Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie będ...
· Na niedzielę 28 kwie...
· [2024.04.26] Kłopoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2012.11.08] Czy likwidacja pracodawcy oznacza wygaśnięcie umów o pracę?
Pracodawca wręczył pracownikowi wypowiedzenie umowy z powodu likwidacji zakładu pracy. Wypowiedzenie kończy się po upływie półtora miesiąca – w dniu, który jest ostatnim dniem funkcjonowania zakładu. Zgodnie z prawem okres wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę powinien wynieść 3 miesiące. Czy pracodawca postąpił zgodnie z prawem, skracając w ten sposób okres wypowiedzenia?

Jeżeli doszło do likwidacji pracodawcy, skrócenie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia do półtora miesiąca było zgodne z prawem, pod warunkiem jednak, że pracownik otrzyma wynagrodzenie za pozostały do wykorzystania czas. Przepisy Kodeksu pracy w § 1 art. 411 stanowią, że w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy nie stosuje się przepisów art. 38, 39 i 41 ani przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Przepis ten uchyla w stosunku do pracowników likwidowanego albo postawionego w stan upadłości pracodawcy przepis o obowiązku konsultacji zamiaru wypowiedzenia ze związkiem zawodowym, szczególnej ochronie pracowników w okresie przedemerytalnym oraz w czasie urlopu i usprawiedliwionej nieobecności w pracy, a także ochronie wynikającej z przepisów szczególnych innych niż Kodeks pracy. Przepisy Kodeksu pracy przewidują ponadto możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia pracownikowi zatrudnionemu u pracodawcy, który ogłosił upadłość lub likwidację. Artykuł 361 § 1 kp umożliwia likwidowanemu pracodawcy skrócenie do 1 miesiąca okresu 3-miesięcznego wypowiedzenia, za odszkodowaniem w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Wspomniany już art. 411 w § 2 daje każdej ze stron stosunku pracy – w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy – możliwość rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy (uprawnienie to jest niezależne od długości umowy o pracę oraz tego, czy zawarto w niej klauzulę o dopuszczalności dwutygodniowego wypowiedzenia). Pracodawca, który likwiduje zakład pracy (zaznaczyć trzeba, że chodzi o faktyczną likwidację działalności, a nie przejście zakładu na inny podmiot), nie może skrócić okresu wypowiedzenia umowy poniżej terminów określonych w Kodeksie pracy. W przypadku pracowników, dla których kodeks przewiduje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, nie może być on krótszy niż miesiąc, a w stosunku do umów terminowych – krótszy niż 2 tygodnie.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,636,853 unikalnych wizyt