Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.05.03] Co płos...
· [2024.05.03] Dla oca...
· Na niedzielę 5 maja ...
· [2024.05.03] Bardzo ...
· [2024.04.26] Karasie...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2012.04.19] JAK ROZMNAŻAJĄ SIĘ LESZCZE?
Mój młody sąsiad (ma dziesięć lat) powoli zaczyna wędkować. Na razie jest zbyt młody, by wędkować samodzielnie. Nad wodę jeździ więc najczęściej z dziadkiem. Ostatnio pochwalił się nowym kijem, który dostał na urodziny, a przy okazji zapytał mnie, kiedy i jak rozmnażają się leszcze. – Pisał pan o leszczach i tak mnie zastanowiło, jak one się rozmnażają. Wiem, że z ikry, i wiem że na wiosnę. Ale to wszystko, co wiem na ten temat. Obiecałem mu więc, że w najbliższym czasie napiszę o tym trochę więcej.
Otóż sprawa nie jest taka prosta jakby się na pozór mogło wydawać. Nawet nie zawsze leszcze trą się wiosną. Oczywiście, w naszych polskich wodach tarło leszczy rozpoczyna się najczęściej gdzieś w połowie kwietnia, ale bywa że następuje ono dopiero na początku lipca. A wszystko przez to, że dojrzałość gonad leszczy zależy od sumy ciepła wody w miesiącach wiosennych. Na dodatek, gdy gonady leszczy uzyskają już pełną gotowość fizjologiczną, to zdarza się, że ryby czekają jeszcze często na moment, gdy ociepli się woda w samym tarlisku. Wspomniane przeze mnie późne tarło może mieć miejsce wtedy, gdy wiosna jest wyjątkowo chłodna.
Na miejsce tarła leszcze wybierają w jeziorach zaciszne i płytkie zatoczki oraz inne wypłacone i osłonięte od podmuchów silnego wiatru miejsca. W rzekach są to najczęściej różnego rodzaju zastoiska, gdzie nie występuje prąd wody. Samica leszcza, w kilku miotach składa na podwodnej roślinności od 300 do 400 tysięcy ziaren ikry, która ma średnicę do 1,5 do 2 milimetrów. Ikra nierzadko jest zapładniana przez samce nawet w 90 procentach. I jeśli nie zdarzy się jakieś nieszczęście, np. nagle nie opadnie woda powodując wyschnięcie ikry lub nie dobiorą się do niej okonie lub jazgarze, to po 4-6 dniach, z każdego ziarenka ikry wylęgnie się 6-milimetrowa larwa, która przez 10 dni odżywia się wyłącznie zapasami pożywienia zawartymi w woreczku żółciowym. Później 6-7 milimetrowe larwy zaczynają samodzielnie szukać pokarmu. Po upływie mniej więcej miesiąca larwy leszcza mierzą już 18-25 milimetrów. Powoli pokrywają się łuskami i formuje się ich charakterystyczny ryjek, którym w przyszłości będą ryć muliste dno w poszukiwaniu pokarmu.
Warto może dodać i to, że leszcze stosunkowo późno osiągają dojrzałość rozrodczą. W polskich wodach dojrzewają płciowo w wieku od 4 do kilkunastu lat, chociaż w jeziorach i zbiornikach zaporowych gotowość do rozrodu ryby te osiągają najczęściej w wieku 6-7 lat, licząc ich średni wiek. Zdarza się też, że w wodach zdominowanych przez leszcze, nawet w jednym pokoleniu tempo wzrostu tej ryby nie jest jednakowe. Niektóre osobniki, charakteryzujące się większą „siłą przebicia” rosną szybciej niż ich mniej operatywni bracia, którzy w efekcie są bardziej cherlawi i przygłodzeni. Oczywiście, te szybciej rosnące i dobrze odżywione osobniki, również szybciej dojrzewają płciowo. Co ciekawe, rozpiętość wahań w osiągnięciu wieku rozrodczego, nawet wśród jednego pokolenia leszczy, może dochodzić nawet do pięciu lat.
Jakub Kleń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,643,909 unikalnych wizyt