Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2022.06.10] ORLEN NAS £UPI
Ceny paliw na stacjach osi±gaj± rekordowe notowania. Te podstawowe zbli¿aj± siê do 8 z³ na litrze, a te lepsze ju¿ przekraczaj± tê stawkê. Jeszcze wiêkszy niepokój budz± komentarze ekspertów, którzy zapowiadaj±, ¿e to nie koniec podwy¿ek i jeszcze w wakacje te ceny bêd± wy¿sze. Okazuje siê, ¿e mimo wysokiej ceny paliw popyt na nie ro¶nie. Producenci nie nad±¿aj± z wytwarzaniem paliw i wyci±gaj± z tego wnioski podnosz±c swoje mar¿e, a zatem zwiêkszaj± zyski. Okazuje siê, ¿e takim liderem jest polski najwiêkszy koncern Orlen.
Grupa PKN Orlen wypracowa³a w pierwszym kwartale 2022 r. zysk netto w wysoko¶ci 2,8 mld z³. To o 1 mld z³ wiêcej rok do roku – poda³a spó³ka w komunikacie. Prezes Daniel Obajtek chwali wyniki segmentu energetycznego i produkcji pr±du z odnawialnych ¼róde³. Ale tym co uderza w informacjach z raportu kwartalnego jest wysoki wzrost mar¿ crack na paliwach.
Na przerobie tony benzyny Orlen zarabia³ w pierwszym kwartale 187 dol., czyli o 363 proc. wiêcej rok do roku i 76 proc. wiêcej ni¿ w 4 kw. 2021, a na tonie diesla 148 dol., czyli o 80 proc. wiêcej rok do roku i o 5 proc. wiêcej kwarta³ do kwarta³u. W przypadku oleju napêdowego jak sprawdzi³em wstecz, Orlen nie stosowa³ tak wysokich mar¿ w pierwszych kwarta³ach roku przynajmniej odk±d szefuje mu Daniel Obajtek, a byæ mo¿e i nigdy wcze¶niej w historii.
Orlen, aby osi±gaæ rekordowe zyski zosta³ zmuszony do takiego zachowania. Jeszcze do koñca ub.r. gra na instrumentach pochodnych na emisjê CO2 przez PKN Orlen da³a zysk bliski historycznego rekordu. W pierwszym kwartale sytuacja siê jednak odwróci³a. Orlen sprzeda³ znacz±c± czê¶æ portfela kontraktów terminowych, ale musia³ zaakceptowaæ ponad 1,7 mld z³ strat z tego tytu³u. Okazuje siê nadrobi³ to mar¿ami na paliwie i produktach petrochemicznych osi±gaj±c wspomniany wysoki zysk. Innymi s³owy, musieli za to zap³aciæ na stacjach benzynowych zwykli klienci tankuj±cy paliwo. Z naszych kieszeni wyci±gniêto nie tylko miliardy na pokrycie wysokich kosztów koncernu, ale dodatkowo 1,7 mld z³ na pokrycie strat plus 2,8 mld zysku, czyli razem 4,5 mld z³.
Zatem nie dziwcie siê, ¿e ceny paliw na stacjach benzynowych dro¿ej± z dnia na dzieñ. Jeszcze niedawno cena popularnej etyliny 95 by³a poni¿ej 7 z³, a ju¿ zbli¿a siê do 8 z³ za litr. Na pocz±tku tego tygodnia na stacjach Orlenu w nowohuckiej aglomeracji wynosi³y w granicach 7,59-7,69 z³. Wszystko to dzieje siê w sytuacji, gdy cena bary³ki ropy naftowej brent wynosi ok 115 dolarów. Gdy ta cena wynosi³a 140 dolarów u nas cena paliwa wówczas oscylowa³a wokó³ 5 z³/l.
Na rynkach paliwowych handluje siê p³ac±c dolarem, który w ostatnich dniach w Polsce wyra¼nie obni¿y³ swój kurs. Jeszcze niedawno dochodzi³ do 4,50 z³, a teraz kosztuje 4,25 z³. Zatem paliwo powinno potanieæ. Natomiast dzieje siê odwrotnie paliwo w Polsce dro¿eje. Dlaczego? Odpowied¼ jest jedna swoje zyski zwiêkszaj± producenci paliwa i prowadz±cy jego dystrybucjê poprzez zwiêkszanie swoich mar¿. Napisa³em o tym powy¿ej. Przeciêtni zjadacze chleba trac± podwójnie p³ac±c coraz wiêksze kwoty za tankowanie i nie otrzymuj±c ró¿nego rodzaju ¶wiadczeñ z tytu³u obni¿onych podatków i akcyzy, które nie zasilaj± bud¿etu pañstwa. Coraz wiêkszy zysk przechwytuje ORLEN, który wrêcz nas ³upi, zasilaj±c selektywnie tylko przychylne w³adzy przedsiêwziêcia. Ciesz± siê te¿ koncerny zagraniczne prowadz±ce sprzeda¿ na krajowym rynku, które korzystaj±c z monopolistycznych dzia³añ cenowych ORLENU te¿ p³ac± mniej pañstwu podatków i czerpi± zyski, które wywo¿± za granicê.
S£AWOMIR PIETRZYK
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,537,112 unikalnych wizyt