Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2014.03.13] Inicjatywa uchwa³odawcza we wspólnocie
Kto ma inicjatywê uchwa³odawcz± we wspólnocie? To znaczy, kto i w jakim trybie mo¿e zg³aszaæ projekty uchwa³, które bêd± poddane pod g³osowanie?

Ustawa o w³asno¶ci lokali, bêd±ca swojego rodzaju konstytucj± wspólnot mieszkaniowych, nie nak³ada ¿adnych ograniczeñ w sprawach zg³aszania projektów uchwa³. Ustawa mówi jedynie w jakich sprawach konieczne jest podjêcie uchwa³y w³a¶cicieli lokali (art. 22 ust. 2): Do podjêcia przez zarz±d czynno¶ci przekraczaj±cej zakres zwyk³ego zarz±du potrzebna jest uchwa³a w³a¶cicieli lokali wyra¿aj±ca zgodê na dokonanie tej czynno¶ci oraz udzielaj±ca zarz±dowi pe³nomocnictwa do zawierania umów stanowi±cych czynno¶ci przekraczaj±ce zakres zwyk³ego zarz±du w formie prawem przewidzianej. Mówi te¿ o zasadach i o formie podejmowania uchwa³.
Wynika st±d, ¿e ka¿demu z cz³onków wspólnoty mieszkaniowej przys³uguje prawo inicjatywy w sprawach uchwa³. Ka¿dy mo¿e proponowaæ podjêcie uchwa³y w sprawie, któr± uwa¿a za istotn±. Ka¿dy mo¿e te¿ proponowaæ tre¶æ takiej uchwa³y. Propozycje te mog± byæ sk³adane w dowolnym momencie.
Nale¿y jednak zwróciæ uwagê na to, ¿e zgodnie z art. 23 ust. 1 uchwa³y w³a¶cicieli lokali s± podejmowane b±d¼ na zebraniu, b±d¼ w drodze indywidualnego zbierania g³osów przez zarz±d; uchwa³a mo¿e byæ wynikiem g³osów oddanych czê¶ciowo na zebraniu, czê¶ciowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
Z kolei zebrania zwo³ywane s± przez zarz±d w nastêpuj±cych przypadkach: * w wyniku obowi±zku na³o¿onego przez art. 30 ust. 1 ustawy zarz±d jest obowi±zany zwo³ywaæ zebranie ogó³u w³a¶cicieli co najmniej raz w roku, nie pó¼niej ni¿ w pierwszym kwartale ka¿dego roku; * z w³asnej inicjatywy (zgodnie z art. 31 p. a); * na wniosek w³a¶cicieli lokali dysponuj±cych co najmniej 1/ 10 udzia³ów w nieruchomo¶ci wspólnej (zgodnie z art. 31 p. b).
A zatem trudno jest uchwaliæ jak±kolwiek uchwa³ê bez wspó³dzia³ania z zarz±dem wspólnoty. Wiedz± co¶ na ten temat ci cz³onkowie wspólnot mieszkaniowych, którzy próbowali odwo³aæ zarz±d, niemaj±cy ochoty zrezygnowaæ z pe³nienia raz objêtych funkcji.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,537,265 unikalnych wizyt