Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.05.03] Co płos...
· [2024.05.03] Dla oca...
· Na niedzielę 5 maja ...
· [2024.05.03] Bardzo ...
· [2024.04.26] Karasie...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2013.11.07] Chce założyć mierniki c.o.
W naszym budynku jest stara instalacja c.o. Zwiększa to znacząco koszty za ogrzewanie – 5,20 zł za m kw. Czy mam prawo do założenia mierników ciepła? Jeżeli tak to, w jaki sposób będę rozliczał się ze spółdzielnią?

Właścicielem budynku, a także instalacji centralnego ogrzewania, jest spółdzielnia mieszkaniowa. Chociaż „spółdzielnia mieszkaniowa jest dobrowolnym zrzeszeniem jej członków”, to jest to odrębny podmiot, a jej majątek nie jest własnością żadnego z tych członków (choć jest wspólnym majątkiem wszystkich członków spółdzielni).
W takiej sytuacji żaden z członków spółdzielni nie może dysponować jej majątkiem, ani też dokonywać samowolnych zmian w substancji budynku i jego urządzeń. A zatem żaden z członków nie może bez zgody organów statutowych (zarząd, rada nadzorcza, walne zgromadzenie) instalować mierników ciepła przy swoich urządzeniach odbiorczych.
Ponadto instalowanie mierników ciepła (ciepłomierzy) byłoby ekonomicznie nieopłacalne. W szczególności w budynkach z instalacją ogrzewczą starego typu, to jest doprowadzającą ciepło do grzejników pionami c.o. usytuowanymi w taki sposób, by z jednego pionu zasilane były dwa grzejniki na każdej kondygnacji, na ogół grzejniki usytuowane w różnych lokalach. Takie ukształtowanie instalacji zapewniało, że w przypadku awarii jednego pionu, żadne mieszkanie nie zostanie całkowicie pozbawione ogrzewania.
Przy takim zaprojektowaniu instalacji ogrzewczej pomiar ilości ciepła dostarczonego do lokalu wymagałby instalowania przy każdym grzejniku ciepłomierza, którego koszt wynosi blisko 1000 zł. Takie rozwiązanie byłoby nieracjonalne.
Nie można wykluczyć, że pod określeniem „mierników ciepła” czytelnik rozumie podzielniki kosztów. Nie są to mierniki. Na podstawie ich wskazań, uwzględniając charakterystykę techniczną grzejników, można jedynie oszacować proporcję między ilością ciepła wypromieniowanego przez różne grzejniki. Na tej podstawie można rozdzielić koszty ciepła dostarczonego do budynku na poszczególnych odbiorców.
Jak z tego wynika instalowanie podzielników kosztów jest uzasadnione jedynie wówczas, gdy można określić proporcje między wszystkimi odbiornikami ciepła. Zastosowanie podzielników kosztów ma sens jedynie wówczas, gdy mogą one być zamontowane przynajmniej na około 90 procentach odbiorników (grzejników). Zainstalowanie podzielników kosztów w jednym lokalu, czy nawet na połowie odbiorników w budynku nie pozwoli na określenie proporcji ilości ciepła pobranego przez poszczególne lokale.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,637,573 unikalnych wizyt