Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2022.02.25] Przed nami marzec
Za kilka dni rozpocznie siê marzec. Pierwszy miesi±c wiosny - pory roku, która kojarzy siê z pierwszymi ciep³ymi dniami, ale te¿ z deszczem i wiatrem. Te skojarzenia maj± swoje odzwierciedlenie równie¿ w ludowych przys³owiach. A przys³owia to rezultat do¶wiadczeñ naszych przodków, którzy przez wiele lat obserwowali przyrodê i starali siê znale¼æ przeró¿ne zale¿no¶ci pomiêdzy zjawiskami, porami roku i poszczególnymi miesi±cami. O ka¿dym miesi±cu mo¿na znale¼æ przynajmniej kilka przys³ów, które maj± nas czego¶ nauczyæ albo przed czym¶ ostrzec. Je¶li chodzi o marzec, to chyba najbardziej popularne przys³owie brzmi: „W marcu jak w garncu”. Marzec, to miesi±c rozdzielaj±cy zimê od wiosny. Jednego dnia mo¿e padaæ ¶nieg, a drugiego mo¿emy cieszyæ siê ciep³em s³oñca. Tak samo jak w garnku pomieszane s± ze sob± ró¿ne sk³adniki, tak w marcowej pogodzie mieszaj± siê wszystkie pory roku. Je¶li chodzi o pogodê, to marzec zawsze mo¿e sprawiæ nam jak±¶ niespodziankê.
Ale niezale¿nie od aktualnej pogody, wokó³ nas coraz wiêcej spostrzegamy oznak budz±cej siê do ¿ycia po zimowych miesi±cach przyrody. Wiele gatunków drzew zaczyna wypuszczaæ p±ki, w trawie coraz wiêcej wczesnego kwiecia, a ziemia coraz intensywniej pachnie swoistym dla siebie zapachem – zapachem, który jest do podrobienia. W ciep³y, s³oneczny marcowy dzieñ wyprawa nad wodê mo¿e naprawdê przynie¶æ du¿o rado¶ci.
W marcu wielu wêdkarzy rozpoczyna te¿ nowy wêdkarski sezon. Oczywi¶cie na ryby wybieramy siê teraz nie wczesnym ¶witem, ale trochê pó¼niej. Wczesn± wiosn± najlepsze brania bywaj± w godzinach po³udniowych. Do najpewniejszych ³owisk nale¿± teraz strefy przybrze¿ne rzek i rzeczek, starorzecza oraz ³achy, w których woda ociepla siê najwcze¶niej. Podobnie sytuacja wygl±da w jeziorach, stawach i zbiornikach zaporowych. Tam równie¿ ³owimy w miejscach p³ytszych, w spokojnych zatoczkach, tam gdzie równie¿ najszybciej odradza siê ¿ycie ma³ych organizmów po zimowych miesi±cach.
Mo¿na znów z sukcesem zapolowaæ na p³ocie, okonie, kr±pie czy leszcze. Ale rybami, którymi o tej porze roku warto zainteresowaæ siê szczególnie s± jazie i klenie. Jazia ³owimy w spokojniejszych miejscach, na pograniczu g³ównego nurtu, na g³êboko¶ci dwóch do czterech metrów, ale wczesn± wiosn± na stadko tych ryb mo¿emy natrafiæ tak¿e w p³ytszej wodzie. Ryb±, która w marcu równie¿ mo¿e nam siê przypl±taæ na haczyk jest wspomniany kleñ. Oba gatunki mo¿emy ³owiæ stosuj±c przep³ywankê lub przystawkê. I zarówno ja¼ jak i kleñ mog± po³akomiæ siê na tê sam± przynêtê, któr± mog± byæ czerwone robaki lub kilka ochotek.
Na dzisiaj to tyle. Wiêcej o jaziu i kleniu napiszê w kolejnych tygodniach.

Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,539,266 unikalnych wizyt