Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2012.12.14] WÊDKARSKA POGODA
Grudzieñ dla wiêkszo¶ci wêdkarzy, to czas prezerwy w wêdkowaniu i oczekiwanie na nowy sezon. Ale to tak¿e czas, który wykorzystujemy na przegl±d sprzêtu – czêsto sfatygowanego po wielomiesiêcznym uganianiu siê za ryb±. To wreszcie czas analizy do¶wiadczeñ z minionego sezonu. Mnie na przyk³ad zafascynowa³ wiatr. W minionym sezonie bywa³em nad wod± w porach, gdy wia³o niemi³osiernie, a ryby zachowywa³y siê bardzo ró¿nie. Czy da siê z tych wszystkich do¶wiadczeñ wyci±gn±æ jakie¶ prawid³owo¶ci? Wydaje siê, ¿e tak. Tym bardziej, ¿e na znaczenie wiatrów w ¿erowaniu ryb uwagê zwraca³o ju¿ wielu badaczy i zwyk³ych wêdkarzy. I to od dawna. Do sprawy tej odniós³ siê na przyk³ad znany biograf w XVII-wiecznej literaturze angielskiej Izaak Walton. W swoim s³ynnym dziele „Wêdkarz doskona³y” („The Compleat Angler”, ksi±zka mia³a ponad sto wydañ, sytuacja dzisiaj raczej niewyobra¿alna) zapisa³: „Niechaj wiatr wschodni nigdy nie zawieje, gdy poczciwy wêdkarz wyruszy na ³owy”.
Sk±d bior± siê wiatry? Otó¿ na naszej pó³kuli dochodzi do zderzenia siê dwóch przeciwstawnych pr±dów powietrza: ch³odnego (arktycznego, polarnego), który przemieszcza siê od bieguna w kierunku zwrotnika i ciep³ego (zwrotnikowego), który przemieszcza siê dok³adnie odwrotnie – od po³udnia w kierunku bieguna. Nasza planeta, jak wiadomo, obraca siê wokó³ w³asnej osi i pod wp³ywem tego ruchu obrotowego, wspomniane masy powietrza skrêcaj± stopniowo w prawo. W naszej strefie równole¿nikowej, te dwa pr±dy powietrza spotykaj± siê ze sob± w taki sposób, ¿e pr±d ciep³y (po³udniowy) wieje prawie dok³adnie ze wschodu na zachód. Z kolei wiatry pó³nocne i pó³nocno-wschodnie obni¿aj± do¶æ gwa³townie temperaturê otoczenia, a to prowadzi do obni¿enia siê temperatury wody. Te zmiany warunków termicznych ¶rodowiska wodnego sprawiaj±, ¿e nastêpuje pewne zahamowanie procesów przemiany materii u ryb, a to oznacza, ¿e przestaj± one dobrze ¿erowaæ. Gdy temperatura powietrza obni¿a siê o 5-8 stopni, powoduje to obni¿enie siê temperatury wody o oko³o 2 stopnie. Dobrze jest pamiêtaæ, ¿e ryby, które lubi± ciep³o (karpie, karasie czy liny) s± bardzo wra¿liwe na raptowne zmiany temperatury (szczególnie na jej obni¿enie) i na zmiany ci¶nienia atmosferycznego - reaguj± na to wszystko nag³ym opuszczeniem ¿erowiska. Zmiana cyrkulacji powietrza na po³udniow± przynosi ocieplenie, wzmaga wiêc ¿erowanie ryb ciep³olubnych.
Ale po latach obserwacji i rozmów z innymi wêdkarzami dochodzê do wniosku, ze od wiosny do jesienie ryby ¿eruj± najlepiej, gdy ustabilizuje siê zachodnia cyrkulacja powietrza i wiatry wiej± z tego w³a¶nie kierunku. Jeszcze jedna uwaga wi±¿e siê z latem. Otó¿ bywa, ¿e w trakcie d³ugotrwa³ych upa³ów i bezwietrznej pogody, w wodzie zaczyna wystêpowaæ deficyt tlenu (dotyczy to przede wszystkim jezior, stawów, ró¿nych glinianek i zalewów, poniewa¿ w p³yn±cych wodach rzek sytuacja jest o niebo lepsza). Ale wystarczy, by zerwa³ siê wiatr, zmarszczy³ i natleni³ wodê, a ryby znów zaczynaj± ¿erowaæ.
Wiêcej o innych zjawiskach pogodowych, które równie¿ maj± wp³yw na ¿erowanie ryb za tydzieñ.
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,544,154 unikalnych wizyt