Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2013.05.09] CZAS NA LINA
Wed³ug wielu weteranów wêdkarstwa, najlepszy okres ¿erowania lina przypada na czas pomiêdzy 15 maja a 15 czerwca. Pó¼niej lin przystêpuje do tar³a. I chocia¿ okres ochronny dla tej ryby nie zosta³ urzêdowo wyznaczony, to ka¿dy kto jako¶ lubi ryby, nie ³owi ich w okresie kiedy maj± tar³o. Pó¼niej nastêpuje drugi dobry okres ¿erowania – od sierpnia do po³owy wrze¶nia. Przed nami pierwszy z tych okresów. Warto wiêc parê s³ów po¶wiêciæ tej piêknej, ¿yj±cej w naszych wodach rybie. Tym bardziej, ¿e lina spotkaæ mo¿na i w zbiorniku zes³awickim i w zbiornikach Przylasku Rusieckiego. A wiêc blisko domu.
Lin jednak ³owiony jest o wiele rzadziej ni¿ karpie, leszcze, karasie czy p³ocie. Przede wszystkim dlatego, ¿e liny s± rybami podejrzliwymi i p³ochliwymi. Nie nale¿± te¿ do szczególnie wielkich ¿ar³oków. Ich g³ównym pokarmem s± drobne zwierzêta ¿yj±ce w strefie dennej i przydennej, a tak¿e te, które ¿yj± na podwodnej ro¶linno¶ci. Liny ¿ywi± siê równie¿ wpadaj±cymi do wody drobnymi owadami. Ich ulubionym przysmakiem s± ¶limaki i ma³¿e, larwy owadów ochotkowatych oraz jêtek i chru¶cików, a tak¿e skorupiaki – kie³¿e, o¶liczki, wid³onogi, rozwielitki. Nie gardz± te¿ pokarmem pochodzenia ro¶linnego.
Swoje tar³o liny odbywaj± na p³yciznach poro¶niêtych miêkk± zanurzon± ro¶linno¶ci±. Samica sk³ada ikrê kilkakrotnie, przeciêtnie 300 tysiêcy jajeczek. Maleñka ikra, ka¿da o ¶rednicy 0,8 mm przylepia siê do wodnych ro¶lin. Przy ¶redniej temperaturze wody 25 stopni Celsjusza rozwój zarodka trwa piêæ dni. M³ody wylêg ma d³ugo¶æ od 4,5 do 5 milimetrów. Przez kilka dni pozostaje przylepiony do ro¶lin i absorbuje ¿ó³tko, a pó¼niej zaczyna poruszaæ siê w poszukiwaniu po¿ywienia.
Kto¶ powie, ¿e 300 tysiêcy jajeczek na jedn± samicê lina to bardzo du¿o. Na dziesiêæ samic, to przecie¿ 3 miliony. Linów powinno byæ wiêc zatrzêsienie. To prawda, ale liny wylêgaj± siê w okresie, gdy znacz±co podros³y ju¿ m³ode ryby drapie¿ne, gdy intensywnie ¿eruje tak¿e drapie¿ne ptactwo wodne, które dba przede wszystkim o zaspokojenie g³odu swojego dorastaj±cego potomstwa, a nie przejmuje siê pog³owiem m³odych linów. Kolejnym czynnikiem, który hamuje rozwój populacji linów s± zdarzaj±ce siê od czasu do czasu choroby – zw³aszcza choroby paso¿ytnicze i posocznica.
Lin kocha mu³. Pobieraj±c pokarm zwierzêcy, ryba ta po³yka resztki gnij±cych ro¶lin i w³a¶nie mu³. To na skutek tego poruszania mu³u obserwowaæ mo¿emy charakterystyczne pêcherzyki powietrza na powierzchni wody – oznaki ¿erowania lina. Je¶li chodzi o mu³, to nawet rybacy wyró¿niaj± typowe dla linów jezioro – tzw. jezioro linowo-szczupakowe. To jezioro o bardzo mulistym dnie, z obfit± ro¶linno¶ci± (wynurzon± i zanurzon±) oraz o niewielkiej g³êboko¶ci (do 6 metrów). Nie ma co szukaæ lina zarówno w jeziorach g³êbokich (sielawowych), jak i w bardzo p³ytkich (karasiowych).
O tym, z czym wybraæ siê na lina, by maksymalnie zwiêkszyæ szanse na jego z³owienie, postaram siê napisaæ w przysz³ym tygodniu. A zapolowaæ na niego warto. Bo piêkny i smaczny. I chocia¿ najczê¶ciej po³awiane s± osobniki w granicach 30, 40 centymetrów, to przecie¿ zawsze mo¿e siê trafiæ lin taki, jakiego w roku 1983 z³owi³ Z. Wieczorkiewicz ze ¦widwina. Jego lin mierzy³ 63 centymetry.
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,619,271 unikalnych wizyt