Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2010.09.02] Marzenia o jedno¶ci
Obchodzimy 30. rocznicê powstania „Solidarno¶ci” – wielkiego ruchu spo³ecznego, który zmieni³ Polskê i odmieni³ Europê. To dziêki Janowi Paw³owi II, dziêki „Solidarno¶ci”, dziêki konsekwentnej polityce Ronalda Reagana i niewydolno¶ci Zwi±zku Sowieckiego upad³ komunizm, a wiele europejskich krajów odzyska³o wolno¶æ. Dlatego mamy pe³ne prawo odczuwaæ dumê z polskiej „Solidarno¶ci” i dziêkowaæ Bogu za polskiego papie¿a.
Dzi¶ jednak z wielu stron s³ychaæ g³osy, ¿e niewiele pozosta³o z idea³ów tamtego, pamiêtnego sierpnia, gdy rodzi³a siê „Solidarno¶æ”. ¯e wspólne wówczas d±¿enia zast±pi³y k³ótnie i wzajemne animozje polityków. ¯e dzisiejszy zwi±zek zawodowy – oprócz nazwy – niewiele ma wspólnego z tamt±, pierwsz± „Solidarno¶ci±”. Có¿… jest w tym trochê prawdy, ale tylko trochê. Bo jako¶ zapomina siê, ¿e tamta „Solidarno¶æ” mia³a wówczas ¶miertelnie gro¼nego przeciwnika – dzisiaj natomiast ¿yjemy w pañstwie demokratycznym. Jako¶ zapomina siê, ¿e z „Solidarno¶ci” wyros³o wiele nurtów ideowych i wiele partii, które w sposób naturalny – dla demokratycznych krajów – konkuruj± ze sob± o w³adzê (czêsto ostro, to prawda).
Ale podobnie by³o równie¿ w latach II Rzeczpospolitej. Zas³u¿ony w wojnie z bolszewikami gen. Tadeusz Rozwadowski pozostawa³ w konflikcie z Józefem Pi³sudskim (ostatecznie zosta³ nawet osadzony w wiêzieniu na Antokolu w Wilnie). W tamtych latach ci, którzy wspólnie walczyli o niepodleg³o¶æ, pó¼niej zwalczali siê reprezentuj±c ró¿ne obozy polityczne. Niestety, ludzie nie s± anio³ami.
Ale przy okazji, warto te¿ pamiêtaæ, ¿e jednym, wspólnym g³osem, mówi siê tylko w pañstwach totalitarnych – bo ci, co mieli odwagê wypowiedzieæ w nich w³asne zdanie zostali uwiêzieni lub le¿± na cmentarzach. My te¿ w latach PRL-u mieli¶my Front Jedno¶ci Narodu. Tyle, ¿e tamte lata niewiele mia³y wspólnego i z wolno¶ci± i z demokracj±.
Jan L. FRANCZYK
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,636,232 unikalnych wizyt