Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2012.02.02] LUTY, CZYLI WÊDKOWANIE SPOD LODU
Je¶li chodzi o wêdkowanie, luty nie ró¿ni siê w zasadzie od stycznia. To typowy miesi±c wêdkarstwa podlodowego. Tyle tylko, ¿e stosunkowo ciep³y styczeñ (tak na dobr± sprawê mróz chwyci³ dopiero w ubieg³ym tygodniu) sprawi³, ¿e pow³oka lodowa na stawach, zbiornikach i jeziorach jest do¶æ cienka. Wed³ug stra¿aków, aby wej¶æ bez obaw na zamarzniête jezioro, lód musi mieæ oko³o 15 centymetrów grubo¶ci. Gdy lód ma mniejsz± grubo¶æ, mo¿e doj¶æ do nieszczê¶cia. Tak, jak sta³o siê w ubieg³± sobotê, w województwie warmiñsko-mazurskim. Na jeziorze Ta³towisko, w powiecie gi¿yckim, wêdkarz wpad³ do wody, gdy za³ama³a siê pod nim lodowa tafla. £owi³ spod lodu ryby 15 metrów od brzegu. Gdy lód siê za³ama³, wpad³ do wody o g³êboko¶ci oko³o dwóch metrów. Mimo udzielonej mu do¶æ szybko pomocy medycznej zmar³ z wych³odzenia.
Je¶li wybieramy siê na podlodowe wêdkowanie nie mo¿emy zapominaæ o bezpieczeñstwie. O niektórych zasadach dotycz±cych bezpiecznego ³owienia spod lodu mówi Regulamin Amatorskiego Po³owu Ryb. W jego paragrafie 7 mo¿emy przeczytaæ, ¿e otwory w lodzie nie mog± mieæ ¶rednicy wiêkszej ni¿ 20 centymetrów, a pomiêdzy dwoma otworami musi byæ zachowana odleg³o¶æ nie mniejsza ni¿ jeden metr. Co prawda, przepisy nie zabraniaj± wêdkowania samotnego, ale – ze wzglêdów bezpieczeñstwa – na lód lepiej jest wybraæ siê w towarzystwie drugiej osoby. W razie jakiego¶ nieszczê¶cia, zawsze mo¿na wtedy liczyæ na pomoc kolegi. Trzeba tylko pamiêtaæ, ¿e wêdkuj±cy na lodzie musz± zachowaæ od siebie odleg³o¶æ co najmniej dziesiêciu metrów.
Wa¿ny jest tak¿e odpowiedni ubiór. Najlepiej, gdyby wêdkuj±cy mia³ na sobie kombinezon, który w razie za³amania tafli lodu utrzyma³by go na wodzie. Dobrze te¿ jest mieæ jeden lub dwa wiêksze ko³ki, przy pomocy których ³atwiej wydostaæ siê z przerêbla na lód. Z kolei linka w plecaku ka¿dego z wêdkarzy u³atwi ewentualn± akcjê ratunkow±.
Nie muszê chyba dodawaæ, jak niebezpieczne jest w trakcie wêdkowania spod lodu rozgrzewanie siê, tak lubianym przez wielu wêdkarzy, alkoholem. Nawet nie chodzi mi o za¶niêcie w stanie upojenia alkoholowego na mrozie, co mo¿e zakoñczyæ siê ¶mierci±, ale o co¶, co ma miejsce najczê¶ciej. Pod wp³ywem alkoholu tracimy czasami zdrowy rozs±dek. Lekcewa¿ymy zagro¿enia staj±c siê nadmiernie „odwa¿ni”. Mamy tendencjê do zachowañ ryzykownych. A wtedy nieszczê¶cie gotowe. Zdecydowanie lepszym rozwi±zaniem jest gor±ca herbata w termosie. Piwo czy kieliszeczek czego¶ mocniejszego – je¶li ju¿ musimy – zawsze mo¿emy wypiæ po powrocie do domu.
A tym, którzy wêdkowania spod lodu nie preferuj±, pozostaje czekaæ na wiosnê. Luty (choæ w tym roku ma 29 dni), to mimo wszystko miesi±c krótki. Za cztery tygodnie marzec. Powoli zbli¿a siê nowy wêdkarski sezon.
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,631,465 unikalnych wizyt