Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2016.05.19] G£ODOWE EMERYTURY
Obecnie wyp³acane emerytury dla zwyk³ych ludzi, a nie uprzywilejowanych osób, nie s± wysokie. Trudno jest zwi±zaæ przys³owiowy „koniec z koñcem” za 1500 z³, przy wysokich kosztach utrzymania mieszkañ, rosn±cych wydatkach na ¿ycie i drogich lekach. A znam takich którzy pobieraj± minimalne emerytury w wysoko¶ci 882 z³ (brutto) i ¿yj± w ubóstwie. Nied³ugo jednak ci emeryci bêd± krezusami w stosunku do tych, których coraz wiêcej przybywa w nowym systemie emerytalnym.
Nowy system emerytalny nie gwarantuje minimalnej emerytury, a jedynie zapewnia wyp³atê tego ¶wiadczenia w wysoko¶ci wyliczonej w stosunku do zgromadzonego kapita³u. Takich osób w roku 2015 by³o ju¿ 76,3 tys. Liczba tych emerytów bêdzie rosn±æ lawinowo i wkrótce bêdzie liczyæ setki tysi±ce. S± to bowiem osoby, które nie mog± udowodniæ obecnie 25 lat mê¿czy¼ni i 22 lata kobiety sta¿u pracy, gdy pracodawca odprowadza³ sk³adki. W wiêkszo¶ci s± to pracownicy ¶wiadcz±cy pracê na umowach ¶mieciowych lub kobiety wychowuj±ce dzieci. Fajnie jest dzisiaj braæ 500 z³ na dzieci i nie pracowaæ, ale trzeba mieæ ¶wiadomo¶æ, ¿e w przysz³o¶ci zaowocuje to brakiem wys³ugi lat dla kobiety, do pobierania emerytury.
Obecnie szacuje siê, ¿e na umowach ¶mieciowych w Polsce pracuje ok. 1,5 mln osób. Najwiêkszym paradoksem jest, ¿e zgodnie z kiedy¶ wymy¶lonym has³em o tanim pañstwie, dziwnym trafem w 2005 roku, kiedy w³adzê przejmowa³ PiS, mnóstwo ludzi pracuje tak w sektorze bliskim pañstwu. Nie mo¿e byæ tak, ¿e budynki rz±dowe chroni± ludzie i sprz±taj± tereny wokó³ Sejmu zatrudniani bez etatów. To nie pierwsza i fa³szywa nuta rz±dz±cych obecnie w stosunku do pobieraj±cych ¶wiadczenia emerytalne.
Populistycznie jest obiecywaæ obni¿kê wieku emerytalnego, tylko tak¿e trzeba powiedzieæ przysz³ym emerytom, ¿e jak wcze¶niej przejd± na emeryturê to ona zdecydowanie bêdzie ni¿sza. Przypominam obecny system jest bezwzglêdny, ile uzbierasz, tyle dostaniesz. Przekonali siê o tym ci, którym pracodawcy nie odprowadzali sk³adek. Okazuje siê, ¿e s± obecnie emeryci, którzy pobieraj± po kilka lub kilkana¶cie z³otych miesiêcznie. Rekordzista ma przyznan± emeryturê w wysoko¶ci 45 groszy miesiêcznie. Koszty wyp³aty tych ¶wiadczeñ s± wy¿sze od pobieranej emerytury! Tak, tak to s± fakty, choæ wydaj± siê nieprawdopodobne. W takiej sytuacji ludzie o tak niskich ¶wiadczeniach emerytalnych szukaj± wsparcia w pomocy spo³ecznej, ale tutaj nie dostan± wiêcej obecnie ni¿ 400 z³ miesiêcznie. Jak z tego wy¿yæ i kupiæ drogie lekarstwa?! Nie dajmy siê bowiem nabraæ na bezp³atne lekarstwa dla seniorów powy¿ej 75 roku ¿ycia, które dotycz± jedynie tanich resztkówek za 180 mln z³, a nie rzeczywi¶cie kupowanych leków za ponad 1,8 mld z³ przez tych ludzi. Mo¿e warto wzi±æ przyk³ad z minionego systemu, gdzie emeryci i renci¶ci mieli naprawdê bezp³atne leki.
Probierzem rzetelnego stosunku obecnie rz±dz±cych do obywateli, bêdzie jak najszybciej podjêcie zdecydowanych dzia³añ na rzecz przysz³ych emerytów. Chodzi o likwidacjê umów ¶mieciowych i wprowadzenie normalnego systemu zatrudniania ludzi, zmuszaj±cego pracodawców do odprowadzania sk³adek na przysz³e emerytury. Nastêpne posuniêcie to podwy¿szenie minimalnej p³acy i tzw. stawki godzinowej. Mówi siê o tych sprawach w krêgach rz±dowych du¿o, ale niewiele siê robi. Przestañcie nas mamiæ obni¿eniem wieku emerytalnego w sytuacji, gdy emerytura bêdzie g³odowa.
S£AWOMIR PIETRZYK
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,530,654 unikalnych wizyt