Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2014.08.11] Piwnica a wielko¶æ udzia³u
Czy piwnice mog± byæ pomieszczeniami przynale¿nymi do lokalu w wypadku, gdy jest ich mniej ni¿ lokali lub gdy lokale, do których przynale¿±, maj± nieproporcjonaln± do nich powierzchniê?

Na wstêpie nale¿y zauwa¿yæ, ¿e do lokali mog± przynale¿eæ piwnice lub komórki, ale nie musz±. Wyja¶nia to art. 2 ust. 4 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o w³asno¶ci lokali.
Do lokalu mog± przynale¿eæ, jako jego czê¶ci sk³adowe, pomieszczenia, choæby nawet do niego bezpo¶rednio przylega³y lub by³y po³o¿one w granicach nieruchomo¶ci gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrêbniono dany lokal, a w szczególno¶ci: piwnica, strych, komórka, gara¿, zwane dalej pomieszczeniami przynale¿nymi.
Nie ma ¿adnego znaczenia, czy do lokalu przynale¿y ma³a czy du¿a piwnica lub nie przynale¿y ¿adna. O tym, czy i jakie piwnice przynale¿± do poszczególnych lokali decyduje w³a¶ciciel nieruchomo¶ci, gdy sprzedaje lokale. Decyzja ta ma jednak istotny wp³yw na udzia³ w³a¶ciciela lokalu w nieruchomo¶ci wspólnej, gdy¿ udzia³ to stosunek powierzchni lokalu wraz z powierzchni± pomieszczeñ przynale¿nych do ³±cznej powierzchni lokali wraz z powierzchni± pomieszczeñ przynale¿nych (art. 3 ust. 3).
Niektórzy cz³onkowie wspólnot mieszkaniowych, którzy byli najemcami, czêsto maj± pretensje, ¿e s± obci±¿eni kosztami z racji posiadania piwnic. Twierdz±, ¿e jest nieuzasadnione, aby za piwnicê p³acili wed³ug tych samych zasad co za lokal mieszkalny i domagaj± siê, aby powierzchni piwnic nie uwzglêdniaæ przy okre¶laniu wysoko¶ci zaliczki na koszty zarz±du nieruchomo¶ci± wspóln±. Nierzadko taki pogl±d podzielaj± te¿ zarz±dcy.
Jest to oczywi¶cie rozumowanie b³êdne – w³a¶ciciel lokalu p³aci przecie¿ zaliczki na poczet utrzymania swojego lokalu, a jedynie na koszty utrzymania nieruchomo¶ci wspólnej, proporcjonalnie do posiadanego udzia³u. Niejasno¶ci powstaj± wtedy, gdy zaliczka jest ustalana w z³/ m sze¶c., zamiast w z³/ jednostkê udzia³u. Lepiej okre¶laæ zaliczkê wed³ug udzia³u – wtedy w³a¶cicielom lokali ³atwiej zrozumieæ istotê kosztów utrzymania nieruchomo¶ci wspólnej. Ponadto roczne rozliczenia bêd± czytelne, bez nadp³at i niedoborów, jak siê zdarza, gdy zaliczka jest pobierana proporcjonalnie do powierzchni, a w powierzchni nie uwzglêdnia siê piwnic, lub gdy udzia³y nie koresponduj± z powierzchni± lokali.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,609,476 unikalnych wizyt