Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2016.04.29] TRZY ¦WIÊTA
Przed nami przed³u¿ony weekend podczas którego bêdziemy obchodziæ trzy ¶wiêta. W niedzielê przypada ¶wiêto 1 maja, które budzi kontrowersje w niektórych ¶rodowiskach antykomunistycznych, chocia¿ jego geneza nie ma nic wspólnego z t± ideologi±. 2 maja obchodzimy najnowsze ¶wiêto Dzieñ Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony 20 lutego 2004 roku. Wreszcie 3 maja, mamy ¶wiêto nawi±zuj±ce do pierwszej polskiej Konstytucji z 3 maja 1791 roku, a drugiej po amerykañskiej w ¶wiecie.
Geneza ¶wiêta pracy nawi±zuje do wydarzeñ z 1886 roku w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Fatalne warunki pracy, niskie p³ace i 12 godzinny dzieñ pracy by³y dotkliwe dla ludzi pracy najemnej. Nic zatem dziwnego, ¿e upomnieli siê robotnicy o swoje prawa, a pretekstem by³y masowe zwolnienia w jednej z du¿ych chicagowskich firm. Dosz³o do demonstracji w które zaanga¿owa³y siê zwi±zki zawodowe. By³y one pokojowe, ale nie oby³o siê bez prowokacji w wyniku których pola³a siê krew robotnicza, z których kilku ponios³o ¶mieræ. W jednej z czerwcowych demonstracji zgin±³ od bomby rzuconej przez prowokatora jeden policjant, a inni zostali ranni. Zaczê³y siê pokazowe procesy w wyniku których kilku przywódców demonstracji skazano na karê ¶mierci i czterech z nich powieszono. Trzy lata po tragicznych wydarzeniach, czyli w 1889 roku II Miêdzynarodówka uzna³a dzieñ 1 maja ¦wiêtem Pracy. Chciano w ten sposób doceniæ oddanie dla sprawy licznych ofiar, jakie w wyniku tych zaj¶æ poniós³ ruch robotniczy. W Polsce miêdzywojennej ¶wiêto to by³o nielegalne i obchodzone przez lewicowe partie i ruch zwi±zkowy. Dopiero w 1950 roku w PRL ustanowiono to ¶wiêto jako pañstwowe, czyni±c z niego czêsto ¶wiêto fasadowe i przymusowe, co powodowa³o liczne negatywne reakcje u niektórych ludzi. St±d byæ mo¿e taka niechêæ u czê¶ci osób do tego ¶wiêta, a ma ono jak najbardziej czyste i sprawiedliwe konotacje. Tym bardziej, i¿ ko¶ció³ katolicki równie¿ oficjalnie obchodzi to jako wspomnienie ¶w. Józefa rzemie¶lnika (robotnika) wprowadzone przez Papie¿a Piusa XII do kalendarza liturgicznego.
Dzieñ Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 2 maja dope³ni³ trzydniowe ¶wiêtowanie i je¶li ju¿ wywieszamy flagi 1 maja to mog± one wisieæ do 3 maja w sposób w pe³ni uzasadniony. Mi³± now± tradycj± jest noszenie w tym dniu kokardy w barwach narodowych, któr± wprowadzi³ prezydent Lech Kaczyñski, a kontynuowa³ jego nastêpca Bronis³aw Komorowski.
Wreszcie ¦wiêto 3 maja nawi±zuje do bardzo postêpowej Konstytucji jak na owe czasy zmierzaj±cej do likwidacji rozpasanej demokracji szlacheckiej, której symbolem by³o s³ynne liberum veto. Zrównano mieszczan ze szlacht±, a ch³opa wziêto pod opiekê pañstwa ³agodz±c najgorsze nadu¿ycia pañszczyzny. Przyjêcie ustroju monarchii konstytucyjnej mia³o wzmocniæ pañstwo, ale nie wszystkim to siê spodoba³o i dosz³o do konfliktu z ówczesnymi mocarstwami, które doprowadzi³y do rozbiorów Polski i znikniêcia jej z map suwerennych pañstw na 123 lata.
¦wiêto Narodowe Trzeciego Maja jest ¶wiêtem obchodzonym 3 maja, a ustanowionym w 1919 r. Przywrócone zosta³o ustaw± z 6 kwietnia 1990 (wesz³a w ¿ycie 28 kwietnia). Pierwsze uroczyste obchody ¶wiêta 3 maja w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 r. odbywa³y siê w obecno¶ci prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. I jest to pewien symbol nadrobienia zaleg³o¶ci, bo zupe³nie dla mnie niezrozumia³ym by³o nie obchodzenie oficjalnie tego ¶wiêta w PRL.
S£AWOMIR PIETRZYK
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,537,396 unikalnych wizyt