Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie będ...
· Na niedzielę 28 kwie...
· [2024.04.26] Kłopoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2014.12.11] Współwłaściciele płacą solidarnie
W naszej wspólnocie mieszkaniowej liczącej 50 lokali mieszkalnych jeden lokal mieszkalny posiada czterech współwłaścicieli, którzy wspólnie zamieszkują. Mieszkanie od około roku systematycznie jest zadłużane. Jeden z właścicieli posiadający 5/ 8 udziału w tym lokalu twierdzi, że za długi nie ma odpowiedzialności solidarnej i dla każdego współwłaściciela należy wyliczać jego zadłużenie jak i bieżące opłaty według udziału. A co w przypadku, jeżeli jeden z współwłaścicieli nie ma źródła dochodu i w dalszym ciągu nie będzie płacił?

Kodeks cywilny w art. 380. § 1. zawiera następujący zapis: Dłużnicy zobowiązani do świadczenia niepodzielnego są odpowiedzialni za spełnienie świadczenia jak dłużnicy solidarni.
Zgodnie zaś z art. 379 § 2: Świadczenie jest podzielne, jeżeli może być spełnione częściowo bez istotnej zmiany przedmiotu lub wartości.
Jak wynika z tej definicji, zarówno zaliczki wpłacane na utrzymanie nieruchomości wspólnej, jak i zaliczki na pokrycie kosztów świadczeń (woda, ciepło), czy opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi są świadczeniami niepodzielnymi. A zatem dłużnicy odpowiadają za ich wnoszenie tak jak dłużnicy solidarni. Warto tu przypomnieć art. 366. Kc, który zawiera określenie zobowiązania solidarnego: § 1. Kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników). § 2. Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani.
Należy jednak mieć świadomość, że opinie redakcji nie mają mocy prawnej. O charakterze zobowiązania może rozstrzygnąć jedynie sąd. Dlatego występując do sądu o wydanie nakazu zapłaty, warto jednocześnie wystąpić o to, by sąd zobowiązał dłużników do solidarnej spłaty zaległości wraz z ustawowymi odsetkami do dnia zapłaty. (sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,548,158 unikalnych wizyt