Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2021.09.10] Na wrze¶niowe karpie
Po najzimniejszym od lat tegorocznym sierpniu, wrzesieñ zapowiada siê zupe³nie przyzwoicie. Ma byæ i s³oñce, i ciep³o. A karpie ciep³o lubi±. Co prawda, ze statystyk wynika, ¿e najwiêcej karpi wêdkarze ³owili w miesi±cach wakacyjnych, ale statystyki dla wrze¶nia, te¿ nie s± najgorsze. Zreszt± popatrzmy jak one wygl±daj±.
Otó¿ z zestawienia, jakie za lata 1979-1983 przedstawi³y „Wiadomo¶ci wêdkarskie” wynika, ¿e najwiêcej medalowych karpi z³owiono pomiêdzy czerwcem a koñcem sierpnia – 82 sztuki. Na drugi miejscu uplasowa³y siê miesi±ce jesienne – 34 sztuki. Trochê mniej medalowych okazów z³owiono wiosn± – 24 sztuki, a najmniej w podgrzanych wodach (w zbiornikach przy elektrowniach) zim± – tylko 5 sztuk. Z danych tych wynika, ¿e wrzesieñ, zw³aszcza, ¿e to dopiero pocz±tek jesieni, jest miesi±cem, w którym na karpia mo¿na zapolowaæ z powodzeniem.
I jeszcze jedno zestawienie, obejmuj±ce ten sam okres (lata 1979-1983), dotycz±ce tak¿e medalowych karpi i przynêt na jakie zosta³y z³owione. Okazuje siê, ¿e najwiêcej karpi z³owiono na ziemniaka – 69 sztuk. Na drugim miejscu znalaz³y siê kasza manna lub inne ciasta z dodatkami smakowymi i zapachowymi – 39 ryb. Na trzecim miejscu uplasowa³a siê rosówka – 12 karpi. Na czwartym, popularna w¶ród wêdkarzy kukurydza – 7 karpi. Na pi±tym (ex aequo), czerwony robak i groch – po 5 ryb.
Czytaj±c o przynêtach trzeba pamiêtaæ, sk±d mo¿e braæ siê na przyk³ad popularno¶æ ziemniaka. Wydaje siê, ¿e jego najwy¿sza pozycja w rankingu przynêt wynika zapewne z tego, ¿e jest to przynêta ³atwa w przygotowaniu w wiêkszej ilo¶ci, a st±d z kolei wynika ³atwo¶æ zanêcania ni± ³owiska. Zw³aszcza je¶li nad konkretn± wod± mieszkamy jaki¶ czas i mo¿emy sobie pozwoliæ na regularne zanêcanie, a tym samym na przyzwyczajanie ryby do chêtnego pobierania naszej przynêty.
Na koniec proponujê ciekawy fragmenty dotycz±cy karpi, jaki znalaz³em w arcyciekawej ksi±¿ce Wac³awa Strzeleckiego „Czytaæ w rzece. Rozumieæ ryby”: „Gdzie¶ w karpiowym regionie rzeki trzeba wynale¼æ ustronne ³owisko i w nim szczê¶cie. Szczególnie du¿e egzemplarze lustrzeni, szukaj±c dla siebie bezpieczeñstwa, lubi± siê wtulaæ w g³êbokie do³y przybrze¿ne, oddzielone od ¶wiata g±szczem drzew i k³ad±cych siê na wodê zaro¶li, najchêtniej tam, gdzie zawracaj±cy pr±d niesie ¿er do ostoi. Nawet sazan, lepiej od zdzicza³ego lustrzenia, przystosowany do ¿ycia w pr±dzie, pilnie szuka azylu w ¶ródrzecznych do³ach i odmêtach ufortyfikowanych wszelkiego rodzaju przeszkodami dla sieci oraz innych naturalnych wrogów”.
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,611,472 unikalnych wizyt