Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie będ...
· Na niedzielę 28 kwie...
· [2024.04.26] Kłopoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2012.08.16] Jakie ma być pełnomocnictwo?
Uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie. Jakie pełnomocnictwo powinien mieć właściciel lokalu, aby reprezentować innego właściciela, np. sąsiada?

Sprawy pełnomocnictw reguluje Kodeks cywilny w artykułach 95-109. Z punktu widzenia właściciela lokalu i jego reprezentacji wobec wspólnoty mieszkaniowej najważniejsze przepisy zawarte są w art. 98 i 99.
Art. 98. Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnych czynności.
Art. 99. par. 1. Jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.
Kodeks Cywilny wymaga, by pełnomocnictwo ogólne było udzielone na piśmie. Zasada pełnomocnictwa w formie pisemnej powinna być stosowana także w przypadku pełnomocnictw do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Bardzo wielu właścicieli lokali i wspólnot mieszkaniowych, a nawet prawników korzysta z wzorów pełnomocnictw przygotowanych wiele lat temu przez działy prawne jednostek samorządowych. Są to wzory pełnomocnictw ogólnych, podczas gdy podstawowe uchwały regulujące funkcjonowanie wspólnot mieszkaniowych, jak np. uchwała o planie gospodarczym, o wysokości zaliczek, o wynagrodzeniu zarządu i szereg innych są przez Ustawę o własności lokali (w art. 22 ust. 3) zakwalifikowane jako czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu, a zatem pełnomocnictwo do głosowania nad takimi uchwałami powinno określać rodzaj czynności, do których pełnomocnik został upoważniony. Szczególna forma czynności prawnej (art. 99 par. 1) to w praktyce forma aktu notarialnego. Takiej formy wymaga np. rozporządzenie nieruchomością – sprzedaż, darowizna i in. Należy jednak zwrócić uwagę, że jeżeli ustawa dla dokonania pewnych czynności wymaga podjęcia uchwały zaprotokołowanej przez notariusza, notariusze nie wymagają, by pełnomocnictwo do głosowania nad taką uchwałą miało poświadczenie notarialne.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,544,745 unikalnych wizyt