Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2022.02.11] „GIEREK”
Podkrêcony sprzecznymi informacjami i negatywnymi recenzjami o filmie „Gierek” postanowi³em go obejrzeæ. Wybra³em siê do kina razem z synem, który urodzi³ siê u schy³ku dekady Gierka. Dla mnie film ma inne znaczenie, bo wówczas wchodzi³em w doros³e i samodzielne ¿ycie. Mam do niego niezwykle subiektywny stosunek. Nie ukrywam, ¿e wówczas dosta³em swoje mieszkanie spó³dzielcze i urz±dza³em siê w nim za kredyt dla m³odych ma³¿eñstw. Wynosi³ on 25 tys. z³, ale za uzyskane ¶rodki kupili¶my z ¿on± meblo¶ciankê, pralkê, lodówkê, dywany, firanki i inne potrzebne w nowym mieszkaniu rzeczy. ¯yczy³bym m³odym ma³¿eñstwom, aby dzisiaj mogli z takiej szansy skorzystaæ. Samodzielne mieszkanie to dzisiaj marzenie dla wielu m³odych ludzi nieosi±galne, je¶li nie maj± bogatych rodziców lub dobrze p³atnej pracy. W tym drugim przypadku to i tak po zaci±gniêciu kredytu na d³ugie lata, ¿yje siê w niepokoju, aby nie wpa¶æ w pu³apkê kredytow± tak± jak± by³a udzia³em „frankowiczów”.
Wrócê jednak do filmu. Przyznam, ¿e mimo tego, i¿ by³em cz³owiekiem aktywnym w czasach Gierka i pó¼niej jako dziennikarz, zosta³em zaskoczony brutalno¶ci± i mia³ko¶ci± polityki z tamtych lat. Owszem mówi³o siê o uzale¿nieniu Polski od Zwi±zku Radzieckiego, ale pokazanie pewnych realiów zwi±zanych z grup± trzymaj±c± w³adzê budzi niesmak, a nawet z³o¶æ. Symbolizuj± to postacie filmowego Ma¶laka i Genera³a. Ten pierwszy jest ob¶lizg³ym objadaj±cym siê grubaskiem, który wykonuje gorliwie polecenia ludzi trzymaj±cych w³adzê. Do tych drugich nale¿y Genera³, który okazuje siê bezwzglêdnym i wyrachowanym graczem zmierzaj±cym do absolutnego przejêcia w³adzy, nawet po trupach. Ukazuje to nie znana szerzej próba otrucia Gierka, który mia³ byæ pochowany po kryjomu bez jednej wi±zanki na koszt pañstwa - jak mówi³ Genera³. Niestety zdaniem trzymaj±cych w³adzê prze¿y³ i zosta³ internowany w starej jednostce wojskowej w G³êbokiem.
Niechêæ budz± dwa ¶wiaty, które zniewala³y Polskê. Ten wschodni w postaci s³u¿b specjalnych KGB, które tak naprawdê trzyma³y w³adzê w ZSRR w sytuacji, gdy nie mogli jej sprawowaæ starzy i zniedo³ê¿niali przywódcy partyjni. Takim symbolem by³ Bre¿niew znakomicie zagrany przez Cezarego ¯aka. Drugim ¶wiatem s± ludzie zachodniego Kapita³u, którzy ³askaw± rêk± udzielali kredytów Polsce i wpychali nam przestarza³e lub nie kompatybilne z krajow± gospodark± technologie. Ich cynizm okazany nawet ju¿ zwyciêskiemu Genera³owi pokazuje co i kto tak naprawdê rz±dzi ¶wiatem. Po prostu mamona.
Polecam wybraæ siê na „Gierka”, aby zwróciæ uwagê na jeszcze jedn± sprawê – analogie i zwi±zki ze wspó³czesn± Polsk±. Okazuje siê, ¿e polityka wspó³czesna nie wiele siê ró¿ni od tamtej. Dalej s± w niej ludzie cyniczni i bezwzglêdni, którzy po trupach zmierzaj± do celu, a nawet s± w¶ród nich kobiety. Pos³ugiwanie siê fa³szem, k³amstwem mówi±c ogólnie metodami „poni¿ej pasa” sta³y siê codzienno¶ci±. Warto porównaæ uzale¿nianie siê od mamony. Tamci politycy ju¿ zgarniali forsê i dobra pod siebie, ale jeszcze ma³± ³y¿k±. Wspó³cze¶ni zrobili skok na Polskê. Jedni wyprzedali bogactwa krajowe gromadzone przez pokolenia, a ci obecni bez skrupu³ów czerpi± chochlami z narodowego skarbca. W efekcie kilkunastomiliardowe zad³u¿enia Gierka siêgaj±ce 10 proc. PKB (ju¿ dawno sp³acone) to piku¶ w stosunku do rosn±cego geometrycznie obecnego zad³u¿enia Polski siêgaj±cego ju¿ 70 proc. PKB. Sp³ata tego d³ugu na pewno obci±¿y nastêpne pokolenia…
S£AWOMIR PIETRZYK
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,539,530 unikalnych wizyt