Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie będ...
· Na niedzielę 28 kwie...
· [2024.04.26] Kłopoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2022.03.18] Z płocią za pan brat
Płocie należą do ryb, które są najbardziej rozpowszechnione w naszych wodach. Bywają też chyba najczęściej spotykanym wędkarskim trofeum. No, „trofeum”, to może słowo trochę na wyrost, bo łowione płocie, to zwykle niewielkie płotki. I na dodatek łowione jakby „przypadkiem”, gdy w istocie nastawiamy się ryby „poważniejsze”.
A solidną, dużą płoć złowić nie jest łatwo. Świadczą o tym chociażby zestawienia wędkarskich rekordów. Okazuje się na przykład, że najstarszym, bo pochodzącym z roku 1963 (a więc sprzed blisko sześćdziesięciu lat) wędkarskim rekordem jest rekord płociowy. Ustanowił go Tadeusz Szkaradek, który wyciągnął płoć ważącą 2,2 kg i mierzącą pięćdziesiąt trzy centymetry! W stosunku do innych gatunków stosunkowo niewiele zgłaszanych jest też płoci medalowych (normy medalowe dla połci to: 0,8 kg medal brązowy, 1,0 kg – medal srebrny i 1,3 kg – medal złoty). W latach 1975-1983 złowiono zaledwie 41 medalowych okazów płoci. W tych samych latach zgłoszono natomiast 126 medalowych sumów, 117 leszczy i 145 karpi. Wyciągnąć dużą płoć, to naprawdę sztuka. Trzeba dobrze poznać jej zwyczaje, ulubione miejsca jej przebywania, przynęty i zanęty, które zachęcą ją do brania. To spory obszar wiedzy, którą nie każdy wędkarz sobie przyswoił – i dlatego najczęściej łowi niewielkie płotki.
Z płociami można spotkać się na terenie Europy, Azji i Ameryki Północnej. W Polsce spotkać ją można w jeziorach, rzekach, zbiornikach zaporowych (przede wszystkim typu nizinnego, jak w Goczałkowicach czy Otmuchowie), w starorzeczach, stawach i pożwirowych wyrobiskach, a nawet w zupełnie drobnych zbiornikach wodnych i gliniankach. W rzekach spotkamy płocie przede wszystkim w krainie leszcza i brzany, chociaż ryby te odwiedzają także krainę lipienia. Płoć jest dość pospolitą rybą we wszystkich typach jezior – od głębokich jezior sielawowych poczynając, przez jeziora leszczowe, sandaczowe, linowo-szczupakowe, po niewielkiej głębokości zbiorniki typu karasiowego (zamulone i torfiaste) – chociaż w tych ostatnich występuje raczej sporadycznie.
Na szczęście i dla płoci i dla wędkarzy, gatunek ten jest dość odporny na zanieczyszczenia wody. W sytuacji pojawienia się takich zanieczyszczeń, jako pierwsze giną sieje i sielawy, później węgorze, szczupaki i sandacze. A największe szanse na przetrwanie takich niekorzystnych warunków mają właśnie płocie, leszcze oraz ukleje.
Kończąc te wstępne uwagi na temat płoci warto zauważyć, że ryby te (podobnie zresztą jak leszcze, kiełbie i wzdręgi) mają w swojej skórze specjalne komórki, które przy zranieniu ryby wydzielają substancję ostrzegawczą. Substancja ta jest łatwo wyczuwalna dla innych przedstawicieli gatunku – nawet wtedy, gdy nie mogą oni zranionej ryby ani widzieć, ani słyszeć. Gdy ryby wyczują ten specyficzny zapach, rozpierzchają się w panice. To tłumaczy nagłe przerwy w braniach, na przykład po zerwaniu się z haczyka zaciętej ryby. Stąd zalecenie w wielu poradnikach wędkarskich, by zaciętą płotkę czy leszcza możliwie jak najszybciej wyprowadzić poza obszar łowiska.
Jakub Kleń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,540,363 unikalnych wizyt