Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2022.04.27] Patrioci i targowica
Nied³ugo ¶wiêtowaæ bêdziemy 231. rocznicê uchwalenia Ustawy Rz±dowej z 3 maja 1791 roku, która przesz³a do historii jako Konstytucja 3 Maja. To wa¿ne wydarzenie w dziejach naszego pañstwa. Warto bowiem pamiêtaæ, ¿e w po³owie XVIII stulecia Rzeczpospolita Obojga Narodów nie by³a ju¿ europejsk± potêg±. By³o znacznie gorzej.
Polska miotana wewnêtrznymi kryzysami coraz bardziej popada³a w zale¿no¶æ od silniejszych s±siadów- zw³aszcza od Rosji. Na polskim tronie w 1764 r. zasiad³ Stanis³aw August Poniatowski, dawny kochanek Katarzyny II, która za pomoc± wojska, pomog³a mu w objêciu w³adzy. I uwa¿a³a siê za „protektorkê” polskich spraw, bezceremonialnie ingeruj±c w politykê wewnêtrzn± naszego pañstwa. Wobec narastaj±cej utraty niezawis³o¶ci pojawili siê patrioci wzywaj±cy do niezbêdnych reform. W¶ród nich znale¼li siê m.in. Stanis³aw Ma³achowski, Adam Kazimierz Czartoryski i Hugo Ko³³±taj. Politycy ci postulowali uniezale¿nienie siê od Rosji. Szansa na dokonanie zmian pojawi³a siê w czasie Sejmu Wielkiego (1788-1792), którego obrady zbieg³y siê z wojn± rosyjsko-tureck±. Katarzyna II, chwilowo zajêta wojn± z Imperium Osmañskim, mniej zajmowa³a siê sprawami polskimi. To zainspirowa³o patriotów do zwiêkszonej aktywno¶ci. W efekcie uda³o siê wówczas przyj±æ najdonio¶lejszy dokument, jakim okaza³a siê konstytucja uchwalona w maju 1791 r.
Niestety, reformy pañstwa spotka³y siê ze zdecydowanym sprzeciwem targowicy - ¶rodowiska, które d±¿y³o do utrzymania starego porz±dku oraz rosyjskiego protektoratu i które przy pomocy carskiego wojska rozpoczê³o tworzenie odrêbnych struktur pañstwowych w celu przejêcia w³adzy i obalenia ustawy zasadniczej.

Jan L. Franczyk
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,541,148 unikalnych wizyt