Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie będ...
· Na niedzielę 28 kwie...
· [2024.04.26] Kłopoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2015.05.07] WARTO BYĆ PRZYZWOITYM CZŁOWIEKIEM
Gdy w połowie kwietnia otrzymałem w ramach Małopolskich Dni Książki autobiograficzne wspomnienie Władysława Bartoszewskiego „Mój Auschwitz”, postanowiłem przy najbliższej okazji poprosić profesora o sygnowanie tej książki. Nie zdążyłem, ten wybitny Polak, Honorowy Obywatel Miasta Krakowa zmarł 24 kwietnia i owszem byłem bardzo blisko Niego, ale żegnając Go w imieniu władz miasta Krakowa na pogrzebie w Warszawie 4 maja br.
Najpierw odbyła się uroczysta msza żałobna koncelebrowana przez kilkunastu księży pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza w Archikatedrze im. Jana Chrzciciela. Znakomite kazanie wygłosił krakowski biskup Grzegorz Ryś mówiąc o Zmarłym jako o człowieku pojednania, który zgodnie ze swoją wiarą potrafił przebaczać i wyrzec się nienawiści. Oficjalnie pożegnali Go prezydent RP Bronisław Komorowski, prezydent Niemiec Joachim Gauck, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, premier RP Ewa Kopacz i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Mówili o tym, że On jako więzień Auschwitz potrafił śmiało głosić potrzebę przebaczenia i pojednania z Niemcami. On jako członek Żegoty chciał, aby Polacy i Żydzi byli sobie braćmi. On jako więzień komunistycznych kazamat chciał, aby nie było wojny polsko-polskiej… Później odbył się pogrzeb na warszawskich Powązkach w alei zasłużonych z udziałem najwyższych władz RP, rodziny i licznej grupy tych, którzy chcieli oddać hołd Zmarłemu. We wszystkich przemówieniach w kościele i na cmentarzu przewijało się stwierdzenie, że był przyzwoitym człowiekiem. Co to znaczy w rozumieniu prof. Bartoszewskiego?
„Warto być przyzwoitym” to wspomnienia Władysława Bartoszewskiego zebrane przez niemieckiego wydawcę K. Lehmana. Pierwsze polskie oficjalne wydanie książki miało miejsce w 1990 roku w Wydawnictwie W drodze. Profesor Bartoszewski nigdy nie ukrywał, że dla niego ważną rolę w życiu odgrywała nadzieja, wiara w Boga i optymizm. Według niego, dzięki tym wartościom człowiek może przeżyć ciężkie chwile, trudne sytuacje, umocnić się i nie załamać. To sprawia, że może on wspierać tych, którzy utracili nadzieję i boją się o swoje życie. Być dla nich wzorem. A jednocześnie kołem ratunkowym. To niezwykle cenna właściwość osobowości i charakteru profesora.
„W więzieniach i obozach nauczyłem się też tolerancji. I że lepiej zachować w pamięci dobro, a zapomnieć zło, które nam ludzie wyrządzili. Inaczej nie sposób przeżyć. Chcę odepchnąć od siebie wszystko, co negatywne. Nie dlatego, żebym był święty, chciałbym po prostu żyć” - pisze Bartoszewski.

Dla profesora Bartoszewskiego ważny był każdy człowiek. On nie dzielił ludzi na lepszych i gorszych. On starał się każdego traktować w sposób sprawiedliwy i życzliwy. Takiego podejścia do ludzi nauczył go jego tata. „Ojciec mawiał: Jest mi obojętne, skąd kto pochodzi. Musi być uczciwy - i to wystarczy. To proste zdanie zachowało dla mnie sens na całe życie”.
Według profesora, dobro, którym się człowiek dzieli, pomnaża się i powraca. To sprawia, że warto być dobrym dla innych. „Wszystko, cokolwiek próbowałem w moim życiu uczynić dobrego, było mi oddane więcej niż stokrotnie, tysiąckrotnie może. Rachunek mojego życia dowodzi, że warto być przyzwoitym człowiekiem”.
A jaki jest rachunek naszego życia?
SŁAWOMIR PIETRZYK
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.14 27,536,055 unikalnych wizyt