Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie będ...
· Na niedzielę 28 kwie...
· [2024.04.26] Kłopoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2012.04.05] A MOŻE ZAPOLOWAĆ NA PSTRĄGA?
Pstrąg to piękna i szlachetna ryba. Jego ubarwienie zależy od środowiska i wieku ryby. Można spotkać zarówno pstrągi ciemne, o prawie czarnym grzbiecie, jak i pstrągi jasne, których grzbiet ma barwę niebieskawą lub bladej oliwki. Wspólną ich cechą są charakterystyczne ciemne, okrągłe plamki, które występują na głowie, bokach i nieparzystych płetwach.
Okres ochronny pstrąga potokowego kończy się 31 stycznia. Teoretycznie można go więc łowić już od 1 lutego. Tyle, że w lutym rzeki często bywają zamarznięte. W marcu, co prawda, po lodzie w rzekach raczej już nie ma śladu, ale pstrągów nadal nie łowię. Głównie dlatego, że zdaję sobie sprawę, iż po wyczerpujących godach i po zimie, pstrągi dopiero dochodzą do siebie. Czy jest sens chwalić się złowionym wychudzonym i wyposzczonym potokowcem? Taki pstrąg ani nie walczy tak jak w cieplejszych porach roku, ani nawet taki smaczny nie jest.
Ale już w cieplejsze kwietniowe dni lubię wybrać się za Kraków, by pochodzić wzdłuż rzek i potoków. Pstrąg jest już trochę zregenerowany więc i wygląd ma przystojniejszy. A i smak pstrągowego mięsa też jakby bardziej smakowity. Oczywiście, ta ostatnia uwaga dotyczy tylko tych rzek, z których złowione pstrągi można zabierać ze sobą.
Nad wodę zabieram zwykle kilka sprawdzonych blaszek – zarówno niewielkich obrotówek jak i srebrnych, przypominających uklejki, małych wahadłówek. Bo tak się jakoś złożyło, że nigdy (to, niestety, prawda) nie łowiłem na muchę. Chociaż zawsze podobała mi się ta efektowna (jak również efektywna) technika łowienia, i mam nawet kilku kolegów muszkarzy, to jakoś nigdy tej techniki nie spróbowałem. I tak już zostało. Generalnie jestem gruntowcem, który od czasu do czasu, tu i ówdzie, lubi pospinningować. I w taki też sposób, od czasu do czasu, poluję na pstrągi.
A wracając do blaszek, to jeśli chodzi o obrotówki, wybieram blaszki sprawdzonych firm, które gwarantują to, że paletka błystki kręcić się zacznie od razu po zanurzeniu blaszki w wodzie. I taką blaszką penetruję rzekę. Obrzucam wlewy, zwałowiska, napływy, dołki, strefy szybszego i wolnego nurtu, okolice filarów mostu i kamiennych główek. Czasami przejdę tak nawet kilka kilometrów. I choć pstrągi odżywiają się drobnymi larwami jętek, chruścików, muchówek i drobnymi kiełżami, to w żołądkach dorosłych pstrągów potokowych znajdowano również owady latające, drobne ryby, a nawet małe żaby. Oczywiście łowienie pstrągów na przynęty zwierzęce jest zakazane, ale ryba ta, na szczęście, daje się skutecznie nabierać na przeróżne sztuczne muchy czy niewielkie blaszki. Wiedzą o tym od dawna zarówno muszkarze jak i spinningiści.
I choć najczęściej na terenie Małopolski i Podkarpacia łowi się pstrągi długości 30-40 centymetrów, ważące od 300 gramów do 1 kilograma, to zawsze przecież może trafić się sztuka naprawdę dorodna. Taka jak rekordowy pstrąg złowiony w Polsce, który mierzył 82 centymetry i ważył blisko 5 i pół kilograma. To dopiero był pstrąg.
Jakub Kleń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,633,232 unikalnych wizyt