Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2022.03.04] Na wiosenne jazie
Ja¼ jest ryb± wiosny. Dorasta do d³ugo¶ci jednego metra osi±gaj±c masê o¶miu kilogramów. Oczywi¶cie zazwyczaj po³awiane s± osobniki mniejsze – nie przekraczaj±ce 50 centymetrów, o wadze od jednego do dwóch kilogramów. Ale jazie ³owione s± stosunkowo rzadko i niewielu wêdkarzy specjalizuje siê w po³owach tej ryby. Kiedy¶ jazi w naszych wodach by³o niemal zatrzêsienie. Dzisiaj spotykany jest o wiele rzadziej. Miêdzy innymi za spraw± zanieczyszczenia i regulacji naszych rzek. Bo ta, nale¿±ca do rodziny karpiowatych ryba, jest bardzo wra¿liwa na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia wód i regulacjê brzegów. Czuje siê dobrze jedynie w rzekach krêtych, zró¿nicowanych pod wzglêdem g³êboko¶ci i szybko¶ci przep³ywu wody. Mo¿na powiedzieæ, ¿e jazie, to ryby dzikiej wody.
Wielu wêdkarzom, nawet tym o d³u¿szym sta¿u, trudno¶ci sprawia odró¿nienie jazia od p³oci. Zdarzaj± siê sytuacje, gdy zg³aszane s± medalowe p³ocie, które okazuj± siê byæ niezbyt wielkimi jaziami. Gorzej, gdy w siatce przetrzymujemy kilka p³oci o d³ugo¶ci dwudziestu trzech, dwudziestu czterech centymetrów, a które w rzeczywisto¶ci okazuj± siê byæ niemiarowymi jaziami (tymczasem jazie, jak wiadomo, maj± wymiar ochronny do 25 centymetrów). W przypadku kontroli mo¿emy mieæ problemy, poniewa¿ ³amiemy Regulamin Amatorskiego Po³owu Ryb PZW – dok³adnie takie same problemy, jak w sytuacji trzymania w siatce niemiarowych karpi czy pstr±gów.
No, ale do rzeczy. Jak odró¿niæ jedn± rybê od drugiej? Generalnie, p³oæ od jazia naj³atwiej jest odró¿niæ po ogólnym pokroju cia³a. Dla kogo¶, kto naogl±da³ siê zarówno jazi jak i p³oci, ró¿nica jest widoczna. Ja¼ jest bardziej wysmuk³y, a linia grzbietowa p³oci bardziej wypuk³a. Myl±ce mog± byæ natomiast ró¿nice w zabarwieniu p³etw czy têczówki, poniewa¿ zmienno¶æ ¶rodowiska jest w przypadku tych gatunków do¶æ du¿a, a to wp³ywa na wybarwienie ryb. Mówi±c inaczej, ró¿nice pod wzglêdem zabarwienia miêdzy jaziami i p³ociami pochodz±cymi z innych zbiorników s± wiêksze ni¿ pomiêdzy tymi dwoma gatunkami pochodz±cymi z tej samej wody.
Najbardziej charakterystyczn± ró¿nic± w przypadku jazia i p³oci jest wielko¶æ ich ³usek. Wyra¼nie to widzimy, gdy mamy mo¿liwo¶æ porównania dwóch ryb mniej wiêcej tej samej wielko¶ci. Ale nie zawsze mamy mo¿liwo¶æ takiego porównania. W takim przypadku te¿ jest sposób, tyle ¿e trochê pracoch³onny. W sposób bezb³êdny mo¿emy zidentyfikowaæ jazia po liczbie ³usek od g³owy do ogona wzd³u¿ linii bocznej. Ja¼ posiada od 55 do 61 ³usek. P³oæ ma ³uski wiêksze i od g³owy do ogona posiada ich od 40 do 44. I policzenie ³usek jest rozstrzygaj±ce. Wtedy mamy pewno¶æ, co z³owili¶my.

Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,539,600 unikalnych wizyt