Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2010.03.25] Kultura ¶mierci
Jak donios³y media, osiem lat po legalizacji eutanazji w Holandii, grupa tamtejszych szanowanych lekarzy i polityków zbiera podpisy pod inicjatyw± obywatelsk±, która idzie o krok dalej. Cz³onkowie grupy „Z W³asnej Woli” (Uit Vrije Wil) zbieraj± podpisy pod projektem ustawy, która legalizuje pomoc w samobójstwie dla wszystkich, którzy maj± wiêcej ni¿ 70 lat. Poparcie dla tej inicjatywy jest podobno olbrzymie. Profesor Dick Swaab z Holenderskiego Instytutu Neurologii (NIN), który jest cz³onkiem Uit Vrije Wil, jest zadowolony. - Nie mamy ¿adnych problemów ze znalezieniem zwolenników - mówi. - Potrzebowali¶my 40 tys. podpisów, ¿eby nasza ustawa zosta³a poddana pod g³osowanie w parlamencie. Tê ilo¶æ podpisów zebrali¶my w cztery dni – opowiada³ niedawno dziennikarzowi "Polski".
Przeciwko nowym prawom protestuj± organizacje pro life. Wskazuj± one, ¿e jej przyjêcie by³oby nie tylko pogwa³ceniem naturalnego prawa do ¿ycia, ale te¿ zredukowa³oby w spo³eczeñstwie godno¶æ osób starszych. Legalizacja eutanazji ju¿ spowodowa³a kulturê ¶mierci w Holandii, gdzie coraz s³abiej dba siê o osoby nieuleczalnie chore. W 1,2-milionowym Amsterdamie s± tylko dwie placówki opieki hospicyjnej. Osoby nieuleczalnie chore i cierpi±ce czê¶ciej wybieraj± eutanazjê zamiast walkê z bólem. Liczba eutanazji w Holandii wzros³a z 1600 w 2003 r. do 2500 w roku ubieg³ym.
Ju¿ dzisiaj wiele osób starszych poddawanych jest w Holandii presji ze strony ubezpieczycieli i rodzin – by skorzysta³y z eutanazji. Bo utrzymywanie starca przy ¿yciu jest du¿ym obci±¿eniem finansowym dla firmy ubezpieczeniowej, a ¶mieræ starego ojca czy matki oznacza spore oszczêdno¶ci dla najbli¿szych. Taka jest rzeczywisto¶æ wspó³czesnej kultury ¶mierci.
Jan L. FRANCZYK
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,624,110 unikalnych wizyt