Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2021.05.07] Gdy dziecko samo wraca do domu
Czy ka¿dy rodzic mo¿e podejmowaæ decyzje odno¶nie do dziecka (np. chodzenie na zajêcia z religii, samodzielne wychodzenie ze szko³y), czy te¿ ka¿da tego typu decyzja musi byæ podejmowana wspólnie i po¶wiadczona przez oboje rodziców? ¯adne z rodziców nie ma ograniczonych praw rodzicielskich. W szkole naszego 9-letniego syna co tydzieñ musimy wypisywaæ karteczki, ¿e mo¿e sam wracaæ ze szko³y na rowerze (podpisane przez obojga rodziców) lub ¿e mo¿e sam wracaæ pieszo (tu wystarczy podpis jednego rodzica).

Zgodnie z tre¶ci± art. 98 par. 1 zdanie drugie Kodeksu rodzinnego i opiekuñczego, „je¿eli dziecko pozostaje pod w³adz± rodzicielsk± obojga rodziców, ka¿de z nich mo¿e dzia³aæ samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka”. Wedle z kolei art. 97 par. 1 k.r. i o., „je¿eli w³adza rodzicielska przys³uguje obojgu rodzicom, ka¿de z nich jest obowi±zane i uprawnione do jej wykonywania” z tym zastrze¿eniem, ¿e „(…) o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygaj± wspólnie; w braku porozumienia miêdzy nimi rozstrzyga s±d opiekuñczy” (art. 97 par. 2 k. r. i o.). Je¶li zatem szko³a wymaga zgody obojga rodziców na samodzielne wyj¶cie dziecka ze szko³y po zakoñczeniu zajêæ, to widocznie traktuje to jako „istotn± sprawê dziecka”. Przez istotne sprawy dziecka nale¿y rozumieæ zarówno dokonywanie czynno¶ci faktycznych, jak i czynno¶ci prawnych. W orzecznictwie s±dowym powszechnie przyjmuje siê, ¿e do istotnych spraw dziecka nale¿± (miêdzy innymi) te, które dotycz± zmiany obywatelstwa przez ma³oletnie dziecko, jego wyjazdu za granicê (czasowo lub na sta³e), zmiana nazwiska lub imienia dziecka, a tak¿e sprawy o alimenty, o wydanie paszportu ma³oletniemu dziecku oraz dotycz±ce publikacji wizerunku dziecka b±d¼ poddania dziecka szczepieniu ochronnemu. W¶ród komentatorów prawa rodzinnego przyjmuje siê, ¿e art. 97 par. 2 k.r. i o. znajdzie zastosowanie, je¿eli miêdzy rodzicami powstanie spór co do istotnej sprawy dotycz±cej dziecka, a zastosowany w powy¿szym przepisie zwrot „rodzice rozstrzygn± wspólnie” wskazuje, ¿e nie chodzi o wspóln± reprezentacjê, tylko o rozstrzygniêcie sporu co do istotnej czynno¶ci dotycz±cej dziecka. Teoretycznie zatem, nawet je¶liby uznaæ, ¿e zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szko³y jest istotn± czynno¶ci± dotycz±c± jego spraw (w zale¿no¶ci od okoliczno¶ci faktycznych mo¿e tak byæ lub nie – inaczej wygl±da sprawa, gdy dziecko ma szko³ê na osiedlu 200 m od domu, a inaczej, gdy ma do pokonania np. 3 km), to gdy miêdzy rodzicami nie ma sporu w tej sprawie, wystarczy zgoda jednego z nich. W praktyce, sk±d dyrektor szko³y ma wiedzieæ, ¿e miêdzy rodzicami nie ma sporu? Kwestia ¿±dania odmiennych zgód, w zale¿no¶ci od sposobu powrotu ze szko³y (pieszo lub na rowerze) powinna budziæ zdziwienie…
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,610,156 unikalnych wizyt