Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2016.03.11] BEZ ¯ADNYCH AUTORYTETÓW?
Ostatnio jeste¶my ¶wiadkami awantury w sprawie opinii Komisji Weneckiej dotycz±cej zmian prawa w Polsce, a w szczególno¶ci dotycz±cej funkcjonowania Trybuna³u Konstytucyjnego. Nie bêdê przypomina³ istoty sporu, bo mam nadziejê, ¿e moi kochani Czytelnicy go znaj±. Chodzi g³ównie o to, czy Trybuna³ bêdzie móg³ nadal dzia³aæ jako trzecia niezale¿na w³adza. O opiniê poprosi³ sam minister spraw zagranicznych obecnego rz±du Witold Waszczykowski. Teraz, gdy okazuje siê, ¿e Komisja Wenecka mo¿e wydaæ opiniê nie pomy¶li rz±dz±cych obecnie w Polsce, to s± próby zablokowania tej opinii. Sam prezes PiS Jaros³aw Kaczyñski skrytykowa³ ministra MSZ, za to, ¿e wyst±pi³ o tê opiniê za wcze¶nie, a pos³uszny minister zwróci³ siê sam i ustami swoich wspó³pracowników o odroczenie wydania decyzji ze wzglêdu na fakt, ¿e nast±pi³y przecieki do mediów przed oficjalnym wydaniem decyzji. Tak jak by mia³o to znaczenie o merytoryczno¶ci opinii? W ¿adnym wypadku. Komisja bowiem jest miêdzynarodowa agend± i zgodnie z procedur± wysy³a swoj± propozycjê opinii do 120 osób i ponad 60 ambasad pañstw, które wchodz± w jej sk³ad i nie ma bezpo¶redniego wp³ywu na to, kto mo¿e je ujawniæ mediom. To, ¿e kto¶ ujawni³ jej tre¶ci mediom, nie ma ¿adnego wp³ywu na merytoryczn± tre¶æ opinii. Warto zatem przybli¿yæ Czytelnikom czym jest Komisja Wenecka.
Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo jest organem doradczym Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego. Komisja zwana jest równie¿, niekiedy tak¿e w dokumentach oficjalnych, „Komisj± Weneck±”. W jej sk³ad wchodz± eksperci w dziedzinie prawa, przede wszystkim konstytucyjnego i miêdzynarodowego. Miejscem obrad jest Scuola Grande di San Giovanni Evangelista w Wenecji, st±d nazwa Komisji.
W 1990 roku w sk³ad Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo wchodzi³o 18 pañstw. Obecnie jest ich 60 (stan na grudzieñ 2015 r.). Jedno z pañstw (Bia³oru¶) posiada status cz³onka stowarzyszonego, piêæ posiada status obserwatora: Stolica Apostolska, Kanada, Argentyna, Japonia i Urugwaj. Status specjalny posiadaj±: Unia Europejska, Autonomia Palestyñska i Republika Po³udniowej Afryki. Polska jest Pañstwem Cz³onkowskim Komisji od 30 kwietnia 1992 roku.
Komisja Wenecka liczy ponad stu cz³onków umocowanych przez Pañstwa Cz³onkowskie oraz przedstawicieli obserwatorów i organizacji o statusie specjalnym. S± w¶ród nich m.in. sêdziowie i prezesi narodowych s±dów konstytucyjnych (np. reprezentuj±cy Wêgry, od 2013 roku honorowy przewodnicz±cy, Peter Paczolay), wysocy rang± politycy i urzêdnicy pañstwowi (np. wicepremier Izraela Dan Meridor), ombudsmani (Lydie Err, Luksemburg). Polskê reprezentuje by³a premier, Hanna Suchocka, wybrana wiceprzewodnicz±c± Komisji, tak¿e jako cz³onek subsydiarny, Krzysztof Drzewicki, wyk³adowca na Uniwersytecie Gdañskim. Cz³onkowie powo³ywani s± przez Pañstwa Cz³onkowskie Komisji na okres 4 lat, przy czym mo¿liwy jest ponowny wybór. W okresie trwania kadencji odwo³anie cz³onka jest utrudnione; mo¿e nast±piæ wy³±cznie na podstawie jego rezygnacji lub uchwa³y samej Komisji. Kilkukrotnie zdarza³o siê, ¿e wnioskowano o przedterminowe odwo³anie cz³onka Komisji, który z jakich¶ powodów straci³ zaufanie Pañstwa Cz³onkowskiego. Za ka¿dym razem Komisja stawa³a jednak po stronie zasady niezale¿no¶ci i odmawia³a zado¶æuczynienia wnioskowi, co ¶wiadczy o jej niezale¿no¶ci.
Komisja Wenecka jest bardzo powa¿nym organem miêdzynarodowym i na pewno ka¿de pañstwo cz³onkowskie powinno siê liczyæ z jej opini±. Je¶li kto¶ odrzuca opiniê takiego miêdzynarodowego organu to albo jest megalomanem, albo autorytarnym indywiduum nie licz±cym siê z autorytetami o ¶wiatowym znaczeniu.
S£AWOMIR PIETRZYK
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,569,344 unikalnych wizyt