Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie będ...
· Na niedzielę 28 kwie...
· [2024.04.26] Kłopoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2022.05.13] DZIEŃ EUROPY
W tym roku obchodzimy 77 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Przez wiele lat w Polsce obchodziliśmy Dzień Zwycięstwa 9 maja, nawiązując do podpisania aktu kapitulacji przez feldmarszałka niemieckiego Wilhelma Keitla w Berlinie z udziałem dowódców rosyjskich. Jak zatem wyglądają fakty. II wojnę światową zakończyły: podpisanie 7 maja 1945 roku w Reims akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy, z wejściem w życie 8 maja 1945 roku, które zakończyło działania wojenne w Europie. Drugim aktem zakończenia wojny światowej była bezwarunkowa kapitulacja Japonii sfinalizowana podpisaniem 2 września 1945 roku na pokładzie pancernika USS „Missouri” w Zatoce Tokijskiej, która definitywnie zakończyła działania wojenne II wojny światowej, choć poszczególne jednostki, zwłaszcza japońskie, kontynuowały opór na nieznaczną skalę. Tak wygląda rzeczywistość, co czasami dzisiaj u osób starszych budzi zdziwienie, bo dla mnie nie ulega wątpliwości, że ta tragiczna w skutkach wojna zakończyła się dopiero we wrześniu 1945 roku, zresztą po tragicznych uderzeniach atomowych na Japonię ze strony USA. Nie będę zatem się sprzeczał o to kiedy skończyła się II wojna światowa, bo z powyżej wymienionych faktów wynika to jednoznacznie.
W ostatnich latach obchody Dnia Zwycięstwa, czyli zakończenia II wojny światowej obchodziliśmy 8 maja. Chociaż po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość świętowanie tego dnia było jakby wstydliwe. Wskazywano bowiem, że fakt zwycięstwa nad niemieckim faszyzmem w Polsce nie był zakończeniem okupacji, bo po hitlerowcach miejsce zajęli okupanci radzieccy. Nie zamierzam analizować tego czasu, bo uważam, że Polska w okresie lat 1945-1989 była niepodległym państwem należącym do Organizacji Narodów Zjednoczonych i innych organizacji międzynarodowych. Chociaż mam świadomość o podległości określonym układom, ale wynikało to z decyzji przywódców i liderów ówczesnego świata. Tu warto pamiętać o porozumieniach zawartych w Teheranie i Jałcie. Wtedy nie mieliśmy większego wpływu na bieg tych wydarzeń. Teraz mamy taką możliwość.
Znów stanęliśmy przed wyborem dalszej polskiej drogi. Jeden kierunek to Unia Europejska i przynależność do cywilizowanego świata. Drugi to powrót do wschodu i wygodna współpraca z Rosją pełną cennych surowców. Tę drogę wybrali Węgrzy dotychczas najwięksi sojusznicy PiS. Tylko po tym, co Rosja zrobiła po agresji na Ukrainę, ta druga droga nie wchodzi w rachubę u każdego przyzwoitego Polaka. Jednak okazuje się, że są w naszym kraju są siły polityczne, które dążą do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej nic nie obiecując w zamian. Chociaż wszyscy wiemy jaka jest alternatywa…
Ja osobiście jestem za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej. Mało tego uważam, że ten kierunek jest najlepszy także dla Ukrainy, której należy pomagać, bo gwarantuje to nasze bezpieczeństwo i pozostałych państw europejskich. Uwiarygodnieniem tego są ostatnie krótkie relacje z dnia 9 maja z Moskwy pokazujące fałsz i kłamstwa o agresji Rosji na Ukrainę.
W dniu 9 maja 1950, który później został ustanowiony Dniem Europy, Robert Schuman przedstawił propozycję utworzenia organizacji europejskiej, twierdząc, że jest to niezbędne do utrzymania pokojowych stosunków w świecie. Propozycja ta, znana jako deklaracja Schumana, jest uważana za początek dzisiejszej Unii Europejskiej. Oby ta idea zwyciężyła i była faktem na najbliższe lata…
SŁAWOMIR PIETRZYK
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,530,173 unikalnych wizyt