Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2022.03.18] SPOSÓB NA PUTINA?
Agresja Rosji na Ukrainê trwa kolejny tydzieñ. Wojska rosyjskie z powodu braku sukcesów militarnych próbuj± z³amaæ ducha Ukraiñców ostrzeliwuj±c domy mieszkalne, szpitale i inne cywilne obiekty. To budzi coraz wiêkszy protest cywilizowanego ¶wiata i eskalacjê ró¿nego typu sankcji. Póki co jednak nie przynosz± one spodziewanego skutku w postaci zaprzestania agresji.
To nie pierwszy przypadek, gdy demokratyczne kraje stosuj± ró¿nego rodzaju represalia na kraje dyktatorskie. W przesz³o¶ci niektóre z nich przynosi³y efekty. W 1986 roku mimo oporów Ronalda Reagana, który obawia³ siê pauperyzacji czarnoskórej ludno¶ci, Kongres amerykañski przeforsowa³ sankcje, które doprowadzi³y do zerwania wspó³pracy 230 koncernów ¶wiatowych z Republik± Po³udniowej Afryki stosuj±cej w swoim kraju apartheid. Jednak dopiero w kilka lat pó¼niej, bo dopiero w 1994 roku dosz³o do upadku re¿imu niedemokratycznego i wygrania wyborów przez Nelsona Mandelê.
Dzi¶ Joe Biden próbuje powtórzyæ ten manewr w sposób jeszcze bardziej spotêgowany. Amerykanie og³osili w miniony weekend odebranie klauzuli najwy¿szego uprzywilejowania w handlu Rosjanom. Do tej pory tylko Korea P³n. i Kuba nie korzysta³y w ramach ¦wiatowej Organizacji Handlu ze statusu, który pozwala na unikniêcie wysokich ce³ w wymianie handlowej z Zachodem. Kolejnym drastycznym uderzeniem w gospodarkê Rosji jest zamro¿enie ok. po³owy wartych 640 mld dolarów rezerw dewizowych banku centralnego Rosji. Z tego powodu nastêpuje szybka dewaluacja rubla, który z kursu ok. 80 dolarów za dolara spad³ do 133 w miniony pi±tek, a proces nadal trwa. To napêdza inflacjê, która mimo podwojenia stóp procentowych o sto procent do 20 procent nie przynosi efektu. Inflacja w Rosji ju¿ jest dwucyfrowa i mo¿e wkrótce siêgn±æ 30-40 procent.
Zwykli Rosjanie w coraz wiêkszym stopniu odczuwaj± skutki sankcji na w³asnej skórze. Z rynku znikaj± kolejne firmy, które przez ostatnie lata zadomowi³y siê w Rosji znajduj±c tu spory rynek zbytu. S± to znane koncerny jak np. IKEA, Pepsi, czy McDonald’s. Zatem z rynku ubywa firm, które nie tylko oferuj± artyku³y przemys³owe, ale tak¿e popularne na rynku ¿ywno¶ciowym. Rosjanie przyzwyczaili siê ju¿ do konsumpcji hamburgerów przepijanych Pepsi. Jednak tu ju¿ nie tylko chodzi o pewien blichtr konsumpcyjny, bo coraz bardziej pustoszej± sklepy. Wielkie firmy albo wyprowadzaj± siê z Rosji, pozostawiaj±c puste markety lub te które zosta³y nie s± w stanie zapewniæ dostaw coraz bardziej kurcz±cych siê zapasów ¿ywno¶ci. I tu nie chodzi tylko o importowane artyku³y luksusowe, ale zaczyna brakowaæ cukru i m±ki, czyli podstawowych produktów przydatnych w kuchni. To mo¿e wreszcie obudziæ zastraszonych i og³upionych propagand± ludzi. Mimo wprowadzenia drastycznych represji mog± zacz±æ siê protesty na wiêksz± skalê.
Tego najbardziej boi siê Putin i jego wspó³pracownicy. Brak akceptacji spo³ecznej poczynañ dyktatora mo¿e wyzwoliæ reakcjê w jego otoczeniu. Bogaci oligarchowie ju¿ s± w¶ciekli, ¿e zamro¿ono im cenne maj±tki na Zachodzie i nie mog± tam wyjechaæ na zakupy, czy wypoczynek. Wojskowi widz± s³abo¶æ ponoæ potêgi militarnej Rosji, która zaczyna byæ nieprawdziwym mitem. Mo¿e warto przerwaæ tê degrengoladê w wojsku. Nie da siê na d³u¿sz± metê ok³amywaæ spo³eczeñstwa i wciskaæ ciemnotê o sukcesach, gdy Ukraina dzielnie siê broni, a do Rosji docieraj± w coraz wiêkszym stopniu wie¶ci o tysi±cach zabitych Rosjan i ponoszonych coraz wiêkszych klêskach. Ponadto elity wokó³ Putina maj± coraz wiêksz± ¶wiadomo¶æ, ¿e tej wojny nie da siê wygraæ, bo nawet zdobycie Kijowa i ustanowienie marionetkowego rz±du nie rozwi±¿e sprawy. Nie da siê na d³u¿sz± metê okupowaæ kraju, który odzyska³ ¶wiadomo¶æ narodow± i poczu³ smak wolno¶ci.
S£AWOMIR PIETRZYK
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,542,802 unikalnych wizyt