Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2012.02.09] O OKONIACH W LUTYM
Dlaczego o okoniach piszê akurat teraz? W lutym? Gdy za oknem trzaskaj±cy mróz? Bo, po pierwsze, okoñ to chyba najbardziej popularna ryba w¶ród wêdkarzy. A po drugie, okonia mo¿na ³owiæ na dobr± sprawê przez ca³y rok. Jak wynika z tabeli zamieszczonej w jednym z numerów „Wiadomo¶ci Wêdkarskich”, rekordowe okazy tej ryby ³owiono w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju… Z tabeli tej wynika równie¿, ¿e najwiêcej rekordowych okazów ³owi± spinningi¶ci, a zaraz za nimi, na drugim miejscu, plasuj± siê wêdkarze podlodowi.
Ci pierwsi najczê¶ciej stosuj± niezbyt du¿e wirówki. Szybkie obroty skrzyde³ka blaszki dzia³aj± podobno na garbusy jak lep na muchy. Ale skuteczne – w zale¿no¶ci od ³owiska – okazuj± tak¿e klasyczne wahad³ówki, woblerki, czy wreszcie wszelkiej ma¶ci gumki. Niewielkie raczki wykonane z silikonu, kopytka i twisterki skusi³y ju¿ niejednego wyro¶niêtego okonia. Ci podlodowi z kolei ³owi± na przeró¿ne mormyszki, blaszki, ¿ywe pinki. Zreszt±… ka¿dy z nich ma swoje tajemnicze sposoby.
Okoñ jest popularny tak¿e dlatego, ¿e wystêpuje prawie we wszystkich naszych wodach od Tatr a¿ po Ba³tyk. W rzekach, stawach, jeziorach, zbiornikach zaporowych, kana³ach… Jest zwykle – obok niewielkiej p³oci czy karasia – jedn± z pierwszych zdobyczy pocz±tkuj±cego wêdkarza. Ale najczê¶ciej s± to okonie niewielkie. Mierz±ce po kilkana¶cie centymetrów. Sztuk± jest wyci±gn±æ garbusa, który mierzy czterdzie¶ci, czy piêædziesi±t centymetrów. Sztuk± tak¿e dlatego, ¿e nie jest rzecz± ³atw± go namierzyæ. Bo chocia¿ okonie, to ryby lubi±ce w³asne towarzystwo, to jednak du¿e i starsze osobniki zwykle ¿yj± samotnie – rzadko ³±cz± siê w stada. Te stare rybie wygi zasmakowa³y ju¿ niejednej przynêty. Chytrze wiêc unikaj± wêdkarzy i nie pchaj± siê na haczyk, tak jak ich kilkunastocentymetrowi krewniacy. Ale trafiæ na naprawdê du¿ego okonia nie jest ³atwo równie¿ dlatego, ¿e takich garbusów jest w naszych wodach po prostu coraz mniej.
Ale nawet trzydziestocentymetrowy okoñ daje wiele rado¶ci. Bo jest bajecznie piêkny i… wyj±tkowo smaczny. Pamiêtam, gdy kilkana¶cie lat temu wraca³em z ³owiska nad jeziorem czchowskim, po drodze mija³em dwóch wêdkarzy ze ¦l±ska. Spytali mnie, jak mi posz³o? Odpowiedzia³em, ¿e w siatce mam trzy ³adne okonie. Pokaza³em im. Pokrêcili z uznaniem g³owami, a jeden z nich powiedzia³: No, no… okoñ dobro ryba.
Powiedzia³bym wiêcej – sprawiony okoñ, upieczony na grillu, w lipcowy czy sierpniowy wieczór, smakuje w sposób, którego siê nie zapomina. Mam nadziejê, ¿e nadchodz±cy wielkimi krokami nowy wêdkarski sezon nie bêdzie najgorszy. ¯e uda mi siê z³owiæ przynajmniej parê ³adnych okoni. Oczywi¶cie, innymi rybami te¿ nie pogardzê. Panowie wêdkarze! Za trzy tygodnie marzec!
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,633,767 unikalnych wizyt