Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2022.02.18] Kary umowne
Jestem w³a¶cicielem firmy budowlanej i w³a¶nie negocjujê umowê na wykonanie prac zwi±zanych z budow± domów. Inwestor chce, ¿eby w umowie by³a wpisana kara umowna okre¶lona jako u³amek procentu warto¶ci mojego wynagrodzenia, za ka¿dy dzieñ opó¼nienia w zakoñczeniu prac. Czy kara umowna nie powinna byæ okre¶lona kwotowo? Czy mogê ¿±daæ jakiego¶ jej ograniczenia? A czy ja mogê ¿±daæ wpisania do umowy kary umownej dla inwestora, je¶li ten nie przygotuje na czas frontu robót?

Kara umowna nie musi wyra¿aæ siê konkretn± kwot± – wa¿ne, aby w umowie zosta³y wskazane parametry pozwalaj±ce j± wyliczyæ. W uchwale z dnia 9 grudnia 2021 r. S±d Najwy¿szy orzek³, ¿e „dopuszczalne jest zastrze¿enie kary umownej za zw³okê w wykonaniu zobowi±zania w postaci okre¶lonego procentu ustalonego wynagrodzenia umownego za ka¿dy dzieñ zw³oki, nawet je¿eli nie okre¶lono koñcowego terminu naliczania kary umownej ani jej kwoty maksymalnej”. W umowie mo¿na zawrzeæ zapisy limituj±ce wysoko¶æ kary umownej – np. przez wskazanie kwoty maksymalnej, czy te¿ okresu, przez jaki mo¿e byæ naliczana. Odpowiadaj±c na ostatnie pytanie, to w innej uchwale – tak¿e wydanej 9 grudnia 2021 r. (sygn. III CZP 26/21) – SN podkre¶li³, ¿e „dopuszczalne jest zastrze¿enie kary umownej na wypadek niewykonania, albo nienale¿ytego wykonania przez wierzyciela czynno¶ci, bez której ¶wiadczenie d³u¿nika w umowie o roboty budowlane nie mo¿e byæ spe³nione. Maksymalna wysoko¶æ kary umownej nie musi byæ wyra¿ona w kwocie pieniê¿nej; wystarczy, ¿e mo¿na j± oznaczyæ na podstawie umowy i w ¶wietle okoliczno¶ci sprawy”. Kara umowna zasadniczo przys³uguje w przypadku niewywi±zania siê ze zobowi±zañ o charakterze niepieniê¿nym. W ¶wietle powy¿szego orzeczenia mo¿liwe jest jednak domaganie siê wpisania do umowy kary umownej dla strony, której wprawdzie g³ówne zobowi±zanie ma charakter pieniê¿ny (zap³ata wynagrodzenia), ale na³o¿one s± na ni± tak¿e obowi±zki o charakterze niepieniê¿nym (przygotowanie frontu robót). Taka kara powinna siê jednak odnosiæ w umowie wprost do obowi±zku tego drugiego rodzaju, a nie do obowi±zku zap³aty wynagrodzenia przez inwestora.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,540,112 unikalnych wizyt