chêtniej decyduj± siê na macierzyñstwo, bo mog± siê realizowaæ tak jak chc± i co istotne czuj± siê bezpiecznie. Polska w tym zestawieniu zajmuj± odleg³e 28 miejsce.
Instytut Badañ Strukturalnych wskazuje, ¿e przyczynami ma³ej dzietno¶ci w Polsce jest nieefektywna i niewykazuj±ca ci±g³o¶ci polityka rodzinna oraz czynniki spo³eczne. Te warunki w Polsce nie s± spe³nione, ani na rynku pracy, a nie w sposobie traktowania kobiet w rozmaitych aspektach spo³ecznego funkcjonowania. Obecnie po wyroku Trybuna³u Konstytucyjnego, który orzek³ jakoby przes³anka embriopatologiczna by³a niezgodna z Konstytucj± wprowadzi³a de facto zakaz aborcji w Polsce. Kobiety w tej sytuacji boj± siê zachodziæ w ci±¿ê, obawiaj±c siê o swoje zdrowie i ¿ycie, bo obowi±zuj±ce prawo parali¿uje zastraszone ¶rodowisko lekarskie. A plany s± jeszcze szersze, bo w zamra¿arce sejmowej czeka projekt zrównuj±cy aborcjê z zabójstwem!
Nie wystarczy rzuciæ och³ap w postaci 500+, które i tak w zwi±zku z inflacj± straci³o na warto¶ci. Trzeba tworzyæ m±dr± politykê spo³eczn± i prorodzinn± zapewaniaj±c± kobietom odpowiedni± pozycjê z prawem decydowania o sobie i gwarancj± ochrony zdrowia i ¿ycia.
S£AWOMIR PIETRZYK
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,516,573 unikalnych wizyt