Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie będ...
· Na niedzielę 28 kwie...
· [2024.04.26] Kłopoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2012.09.13] Zgoda na sprzedaż alkoholu
Właściciel restauracji mieszczącej się na parterze naszego budynku zwrócił się do zarządu o wyrażenie zgody na ustawianie latem stolików na chodniku należącym do wspólnoty oraz na prowadzenie sprzedaży alkoholu. Czy zgodę na to może wydać zarząd, czy potrzebna jest uchwała wspólnoty?

Jeżeli chodnik jest częścią wspólną nieruchomości, to na zajęcie go pod działalność gospodarczą wymagana jest zgoda wspólnoty wyrażona w uchwale. Bez uchwały nie obejdzie się również w przypadku zgody na sprzedaż alkoholu. Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi sprzedaż napojów alkoholowych może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Jeżeli punkt sprzedaży jest zlokalizowany w budynku wielorodzinnym, to do wniosku o zezwolenie przedsiębiorca musi dołączyć pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku. Taki obowiązek nakłada art. 18 ust. 6 pkt 3 tej ustawy. Przepis ten odnosi się do wszystkich budynków wielorodzinnych: spółdzielczych, komunalnych, wspólnotowych czy stanowiących współwłasność. W każdym z tych budynków kompetencje do wyrażenia zgody będzie miał inny organ. Pytanie dotyczy wspólnoty. Kto w jej przypadku powinien wyrazić zgodę – zarząd czy ogół właścicieli? Niewątpliwie zgodę powinna wyrazić wspólnota w uchwale. Albowiem tę czynność, jako niepowtarzającą się, niemieszczącą się w ramach bieżących spraw, należy uznać za przekraczającą czynność zwykłego zarządu. Takie stanowisko zajął Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 20.08.2008 r. (sygn. akt II SA/Sz 367/08).
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,636,638 unikalnych wizyt