Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2021.11.19] KOPIEMY SOBIE GRÓB
W dniach 31 pa¼dziernika - 12 listopada odbywa³ siê ¶wiatowy szczyt przywódców, zwany te¿ konferencj± klimatyczn± ONZ (COP26). Zgromadzi³ on 197 podmiotów uznaj±cych Ramow± konwencjê ONZ w sprawie zmian klimatu (UNFCCC). By³a w¶ród nich UE i jej wszystkie pañstwa cz³onkowskie. Na czele delegacji UE stali: przewodnicz±cy Rady Europejskiej Charles Michel, przewodnicz±ca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier S³owenii Janez Jan¹a, reprezentuj±cy prezydencjê s³oweñsk± w Radzie UE. Przemawiaj±c w imieniu UE wraz z Ursul± von der Leyen, Charles Michel podkre¶li³, ¿e ludzko¶æ musi zacz±æ dzia³aæ natychmiast, by ograniczyæ globalne ocieplenie. „Ludzko¶æ prowadzi wojnê z przyrod±: musimy siê zatrzymaæ. Nasza planeta jest naszym jedynym domem. Musimy zatrzymaæ globalne ocieplenie na poziomie 1,5°C. Wspólne dzia³ania musimy rozpocz±æ teraz.”
Czy spotkanie w Glasgow daje nam mo¿liwo¶æ potwierdzenia natychmiastowych dzia³añ zmierzaj±cych do powstrzymania degradacji ¶rodowiska naturalnego? Obawiam siê, ¿e nie. Niestety w stanowisku koñcowym nie sformu³owano ostrych i jednoznacznych dat o zaprzestaniu u¿ywania wêgla, a wrêcz odwrotnie z³o¿one deklaracje przez ró¿ne pañstwa s± ca³kowicie rozbie¿ne. Jedynie dwa pañstwa Wêgry i Izrael z³o¿y³y o¶wiadczenia, ¿e mog± odej¶æ od wêgla od 2026 roku. Indie og³osi³y swoj± drogê do roku 2070. Australia zaakceptowa³a rok 2050, ale nie zamierza szybko likwidowaæ swoich kopalñ. Dwie emisyjne potêgi Rosja i Chiny powstrzymuj± siê od jakichkolwiek zobowi±zañ i nie przypadkiem, ani Putina, ani Xi Jinpinga nie by³o w Glasgow. Chiñczycy zreszt± zapowiedzieli roczny wzrost wydobycia wêgla o 100 mln ton. Wylobbowana na szczycie przez premiera Johnsona deklaracja odej¶cia od wêgla jako ¼ród³a energii odk³ada decyzjê w tej sprawie na do¶æ odleg³y termin w drugiej po³owie XXI wieku. Co prawda premier Morawiecki podpisa³ tê deklaracjê, ale wypowiedzi innych polskich polityków jak np. prezydenta Dudy na jednej z Barbórek o tym, ¿e wêgla wystarczy nam w Polsce nawet na 200 lat i te uzgodnione w Glasgow terminy podwa¿aj±. Zreszt± premier naszego rz±du wyra¼nie kluczy³ w Glasgow. Co prawda twierdzi³, ¿e COP 26 jest milowy krokiem dla polityki klimatycznej, ale konsekwentnie przemilcza³ kwestiê zobowi±zañ w kwestii wêgla. Polska pozostaje ostatnim krajem UE, który nie wzi±³ na siebie ¿adnych zobowi±zañ z tego tytu³u. Natomiast zdecydowana wiêkszo¶æ ¶wiata polityki i nauki uwa¿a i¿ utrzymanie limitu 1,5 stopnia Celsjusza podwy¿szania temperatury na Ziemi by³oby mo¿liwe pod warunkiem likwidacji u¿ywania wêgla w skali globu do roku 2030 i neutralno¶ci w emisji gazów produkowanych przez cz³owieka przed rokiem 2050.
Te terminy s± coraz bardziej nierealne, a w konsekwencji grozi nam katastrofa ekologiczna, której preludium ju¿ zaczynamy odczuwaæ w postaci topnienia l±dolodów na pó³nocy i po³udniu Ziemi. Ekstremalne reakcje przyrody s± coraz bardziej dotkliwe w postaci suszy w wielu rejonach ¶wiata, czy licznych anomalii pogodowych wyrz±dzaj±cych coraz wiêksze szkody, tak¿e w Europie. Rozpocz±³ siê exodus ludzi z zagro¿onych stref Ziemi do tych, które maj± d³u¿sze szanse na przetrwanie. Musimy mieæ ¶wiadomo¶æ, ¿e postêpuj±c tak niefrasobliwie, o czym ¶wiadczy szczyt w Glasgow, zmierzamy do zag³ady ca³ej Ziemi. Trafnie to uj±³ sekretarz generalny ONZ Guterres, który podczas COP 26 o¶wiadczy³, ¿e „kopiemy sobie w³asny grób”. Dodam tylko, ¿e jednymi z aktywniejszych grabarzy s± obecnie rz±dz±cy Polsk±.
S£AWOMIR PIETRZYK
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,618,858 unikalnych wizyt