Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2012.03.29] W obronie narodowej to¿samo¶ci
W ubieg³ym tygodniu grupa dawnych dzia³aczy opozycji antykomunistycznej podjê³a g³odówkê w prote¶cie przeciwko planom ograniczenia nauczania historii w polskich szko³ach. Rozmawia³em na ten temat z krakowskim radnym, dawnym dzia³aczem NZS-u, Adamem Kalit±, który jest jednym z g³oduj±cych przy ko¶ciele salezjanów w Krakowie. Mówi³ mi, ¿e zdaje sobie sprawê z w±tpliwo¶ci jakie mo¿e budziæ taka forma protestu. Wszak g³odówka, to ostateczna broñ cz³owieka, z której korzysta siê w obronie najwa¿niejszych zagro¿onych warto¶ci. Ale, jak mnie przekonywa³, pracownicy ministerstwa edukacji g³usi byli na opinie ekspertów, listy protestacyjne czy opinie nauczycieli. – Mo¿e wreszcie ta nasza, skrajna forma protestu, obudzi sumienia tych, którzy decyduj± o wychowaniu i edukacji m³odych Polaków. Czy naprawdê rz±dz±cym chodzi o to, by wypuszczaæ ze szkó³ æwieræinteligentów, ludzi pozbawionych zdolno¶ci do refleksji nad sob±, nad spo³eczeñstwem, nad przesz³o¶ci± w³asnego kraju? Ludzi, którzy stan± siê ³atw± do manipulacji mas±, tani± si³± robocz± wykorzystywan± przez miêdzynarodowe koncerny. Ludzi, którzy – zapatrzeni w og³upiaj±ce telenowele – przestan± my¶leæ o pomy¶lnym rozwoju w³asnej Ojczyzny. Bo patriotyzm stanie siê dla nich pustym s³owem – opowiada³ ze smutkiem w g³osie.
Wygl±da jednak na to, ¿e na pracownikach ministerstwa edukacji, krakowska g³odówka, jak na razie, nie robi wiêkszego wra¿enia. Przybywa za to ludzi solidaryzuj±cych siê z g³oduj±cymi. W¶ród nich s± zarówno nauczyciele jak i studenci. G³oduj±cych popar³a tak¿e Rada Naukowa Instytutu Historii Uniwersytetu Jagielloñskiego.
Jan L. FRANCZYK
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 27,609,161 unikalnych wizyt